06 Aralık 2016 Salı

  • 3,507 TL
  • 3,774 TL
  • 132,76 TL
  • 74.450
BURSA

Bursalı sporcu Gırdoğlu, 'Yunan'ın kolunu iki yerden kırdı

Bursalı sporcu Gırdoğlu, 'Yunan'ın kolunu iki yerden kırdı
  • 3797

Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası'ndan altın madalya ile dönen Bursalı sporcu Kadir Gırdoğlu, müsabaka sırasında iki yerinden kolu kırılan Yunan rakibini, kucağında sağlık kabinine taşıyınca Yunanistan medyasında günün adamı oldu.

18 Ekim 2016 Salı 12:07 SPOR

41 yaşındaki eski milli güreşçi Kadir Gırdoğlu, Polanya’da 5-10 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası’ndan 65 kg’da altın madalya ile döndü. Yenilgisiz altın madalyaya ulaşan Kadir Gırdoğlu, performansı kadar fair play dalında da şampiyonaya damgasını vurdu. Spora 6 yaşında Bulgaristan Deliorman’da başlayan 1991’deki mezalim nedeniyle ailesiyle birlikte Bursa’ya göç eden Gırdoğlu, 1992’de seçildiği milli takımda birçok başarıya imza attı.

SPORA ADANMIŞ ÖMÜR

1992’de gençlerde dünya şampiyonu olan Gırdoğlu, milli takımı bıraktığı 1999 yılına kadar Ay-Yıldızlı mayo ile birçok kez çıktığı kürsüde milli gururumuz oldu. Şimdilerde milli takıma sporcu yetiştiren ve 60 kadar öğrencisiyle çalışan Gırdoğlu, ayrıca Görükle Fitness Club’te binin üzerinde gencin bedensel ve ruhsal gelişimine katkı veriyor. Öğrencileri tarafından çok sevilen Gırdoğlu’nun güreşe olan sevgisi ise hiç bitmiyor. Gırdoğlu, veteran milli takım mayosuyla katıldığı şampiyonalarda Ay-Yıldızlı bayrağı dalgalandırıp, okunan İstiklal Marşıyla bizleri gururlandırıyor.

RÖVANŞ 23 YIL SONRA

Tıpkı Polanya’da katıldığı Dünya Veteranlar Güreş Şampiyonası’nda olduğu gibi… 65 kilo sporcusu Kadir Gırdoğlu, ilk turda karşılaştığı Polonyalı rakibini tuşla, ikinci turda karşılaştığı Moğol rakibini sayıyla, üçüncü turda karşılaştığı Yunan rakibini diskalifiye ile ve finalde karşılaştığı Moldovalı rakibini sayıyla yendi ve şampiyonluğa ulaştı. Finalde karşılaştığı Moldovalı rakibi Tudor Eni’niyle arasındaki rekabeti anlatan Kadir Gırdoğlu, “Tudor benim ezeli rakibim ve dostum. 1993’deki Dünya Şampiyonası’nda beni 9-3 sayıyla yenmişti. Haliyle ben o şampiyonada bronz, o da altın madalyaya ulaşmıştı. Aradan 23 yıl geçti ve bu kez ben onu Polonya’da aynı skorla yani 9-3 yenerek, şampiyon oldum. Kaldı ki tudor son 3 yıldır dünya şampiyonluğunu kimseye bırakmıyordu. Sizin anlayacağınız ondan geç de olsa rövanşı aldım” dedi.

YUNAN MEDYASINDA

Bu arada yenilgisiz şampiyonluk kürsüsüne çıkan Kadir Gırdoğlu, performansı kadar fair play dalında da şampiyonaya damgasını vurdu. Şampiyonanın ikinci turunda Yunan Chalkıas Dimitrios ile karşılaşan Kadir Gırdoğlu, “Daha ilk saniyede benim kurduğum bir oyun sonucu Dimitrios’un sol kolu iki yerden kırıldı. Çok üzüldüm… Baktım sağlık görevlileri de yok. Hemen minderde kucakladığım gibi onu sağlık görevlilerinin bulunduğu alana taşıdım. İlk müdahalesi tamamlanana kadar başından ayrılmadım. Bu olayın ardından Yunanistan medyası, şampiyonayla ilgili canlı yayın yaptı ve benimle bağlantı kurdu. Bir tercüman vasıtasıyla görüşlerimi alan Yunan medyasına şu mesajı verdim; Biz vatanımıza uzanan, bayrağımıza uzanan elleri ve kolları kırarız. Ama dostlarımız için gerektiğinde canımızı veririz…” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Başbakan Yıldırım'dan flaş açıklamalar!  Türk jetleri hava harekatına katıldı

Başbakan Yıldırım'dan flaş açıklamalar! Türk jetleri hava harekatına katıldı