10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,87 TL
  • 75.727
BURSA 11°

HDP’li 9 vekil tutuklandı! Peki süreç nasıl devam edecek?

HDP’li 9 vekil tutuklandı! Peki süreç nasıl devam edecek?
  • 269

Mayıs ayında gerçekleştirilen anayasa değişikliği ile ilgili dokunulmazlıkları kaldırılan ve haklarında yargılama süreci başlayan çok sayıda milletvekili arasında bulunan HDP’liler, fezlekeye konu suçlardan yargılanacaklar ancak milletvekillikleri devam edecek.

05 Kasım 2016 Cumartesi 12:14 SİYASET

Tutukluluk durumları mahkemeye yapılacak itirazlara yargının vereceği kararla son bulabilecek veya devam edecek. Mahkeme, tutukluluk halleri devam ederse geçmişte Sebahat Tuncel ve Engin Alan’da olduğu gibi milletvekili sayılacaklar ancak haklarından yararlanamayacaklar.

Yargılama sonucunda mahkeme söz konusu isimleri cezaya çarptırırsa bu isimlerin milletvekilliklerinin düşmesi gündeme gelecek. Yargılama sonucunda hüküm giyenlerin bu cezalar kesinleşip genel kurulda okunduktan sonra milletvekilliği düşecek.

Taksirli suçlar hariç bir yıldan fazla ağır hapis cezası alanlar, terör suçlarından hüküm giyenler bir daha milletvekili adayı olamayacak. Gözaltı ve tutuklamalarla beraber ise ara seçim tartışması da gündeme geldi. 59 milletvekili bulunan HDP, ara seçimi zorlama için milletvekilliğinden istifa yoluna başvurabilirler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Şırnak Belediyesi'ne kayyum atandı

Şırnak Belediyesi'ne kayyum atandı