19 Mart 2018 Pazartesi

  • 3,939 TL
  • 4,841 TL
  • 165,80 TL
  • 116.286
BURSA 18°

'Bize ahlaksız teklif yapılıyor'

'Bize ahlaksız teklif yapılıyor'

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ittifak kanun teklifini eleştirerek "Hadi sen de ittifak kur.' Şu ahlaksız teklif var ya bize ahlaksız teklif yapıyor. Bu baraj sorunu olmayan partiye diğer partileri mecbur bırakıyor. Bu ahlaksız teklife karşı bir teklifimiz var. Baraj tüm partiler için sıfır olsun" dedi.

22 Şubat 2018 Perşembe 14:02 SİYASET

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel TBMM'de düzenlediği basın toplantısında AK Parti ve MHP'nin ortak imzasıyla hazırlanan ittifak teklifinin Meclis Başkanlığına sunulmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özgür Özel teklifin Meclis Başkanı İsmail Kahraman'a plaket gibi sunulduğunu belirterek “Bizim sevk ettiğimiz onlarca yüzlerce kanun teklifinden bir tanesi. Ama İsmail Bey dört düğmeyi birden iliklemiş. Artık hile ve hüle kalktı diyor. Sen hile ile mi geldin hule ile mi geldin. Her teklifi böyle alıyor musun? Bugün öğleden sonra 6 vekilimiz gelsin bakalım randevu alıp. Böyle tarafsızlık olur mu, kınıyor şikayet ediyoruz Yapılan iş ittifak değil iltihaktır” dedi.

BİZ HALKLA İTTİFAK KURARIZ

“İki baraj sorunu olan partinin bir araya gelip ittifak ise adı baraj ittifakıdır” diyen Özel, “AKP'nin 50 MHP'nin 10'u bulma çabası. Yaptıkları iş sorunu koy çözümü bul. Almanlar galipse galip mağlup ise mağlup sayılacaktık. İşte bu da AKP barajı geçince MHP'de geçecek. Binali Bey gel sen de ittifaka diyordu. Hani biz gayrı milliydik. Binali Bey hadi oradan bu ittifak dediğin için şeyin içinde CHP'nin kendi için gördüğü bir şey yok. Biz halkla ittifak kurarız, saray ittifakına karşıyız” ifadelerini kullandı.

HADİ SEN DE KUR

Kendilerine ‘ittifak’ kurması yönünde teklifler edildiğini belirten Özel, “Şu ahlaksız teklif var ya bize ahlaksız teklif yapıyor. Bu baraj sorunu olmayan partiye diğer partileri mecbur bırakıyor. Bu ahlaksız teklife karşı bir teklifimiz var. Baraj tüm partiler için sıfır olsun. Bunu yaparsanız isteyen MHP gibi abinin bisikletinin arkasına atlar geçer. Parlamenter demokrasinin güçlendirilmesi teklifi 1 senedir Meclis'te bekliyor” dedi.

SİYASİ YAN KESİCİ…

Özgür Özel, ittifak oylarının hesaplanmasına ilişkin “Utanmasalar boş ve geçersiz oylar da ittifaka sayılsın diyecekler. Birinci parti 10 bin ikinci parti 9 bin oy alsın. Bir de ittifak içindeki partilerden biri 5 bin diğeri 4 bin 500 . Birleşip 9500 öyle diğer vekilliği alacaklar. 9 bin oy alan partinin oyları gitti. Bu milli irade hırsızlığıdır. Siyasi yan kesici bunlar. 9 bin oy çöpe bunlardan biri 5 bin oyla vekil çıkartacak. İttifak içindeki partinin birine 2 oy diğerine 1 oy basılmış olsun. Geri kalan dambur dumbur her tarafa basılsın. Diğer tarafta başka bir parti 9 bin 999 oy alsın. O boşluğa vurulan oylar 10 bin ise, 2 oyla 9 bin 999 oyu geçme ihtimaliniz var. Eskiden il barajları vardı. Bu yapılan ondan da ileride olan bir mühendislik denemesi. MHP 16 vekil çıkarabiliyor devam etsin Önce dağılalım kepçede kalanı MHP'ye dikelim gibi bir hesap da var” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'yı dehşete düşüren mavi balina intiharında detaylı inceleme!

Bursa'yı dehşete düşüren mavi balina intiharında detaylı inceleme!