17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 164,94 TL
  • 117.216
BURSA 25°

Yıldırım'dan önemli uyarı! Her türlü gerekli adımı atarız

Yıldırım'dan önemli uyarı! Her türlü gerekli adımı atarız

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin düzenlemeyi planladığı referandum, Türkiye tarafından şiddetle reddedilirken, Başbakan Binali Yıldırım son yaptığı açıklamada bu konuda gerekli her türlü adımların atılacağını kaydetti.

16 Eylül 2017 Cumartesi 23:30 SİYASET

Başbakan Binali Yıldırım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) düzenlemeyi planladığı referandumun, Türkiye için bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu belirterek, "Bu konuda gereken her türlü adımı atacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın." ifadesini kullandı.

Kuzey Irak lideri Mesud Barzani, bugün yaptığı açıklamada, referanduma karşı çıkan ülkeleri dikkate almadıklarını ifade ederek, "Hiç kimse daha iyi bir alternatifle gelmedi" dedi.

25 Eylül'de bağımsızlık referanduma gideceğini ilan ederek Ortadoğu'yu çalkalayan Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) lideri Mesut Barzani, Türkiye, ABD ve bölge ülkelerinden gelen uyarılara kulak asmayacağını yineledi.

Taraftarlarının katıldığı bir mitingde kürsüye çıkan Barzani, "Referandumun yerine bir alternatif için artık çok geç. Şu an sunulan öneri ve alternatifler için çok geç kalındı. Referandumu ertelememizi isteyenlere 'Daha iyi bir alternatifiniz varsa buyrun sunun' dedik. Ancak hiç kimse daha iyi bir alternatifle gelmedi" dedi.

Barzani dün yaptığı açıklamada da "Kimseyi dinlemeyin, referanduma gidiyoruz" demişti.

ABD, İngiltere ve BM heyetleri, Barzani'ye referandumu ertelemesi için alternatif bir plan sunmuştu.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada Barzani'yi desteklemediklerini bir kez daha vurguladı.

Londra yönetimi, "Odaklanılması gereken konu DEAŞ'ı yenmek olmalıyken, referandum bölgedeki istikrarsızlığı arttırma riskini barındırıyor. İngiltere bu nedenle, Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkinin geleceği bakımından IKBY ile Irak hükümeti arasında yeni görüşmeler önerisinde bulundu" ifadesini kullandı.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Murat Boz ile Aslı Enver evleniyor mu? Açıklama geldi

Murat Boz ile Aslı Enver evleniyor mu? Açıklama geldi