03 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 132,76 TL
  • 73.391
BURSA

Erdoğan ve Şerif'ten ortak basın açıklaması

Erdoğan ve Şerif'ten ortak basın açıklaması
  • 162

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan ziyaretinde Başbakanı Navaz Şerif ile görüştü. Görüşmenin ardından iki lider ortak basın açıklaması düzenledi. Erdoğan, Pakistan liderinin kara gün dostu olduğunu söyledi.

17 Kasım 2016 Perşembe 10:45 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif tarafından resmi törenle karşılandı. Daha sonra Erdoğan ve Şerif, heyetlerini birbirine tanıttı. Başbakanlık binasında Türk ve Pakistan bayrakları önünde tokalaşarak gazetecilere poz veren Erdoğan ve Şerif, daha sonra baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, 15 Temmuz gecesi 248 şehit verildiğini, 2 bin 193 vatandaşın gazi olduğunu belirterek, Türkiye'nin millet olarak bağımsızlığına sahip çıktığını ifade etti.

Milletin şehadete yürüdüğünü ve demokrasisine sahip çıktığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Tüm dostlarımızı, tüm kardeş toplumları bu örgütün karanlık emelleri konusunda uyarıyoruz. Ülkemizdeki FETÖ kalıntıları ile kararlı bir şekilde mücadele içerisindeyiz. Bugünkü Pakistan gazetelerinde bazı köşe yazarlarının masum ifadeleri kabullenilebilecek ifadeler değildir. Onlar bu süreci bizimle yaşamadılar." diye konuştu.

Pakistan Milli Eğitim Bakanlığı ile oluşturulan Maarif Vakfı'nın çalışmalarıyla buradaki tüm öğrencilerin en ideal şekilde yetiştirileceğini vurgulayan Erdoğan, bu konuda Pakistan yönetiminin gösterdiği dayanışma için kendilerine teşekkür etti.

"Bu şer şebekesinin, katiller sürüsünün adalet önünde hesap vermeleri ve hak ettikleri cezaya çarptırılmaları konusunda gerekenleri yapıyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Pakistan'ın güvenliğine ve kamu düzenine karşı tehdit oluşturan terör örgütünün bertaraf edilmesi konusunda Pakistan yönetiminin en başından itibaren iş birliği gösterdiğini ve gereken önlemleri aldığını bildirdi.

Pakistan'ın FETÖ ile bağlantılı şahısların 20 Kasım'a kadar ülkeyi terk etmelerini istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Gördüğümüz kadarıyla bu örgüt artık Pakistan'da da barınamayacak. Bu kararlı tavrından dolayı Pakistan hükümetine şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Bu tutumun tüm dost ve kardeş ülkelere örnek olmasını temenni ediyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Terörle mücadelede Pakistan ile Türkiye'nin ortak tavırları bulunduğunu kaydeden Erdoğan, Pakistan'ın Türkiye gibi, teröre çok büyük bedeller ödemiş bir ülke olduğunu ve hala da ödemeye devam ettiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

"Şu anda bizler FETÖ terör örgütü, PKK, PYD, YPG, DHKP-C, DEAŞ gibi terör örgütleri ile yoğun bir mücadele veriyoruz. Aynı şekilde terörle mücadelede Pakistan'ı da bizler yalnız bırakmayacağız. Gereken desteği tecrübelerimizle vermekte kararlıyız. Terörle mücadelede uluslararası bir mutabakat olmadıktan sonra netice almak mümkün değildir. Türkiye ve Pakistan kenetlendikçe inanıyorum ki refah ve huzuru da yakalayacaktır. Pakistanlı kardeşlerime bir kez daha derin saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Milletim adına bu duygularımı da Pakistan halkı ile paylaşıyorum."

'Türk halkının duruşu bizi çok etkiledi'

Türkiye'deki darbe girişimiyle ilgili fikirlerini belirterek konuşmasına başlayan Navaz Şerif şunları söyledi: “Pakistan halkı Türkiye’de yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminden büyük üzüntü duymuştur. Türk halkının son derece takdire şayan şekilde ve yüksek kararlılıkla demokrasiye karşı gerçekleştirilmek istenen darbe karşısında durması bizi gerçekten etkilemiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da bu sürece liderlik etmiş olması belirleyici olmuştur. Biz Pakistan halkı olarak Türkiye’deki seçimle iş başına gelmiş demokratik kurum ve kuruluşlara olan desteğimizi ve dayanışma duygularımızı tekrar ifade ediyoruz.” 

Türk halkının ortaya koyduğu sağlam iradenin diğer ülkeler tarafından örnek alınması gerektiğini ifade eden Şerif, “Biz Pakistan halkı olarak darbe girişimi esnasında hayatını kaybeden vatandaşlarınız için tekrar başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Yaralanan vatandaşlar için de acil şifalar diliyoruz. Eminiz ki Türkiye Cumhuriyeti, Sayın Erdoğan’ın karizmatik ve vizyoner liderliği altında ilerlemeye ve müreffeh bir noktaya doğru adım atmaya devam edecektir.” diye konuştu.

'Huzurun hüküm sürmesi için'

Erdoğan ile çok kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini kaydeden Şerif, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Mevcut özel ilişkimizi özellikle ekonomik boyutu önde olacak şekilde stratejik bir ortaklığa dönüştürme kararını vermiş bulunuyoruz. Ticaret, karşılıklı yatırım ve ekonomik iş birliği alanlarında özellikle önemli adımlar atılarak bu ekonomik iş birliğinin temellerinin sağlam kurulması gerektiğine kanaat getirmiş durumdayız. Bu bağlamda da iki ülke arasında imzalanması öngörülen serbest ticaret anlaşmasının 2017’den önce tamamlanmasını kararlaştırdık.”

Şerif, Pakistan ve Türkiye’nin, bulundukları coğrafya itibarıyla önem arz eden iki ülke olduğuna işaret ederek “Her iki ülkenin içinde bulunduğu bölgede çeşitli çatışmalar, çalkantılar ve dönüşümler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı ile yakından bu konuyu da ele aldık. Her iki ülke de kendi bulunduğu coğrafya içerisinde istikrar adası olmaya devam ediyor. Biz de Pakistan olarak bulunduğumuz bölge içerisinde barış ve huzurun hüküm sürmesi için elimizden gelen her şeyi birtakım olumsuzluklarla karşılaşmış olsak bile yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

'Türkiye ile hemfikiriz'

Cammu Keşmir’deki insan hakları ihlalleri ve Hindistan-Pakistan ilişkilerinin genel durumuyla ilgili Erdoğan’ın verdiği destek için teşekkür eden Şerif, İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) da bu sürecin parçası olması gerektiği konusunda Türkiye ile hemfikir olduklarının altını çizdi.

Navaz Şerif, Türkiye’nin Pakistan’ın Nükleer Tedarikçiler Grubu’na (NSG) üyeliği için gösterdiği desteğe de teşekkür ederek “Türkiye’nin bu desteği Pakistan’ın konumunu daha da güçlendirmiştir.” ifadesini kullandı.

Gelecek yılın Pakistan ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 70. yıl dönümü olacağına işaret eden Şerif, yıl dönümünün, ilişkilerin bu önemli dönüm noktasına yakışır bir şekilde kutlanması yönünde karar alındığını bildirdi.
Şerif, Türkiye ve Pakistan’ın kendi bölgelerinde ve genel olarak barış, güvenlik, demokrasi ve kalkınma için ortak çaba sarf eden birbirinden ayrılmaz iki ortak ülke olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Sarkisyan, Aliyev'le görüşmek istiyor

Sarkisyan, Aliyev'le görüşmek istiyor