10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA 11°
SON DAKİKA

'Bu R tipi başkanlıktır'

'Bu R tipi başkanlıktır'
  • 168

Başkanlık sistemini eleştiren CHP Grup Başkanvekili Özel,"Olsa olsa bugünkü başkanlık R tipi başkanlıktır. Bu geri vitestir, geriye dönüştür" dedi.

16 Kasım 2016 Çarşamba 17:20 SİYASET

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulunan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Anayasa taslağının 29 madde olacağını söyleyerek, taslakta 'Cumhurbaşkanı' ibaresinin geçtiğini ifade etti.

Özel, "Bu cumhurbaşkanlığı sistemidir, başkanlık sistemi değildir demek, vatandaşın aklıyla alay etmekten başka bir şey değildir. Buna Anayasa hukukçuları patronlu hiper başkanlık demektedirler. Cumhurbaşkanının atama yetkisi, bakanların tamamını atadığı, başbakan yardımcılarını atadığı, yüksek yargı, Anayasa Mahkemesi ve HSYK'nın yarısını atadığı ve rektörleri atadığı bir öneriyle karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.

"Eğer bu başarılırsa..."

Atatürk devrimine karşı devrim yapıldığını iddia eden Özel şunları kaydetti: "Eğer bu başarılırsa sarayda bulunan, Atatürk'ün kendisi için kullanmadığı yetkileri Meclis saraya taşıyacaktır. Ve ülke Meclis'e karşı sorumluluğu sınırlı, seçilmişlerin değil saraydaki irade tarafından seçilmişlerin, kavun gibi şekline kokusuna göre seçilmişlerin yönettiği bir Türkiye ile karşı karşıya kalma durumundayız. Olsa olsa bugünkü başkanlık R tipi başkanlıktır. Bu geri vitestir, geriye dönüştür. Bu bir karşı devrimdir." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Kurtulmuş'tan Bursa'da flaş açıklamalar: O üç ismi bir daha duymayacaksınız!

Kurtulmuş'tan Bursa'da flaş açıklamalar: O üç ismi bir daha duymayacaksınız!