05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,524 TL
  • 3,774 TL
  • 132,42 TL
  • 73.947
BURSA
SON DAKİKA

'Dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var'

'Dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var'
  • 321

Rusya'da bir TV kanalının konuğu olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ortadoğu'daki terörle mücadele sürecinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

23 Ekim 2016 Pazar 18:25 SİYASET

Rus resmi kanalı Rossiya-1’de Mihail Gusman’ın sunduğu Formula Vlasti programına konuk olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

TSK’nın Ortadoğu’daki terörle mücadele sürecinden bahseden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölgede teröre karşı ortak mücadelede saygıdeğer kıymetli dostum Putin’in desteğine ihtiyacım var. Bu alanda Rusya ile işbirliğimiz için biz gereken her adımı atmaya hazırız” dedi.

‘RUS SAVAŞ UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ BÜYÜK TALİHSİZLİK’

24 Kasım’da düşürülen Rus savaş uçağının kendisini çok üzdüğünü dile getiren Erdoğan,  “Yaşanan olayın talihsiz bir olay olduğunu ifade ettim. Suriye topraklarındaki bu olayla bağlantısı olanlar yakalanarak mahkemeye verildi. Soruşturma devam ediyor. Rus pilotun ölümüne neden olan kişi cezaevinde” şeklinde konuştu.

‘AKKUYU BİZİM İÇİN HAYATİ BİR PROJE’

Karşılıklı ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirten Erdoğan, “Aksamalar çıktı. Bazı dev projelerimiz durduruldu. Örneğin Akkuyu Nükleer Santral projesi gibi. Akkuyu bizim için hayati bir proje. Çok zaman kaybettik. Akkuyu Rusya ile yaptığımız çok ciddi ve önemli bir proje” ifadelerini kullandı. Rus turistlerinin tatil güvenliğinin sağlanması konusunda Rus Devlet Başkanı Putin’le konuştuğunu söyleyen Erdoğan, iki komşu devletin barış için birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı.

RUS HALKINA RUSÇA MESAJ ‘SPOSİBO’

Erdoğan, “Birbirimize öyle çok yakınız ki, örneğin ben seslensem Soçi'den sesimi duyarlar, Soçi'den seslenseler ben duyarım. Barış için birlikte hareket etmemiz lazım. Birlikte ve dayanışma içinde olmamız lazım. Tüm Rusya halkına halkım adından içten samimi dileklerimi iletiyorum. Spasibo!” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'Ne FETÖ ne bölücü terör örgütü...'

'Ne FETÖ ne bölücü terör örgütü...'