03 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 132,76 TL
  • 73.391
BURSA

Avrupa'nın eli armut mu topluyor?

Avrupa'nın eli armut mu topluyor?
  • 284

Dün yaşanan en önemli gelişmelerden biri de Avrupa Parlemantosu’nda yapılan oylamayla Türkiye’yle müzakerelerin askıya alınmasıydı… Siyasiler “kararı yok hükmünde sayıyoruz” diyor ama piyasalar ne durumda? Bundan sonra süreç işleyecek…?

25 Kasım 2016 Cuma 17:41 SİYASET

Toplanan parlamentoda  3 Ekim 2005’te başlatılan üyelik müzakerelerinin geçici olarak dondurulmasına ilişkin karar,  37 oya karşı, 479 oyla kabul edildi.

Gazetemiz yazarı Vedat Aslan, Türkiye’yle ilgili bu kararı kendine has üslubuyla değerlendirdi.

“Yani buzdolabına kaldırıldık... Askıya alındık... Bekleme odasına mahkum edildik... “İlgilendiğiniz için teşekkürler, biz sizi ararız” seviyesine döndük... İtildik... Kakıldık...”

AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, “Kararı yok hükmünde sayıyoruz” derken Cuhurbaşkanı Erdoğan ““Topunuz gelse ne yazar… Çok ileri giderseniz o sınır kapısı da açılır, bunu bilesiniz" dedi.

Peki bu karar ekonomiye nasıl yansıyacak? Siyasiler karar için “bizim için yok hükmündedir” diyorlar ama piyasalar “yok hükmü”nden hiç ama hiç anlamıyor...

Peki Türkiye kararı yok hükmünde sayarsa karar mekanizmalarının buna tepkisi ne olacak?

Keşke “Yok hükmünde” işlevsel olsaydı vatandaş da değişik şekillerde faydalanırdı:

- Sigaraya gelen zam bana göre yok hükmünde! Eski fiyattan 4 paket versene oradan...

- Necla vallahi seni aldatmadım. O kadın benim için yok hükmünde! Yani ortada olan biten bir şey yok otomatikman! Olmayan kadınla aldatma mı olur?

- Osmangazi Köprüsü’ne para ödeme zorunluluğu şirketimize göre yok hükmünde. Genel müdürümüz dün karar aldı. Biz el sallayıp geçecekmişiz. Bize öyle söylendi...

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

MHP'li Adan: Demokrasi ayıbı...

MHP'li Adan: Demokrasi ayıbı...