06 Aralık 2016 Salı

  • 3,507 TL
  • 3,774 TL
  • 132,76 TL
  • 74.450
BURSA

Bakan Bozdağ, Romanları örnek gösterdi! Küçük yaşta evleniyorlar

Bakan Bozdağ, Romanları örnek gösterdi! Küçük yaşta evleniyorlar
  • 225

Büyük tepki çeken cinsel istismar önergesiyle ilgili konuşan Bakan Bozdağ, Roman vatandaşları örnek gösterip, önergenin tecavüzcüleri kapsamadığını ifade etti.

19 Kasım 2016 Cumartesi 12:10 SİYASET

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, NATO Parlamenterler Asamblesi'nde konuştu.

"Bizim kanunlarımıza göre 17 yaşından gün alan bir kişi mahkeme kararıyla evlenebiliyor. 18 yaşından gün alan bir kişi de velisi muvafakat ederse evlenebiliyor. Bazı yerlerde, Roman vatandaşlarımızda daha yoğun olmak üzere, bu yaşın altında aileler düğün yapıyorlar, tören yapıyorlar ve evlendiriyorlar. Bunu biz tasvip etmiyoruz, ortadan kaldırmak için mücadele ediyoruz.

Yasalarımızı onun için de ağırlaştırdık ama böyle de bir maalesef Türkiye'de yaşanan bir sıkıntı var. Bu mücadeleyi, zarar vermeden, bu sorunu nasıl çözeriz, bizim yaptığımız şey o. Kesinlikle tecavüzcülere af getirilmemektedir. Suçun unsurları değiştirilmemektedir. Cezada indirim yapılmamaktadır. Sadece toplumumuzun bazı yerlerinde olan gerçeklikten ortaya çıkan bu sorunu çözmeye dönük bir adımdır."

Hukukun gereğinin yapıldığını ifade eden Bakan Bozdağ: "Hukuka, yargıya saygı göstermeyen ve meydan okuyan bir tavır ortaya koydular. Eğer bunlar gitmiş olsaydı, zorla getirme kararı kesinlikle çıkması mümkün değildi. Burada HDP'li vekillere ayrı bir muamele yapılması kesinlikle söz konusu değildir. Diğerlerine nasıl bir muamele yapıldıysa öyle bir muamele yapılmıştır. Tabii tutuklama konusu mahkemenin takdirinde olan bir konudur. Bizim ona dair bir değerlendirme yapmamız doğru değil." dedi.

Bozdağ, Fettullah Gülen'in 15 Temmuz darbe girişiminin faili olduğuna dair konuyla ilgili ise “Bu konuda yeterinden fazla kanıt var. Çok net, tartışmasız kanıtlar var. Usame Bin Laden, Dünya Ticaret Merkezi'ni bombaladığında ABD, Usame Bin Laden'i sorumlu tuttu. ABD'nin elinde olan kanıttan bin kat daha fazlası terörist Gülen'in bu işi yaptığını ispat eden delil var. O delillerin bir kısmını gönderdik, bir kısmı da devam ediyor... Bunda hiç şüphe yok. Sokağa çıkın, Türkiye'de hangi partiye mensup olursa olsun sorun, herkese deyin ki 'Bu darbe teşebbüsünü kim yapmıştır.' Herkes size söyleyecektir." Şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Koğuşlarını ateşe verdiler...50 kişi firar etti

Koğuşlarını ateşe verdiler...50 kişi firar etti