08 Aralık 2016 Perşembe

  • 3,390 TL
  • 3,650 TL
  • 129,42 TL
  • 76.031
BURSA

Müzakereler tamam! En geç 15 gün içinde...

Müzakereler tamam! En geç 15 gün içinde...
  • 258

AK Parti, anayasayla ilgili son değerlendirmesini yazılı olarak MHP'ye iletti. Teklifin en kısa sürede Meclis’e gitmesi bekleniyor.

29 Kasım 2016 Salı 11:19 SİYASET

AK Parti ve MHP daha önce başkanlık düzenlemesini de içeren anayasa değişikliği görüşmeleri için 2 kez masaya oturmuştu.

Müzakerelerde 12 madde üzerinde önemli değişiklikler yapıldı. İki tarafın uzlaşamadığı konulardan biri cumhurbaşkanı seçilecek kişinin partisi ile ilişkilerinin nasıl düzenleneceğine ilişkin…

MHP, cumhurbaşkanının parti üyesi olmasına soğuk bakmazken, cumhurbaşkanının aynı zamanda parti genel başkanı da olmasına sıcak yaklaşmıyor.

AK Parti ise değişiklikle parti genel başkanı ile cumhurbaşkanının aynı kişi olabilmesinin önünü açıp iki başlılığı önlemenin amaçlandığını vurguluyor.

AK Parti, ikinci bir formülü gündeme getirerek, konuya ilişkin anayasaya herhangi bir hüküm konulmamasını savunuyor. Bu durumda, cumhurbaşkanı partisiyle ilişkisini kendisi belirleyecek.

Müzakerelerde ikinci ayrışma konusu ise cumhurbaşkanının denetlenmesi. İki parti arasında, soruşturma komisyonu kurulması ve Yüce Divan'a sevk için oranların belirlenmesinde ayrışma yaşanıyor.

"BAŞKANLIK SİSTEMİ DENİNCE AKLA AMERİKA GELİYOR"

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, anayasa değişikliği teklifinin en geç 15 gün içinde Meclis'e sunulacağını söylemişti. Şentop, Meclis süreçlerinden sonra anayasa değişikliğinin bahar aylarında halk oyuna sunulacağını belirtti. Tekirdağ'da konuşan Mustafa Şentop, yeni anayasa ve başkanlık sistemine giden hukuki düzenlemelerde mesafeler kat edildiğini ifade etti. Başkanlık sisteminin gelmesiyle birlikte Türkiye'nin eyaletlere ayrılacağı gibi bir algının yanlış olduğunu söyleyen Şentop, “Başkanlık sistemi denince akla Amerika geliyor. ABD'de eyalet sistemi var. 'Türkiye'ye başkanlık sistemi gelirse Türkiye'de de mi eyalet sistemi olacak' diye bir algı oluşuyor. Bu yanlış bir tutum. Amerika'ya bakılarak aynı Türkiye'de olacak diye bir yanlışa kapılmayalım. Türkiye köklü tarihe sahip bir ülke.” şeklinde konuşmuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Akhisar Belediyespor maçının hakemi Kalkavan !

Akhisar Belediyespor maçının hakemi Kalkavan !