04 Aralık 2016 Pazar

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 133,07 TL
  • 73.391
BURSA

Meclis’te Grup Yorum gerginliği! Bursalı vekil Sarıbal'ın sözleri tartışma yarattı

Meclis’te Grup Yorum gerginliği! Bursalı vekil Sarıbal'ın sözleri tartışma yarattı
  • 2390

Meclis’teki eğitim alanını düzenleyen tasarının görüşmelerinde CHP Bursa Milletvekili ve  AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz arasında tutuklanan Grup Yorum üyelerinden dolayı tartışma yaşandı.

26 Kasım 2016 Cumartesi 11:41 SİYASET

TBMM’de önergeyle ilgili konuşan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Grup Yorum üyeleri hakkında çıkan tutuklama kararını eleştirerek, grubun demokrasiyi ve özgürlüğü temsil ettiklerini belirtti. Sarıbal William Shakespeare'ın “bir ulusun türkülerini yapanlar yasalarını yapanlardan daha güçlüdür, çünkü türküleri halk yapar" sözünü hatırlattı.

Bunun üzerine söz alan AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Grup Yorum üyelerinin teröre bulaştığını, DHKP-C, MLKP terör örgütüne yardım ve yataklık yaptıklarını ve tutuklanma kararının sebepsiz yere çıkmadığını ifade etti. İncesöz savcı Mehmet Selim Kiraz'ın şehit edildiğini, Gazi Polis Merkezine saldırıda bulunanlarla aynı karede yer aldıklarını ifade etti.

CHP'li Sarıbal, ise “Fetullah Gülen cemaatine ve Paralel Devlet Yapılanması'na (PDY) yardım ve yataklık etmiş biri varsa lütfen, şu camiada herkes şöyle bir kafasını kaldırsın, bir kendine bir de yaşadıklarımıza baksın. Bu nedenle bir terör örgütünü desteklemek ve bununla ilgili bir yardım ve yataklık varsa Fetullah Gülen cemaati, saray ve AKP'yi gözden geçirmek gerekiyor." ifadesini kullandı.

Tartışmaya  CHP Grup Başkanvekili Levent Gök de katıldı. Gök, "17-25 Aralık'ı Fetullah Gülen'le irtibatlı olmak için savcılar baz alıyorlar ve iddianame düzenleyip dava açıyorlar.  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın bakanlığı döneminde bütün valilere, bütün okullara yazılı talimat gönderilerek üyelerinin Aktif Eğitim-Sen Sendikasına üye olması istenmiştir, bankadaki hesap numaraları verilmiştir. Bunları ne yapacaksınız, bunlara niye bakmıyorsunuz? 'Terör örgütü' diyeceksiniz, yanına gittiğiniz zaman başörtüsü takıp poz vereceksiniz, ondan sonra burada gelip FETÖ terör örgütüne karşı mücadele ettiğinizi zannedeceksiniz. Bunu kimse yutmaz." dedi.

Tasarının görüşmeleri sürüyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Sadece çok üşüyenlerin anlayabileceği durumlar...Siz de onlardan mısınız?

Sadece çok üşüyenlerin anlayabileceği durumlar...Siz de onlardan mısınız?