20 Şubat 2018 Salı

  • 3,770 TL
  • 4,662 TL
  • 162,88 TL
  • 116.081
BURSA 12°

Putin Ankara'da!

Putin Ankara'da!

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi. Putin'i Külliye'nin girişinde Cumhurbaşkanı Erdoğan resmi tören ile karşıladı.

28 Eylül 2017 Perşembe 10:49 SİYASET

Rusya Devlet Başkanı Putin, saat 18.25'te Esenboğa  Havalimanı'na indi. Putin'i, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov ve beraberindeki heyet karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Putin'i makam aracından inerken karşıladı. Karşılamanın ardından merdivenlerde el sıkışarak poz veren Erdoğan ve Putin, daha sonra baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelere geçti. Erdoğan ve Putin, görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenleyecek.

MASADA SURİYE VE IRAK VAR

Erdoğan ve Putin görüşmesinin önemli gündem maddeleri Suriye ve Irak eksenli gelişmeler olacak. İki ülkenin öncülüğünde Suriye'deki siyasi geçiş için yürütülen Astana sürecinde gelinen noktayı değerlendirecek olan iki lider, çatışmasızlık bölgelerinde özellikle İdlip'te yapılacak çalışmaları masaya yatıracak. Erdoğan ve Putin, ayrıca Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin gerçekleştirdiği referandum konusunu da görüşecek. Hafta başı telefonda görüşen iki lider, Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunmasına dikkat çekmişti.

S-400 ALIMI, ENERJİ VE TURİZM

İki lider ayrıca Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerini geliştirmek için önümüzdeki dönemde atılacak adımlarla ilgili fikir alışverişinde bulunacak. Erdoğan ve Putin'in gündemindeki diğer önemli bir konu ise S-400 hava savunma sistemi olacak. Erdoğan ve Putin, S-400 alımı ve ortak üretimi konusunu görüşmede değerlendirecek. Ayrıca Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali gibi enerji projelerinin yanı sıra iki ülke arasındaki gıda, turizm alanlarında atılacak adımlar ve vize uygulamaları da masaya yatırılacak.

PUTİN, EN SON GEÇEN YIL ERDOĞAN'LA BİR ARAYA GELMİŞTİ

Rusya Devlet Başkanı Putin, 10 Ekim 2016'da 23. Dünya Enerji Kongresi'ne katılmak için geldiği İstanbul'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mabeyn Köşkü'nde bir araya gelmişti. Erdoğan ve Putin, son olarak 3 Mayıs 2017'de Rusya'nın Soçi kentinde bir araya gelmişti ve bu görüşmeden Suriye'deki çatışmasızlık bölgeleriyle ilgili mutabakat kararı çıkmıştı.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa sahillerinin kalitesi açıklandı

Bursa sahillerinin kalitesi açıklandı