10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,87 TL
  • 75.727
BURSA 11°

Türkiye ile Rusya arasında dev anlaşma imzalandı

Türkiye ile Rusya arasında dev anlaşma imzalandı
  • 248

Rusya doğalgazını Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyacak olan "Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi" için hükümetler arası anlaşma imzaladı.

10 Ekim 2016 Pazartesi 20:15 SİYASET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir  Putin 1 saat 40 dakika süren görüşmelerinin ardından, ortak basın toplantısı  düzenledi.

Türk Akımı anlaşması, Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar  Bakanı Berat Albayrak ve Rus Enerji Bakanı Aleksandr Novak, tarafından imzalandı.

Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi, iki hattan oluşacak ve toplam  31,5 milyar metreküp kapasiteye sahip olacak. Hatlardan biri Türkiye'ye uzanacak  ve Türkiye'nin ihtiyaçları için kullanılacak. Diğer hattın ise Rus gazını Türkiye  üzerinden Avrupa'ya taşıması planlanıyor.

Anlaşmanın imzalanmasının ardından konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

"Bugün gerçekten Sayın Başkan'la (Putin) dolu  dolu bir gün geçirdik. Sonunda bu az önce imzalanan anlaşmalar, imzalanacak hale  geldi ve burada nokta, başkanlar huzurunda konmuş oldu. Türkiye ile Rusya  arasındaki normalleşme sürecinin hızla devam edeceğine olan inancım tamdır.

Tabii çok da hassas bir konu; bölgedeki mevcut  gelişmeler. Suriye konusunu etraflıca ele alma imkanımız oldu. Fırat Kalkanı  Operasyonu'nu kendileriyle (Putin) görüştük. Bu konuda ne gibi iş birliği  yapabiliriz, bunların değerlendirmesini yaptık. Özellikle Halep'teki  gelişmelerde, insani yardım konusunda ne gibi bir strateji uygulayalım ki oradaki  insanlar bir an önce barışa, huzura kavuşsunlar.

Bir diğer tabii önemli adım, Türk Akımı  konusunun yine aramızda değerlendirmesini yaptık. Türk Akımı'yla ilgili olarak da  sürecin hızlandırılması konusunda da bugün biliyorsunuz az önce atılan imza ile  noktayı koyduk

Akkuyu Nükleer Enerji Santrali ile ilgili  olarak da yine burada bundan sonraki sürecin hızla devamında, mutabakatımız net.  Zaman kaybının önümüzdeki süreçte telafi edileceği inancındayım."

 

 

 

Putin ise şunları söyledi;

Çok büyük bir organizasyonun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinden dolayı Türk dostlarımı tebrik ederim.

İkili ilişkilerin tam olarak normalleşmesi için ilave çaba gösterileceği konusunda mutabık kaldık.

Bugün Rusya hükümeti bir karar aldı özellikle narenciye gibi ürünleri Rus piyasasına açmış olduk.

Türkiye'den bu kalemleri ihraç edersek bizdeki fiyatlar düşecek.

2015'teki Türkiye'den ihraç edilen ürün hacmi 500 milyor dolar civarında.

İkili ilişkilerin tamamen normalleşmesi konusunda mutabık kaldık.

Suriye'deki barış isteyen herkes bunu istemeli.

Halep'e insani yardım götürülmesi için her türlü çabayı göstereceğimizden görüşümüz aynıdır.

SÜRPRİZ İSİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesine Org. Hulusi Akar da katıldı. Yaklaşık 1 saat 40 dakika süren görüşme sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet  Başkanı Vladimir Putin'in görüşmesi sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mabeyn Köşkü'nde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde gerçekleşen Dünya Enerji Kongresi'ndeki konuşmasının ardından Beşiktaş'taki Yıldız Sarayı Mabeyn Köşkü'ne geldi. Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile burada ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

1 SAAT 40 DAKİKA SÜRDÜ

16.30 sıralarında Mabeyn Köşkü'ne gelen Erdoğan'ın girişinden kısa bir süre önce de Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar köşke girdi. Mabeyn Köşkü'nde saat 17.10'da başlayan görüşme, 1 saat 40 dakika sürdü.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Burun tıkanıklığı nasıl açılır?

Burun tıkanıklığı nasıl açılır?