03 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 132,76 TL
  • 73.391
BURSA

'Türkiye operasyonlara katılmalı!'

'Türkiye operasyonlara katılmalı!'
  • 232

TBMM'yi ziyaret eden ABD Savunma Bakanı Carter, 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan alanı gezdi. Carter, Türkiye'nin DEAŞ'a karşı operasyonlara katılmasını istediklerine de vurgu yaptı.

21 Ekim 2016 Cuma 13:50 SİYASET

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Külliye'deki kabulünün ardından TBMM'yi ziyaret etti. Şeref Holü'nde, 15 Temmuz darbe girişiminde bombalanan alanı gezen Carter, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'tan da bilgi aldı. 

Daha sonra basın mensuplarına kısa bir değerlendirmede bulunan Carter, sözlerine, Amerikan halkı adına 15 Temmuz'da hayatını kaybedenlerin ailelerine başta olmak üzere Türk halkına başsağlığı dileklerini ileterek başladı.

Ashton Carter, "Demokrasi ve özgürlükleri için savaşan insanların o görüntüleri dünyada ve Amerika'da herkes tarafından görüldü. Bence herkes bu korkunç olayın kahramanları ve şehitlerine hayranlık duyuyordur." şeklinde konuştu.

"ABD Türkiye'nin güçlü dostu"

ABD'nin Türkiye'nin güçlü bir dostu ve uzun süredir de müttefiki olduğunun altını çizen Carter, "Güçlü demokrasinin ve Türkiye'nin destekçisiyiz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin DEAŞ'a karşı operasyonlara katılmasını istiyoruz

ABD Savunma Bakanı Carter, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'la yaptığı görüşmede, "Türkiye'nin Suriye ve Irak'taki gelişmelerle ilgilenmesi makuldür.Hudut güvenliğinizin sağlanması için tedbir almanızı destekliyoruz. Türkiye'ninDEAŞ'a karşı icra edilecek operasyonlara katılmasını istiyoruz." dedi. 

"Olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istediğini anlıyoruz"

Milli Savunma Bakanı Işık da, Carter'la yaptığı görüşmede, "​ABD'nin bu harekatın (Fırat Kalkanı) sağladığı olumlu ivmeyi Rakka'ya yönlendirmek istediğini anlıyoruz. Münbiç'te kalan PKK/PYD/YPG unsurlarının söz verildiği gibi Fırat'ın doğusuna çekilmesini bekliyoruz. Terör örgütlerinin sözlerine güvenilmez, PKK/PYD/YPG'nin yarın ne yapacağı kestirilemez." ifadelerini kullandı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

'MHP'ye ihracatçı belgesi verilsin'

'MHP'ye ihracatçı belgesi verilsin'