05 Aralık 2016 Pazartesi

  • 3,524 TL
  • 3,774 TL
  • 132,42 TL
  • 73.947
BURSA
SON DAKİKA

Erdoğan'dan o tasarıya sert tepki: Bırakın parlamentodan geçmesini...

Erdoğan'dan o tasarıya sert tepki: Bırakın parlamentodan geçmesini...
  • 234

İstanbul’daki Kudüs sempozyumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'de ezanın kısıtlanmasına yönelik tasarıyla ilgili "Bu tartışmaları son derece tehlikeli buluyorum" dedi.

29 Kasım 2016 Salı 12:23 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs Platformu’nda konuştu. Filistinlilerin yüzyıllardır kendi öz yurtlarında horlandıklarını ve parya muamelesi gördüklerini belirten Erdoğan, “Filistin davasını sahiplenmek tüm Müslümanların görevidir” dedi.

Filistinlilere yapılan baskının sona ermesini ve tarihi olarak kendilerine ait olan toprakların iadesi için gereken adımların derhal atılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, “Müslümanların ibadetlerini kısıtlayan Harem-i Şerif'in kutsiyetine zarar veren mütecaviz eylemlere sessiz kalamayız” dedi.

İsrail hükümetinin, camilerden hoparlör ile ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili tartışmaları son derece tehlikeli bulduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu yönde parlamentoda karar alınması bir yana, böyle bir tartışmanın varlığı dahi akıl ve vicdan dışıdır. Ötekileştirmeyi derinleştirecek, din ve vicdan hürriyetini ayaklar altına alacak bu tartışmanın kimseye faydası yoktur. Bu tarz bir uygulamaya gidilmesi, sadece Filistinlileri değil, onlarla birlikte tüm Müslümanları rencide etmektedir. Bölgemizin yeni gerilimlere, yeni provokasyonlara değil, barışa katkı sağlayacak hamlelere ihtiyacı var. Bu konuda endişelerimizi, böyle bir tasarının yasalaşması halinde, ne tür tehlikeli sonuçlara sebep olabileceğini çeşitli kanallardan İsrailli yetkililere ilettik.İsrail Cumhurbaşkanı’na açıkça ifade ettim. İsrail Parlamentosu'nun aklı selimle hareket edeceğini düşünüyorum. Ezan bir çağrıdır. Bu çağrıyı engellemeniz sıkıntılara yol açar.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

 Silivri Cezaevi'nde hareketli saatler...  İtfaiye ve polis ekipleri gönderildi

Silivri Cezaevi'nde hareketli saatler... İtfaiye ve polis ekipleri gönderildi