Suriye'de işler karışıyor! İsrail ve Rusya'nın hedefinde İran var...

Rusya ve İran, Suriye konusunda birbirinden uzaklaşırken yeni bir ikili güçleniyor: Rusya ile İsrail. İki ülkeyi İran'ın Suriye'deki varlığının azaltılması hedefi birleştiriyor.

DÜNYA, 31 Ocak 2019 Perşembe, 16:20
Suriye'de işler karışıyor! İsrail ve Rusya'nın hedefinde İran var...

Geçen Cumartesi günü eski bir komutan olan İsrail İmar ve İskan Bakanı Yoav Galant, hükümetinin diplomaside sağladığı başarının altını çizerek, İsrail'in İran birliklerini Suriye'den çıkarmak için bir planı olduğunu açıkladı. Bakan bu planı uygularken de, Rusya'dan destek görmeyi hesaba kattıklarına dikkat çekti.

İsrail basınında yer alan haberlere göre Bakan Galant, Moskova ile Tahran arasındaki sıkı işbirliğinin sonuna gelindiğini söyledi. Galant, "Ruslar, Esad karşıtı gruplara karşı savaşmak zorunda kalırken, İranlıları ve Hizbullah'ı da müttefik olarak gördüler" dedi. Ancak artık bu durumun sona erdiğine dikkat çeken İsrailli bakan, Moskova'nın Tel Aviv'e yaklaştığını belirtti. Bakan, İran'ı Suriye'den çıkarmanın, İsrail ve Rusya'nın ortak çıkarı olduğunu belirtti. Bakan bu kapsamda da İsrail'in bir planı olduğunu söyledi ancak ayrıntı vermedi.

RUS-İSRAİL ORTAKLIĞI 

Alman medyasından DW Türkçe'nin aktardığına göre Rusya, konuya yönelik bir açıklama yapmadı. Aksine Moskova geride kalan günlerde, İsrail'in 19 ile 20 Ocak tarihlerinde Suriye'deki İran mevzilerine yönelik hava saldırılarını kınayan açıklamalar yaptı. Rus Dışişleri Sözcüsü Maria Zakharova tarafından yapılan açıklamada, "Bağımsız bir devlete, ki bu vakada Suriye'den söz ediyoruz, keyfi hava saldırıları düzenlemeye son verilmelidir" ifadesini kullandı. Zakharova ayrıca yıllardır silahlı çatışmalar nedeniyle zarar görmüş Suriye'nin, üzerinde jeopolitik hesaplar yapılan bir bölgeye dönüşmesine izin verilemeyeceğini de sözlerine ekledi.

Ancak kısa süre sonra bu sözleri, Rusya'nın İsrail ile sağlayacağı ortaklığa yönelik net bir açıklama takip etti. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, İsrail'in güvenliğini daha net bir şekilde garanti altına alacak önlemlerin Moskova tarafından hiçbir şekilde küçümsenmediğini belirtti. Bakan yardımcısı açıklamasında, "Bunu İsrailliler biliyor, ABD biliyor, İranlılar, Türkler ve Şam hükümeti, herkes biliyor. Bu Moskova'nın en önemli önceliklerinden biridir" diye konuştu.

BİRLİKTE İRAN'A KARŞI 

İsrail ile Rusya arasındaki siyasi yakınlaşma son yıllarda beraberinde yoğun diplomatik görüşmeleri de getirdi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu çok sayıda kez Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Netanyahu son olarak 2018 Temmuz ayında Moskova'nın konuğu oldu.

İki ülkeyi birleştiren ortak çıkar, İran'ı Suriye'den çıkarmak. İsrail, sınırındaki Şii devletini kabul edilemez bir tehdit olarak görüyor. Rusya da İran'ın Suriye'deki varlığını, sekiz yıllık savaşın ardından Moskova'nın ateşkes çabalarını boşa çıkaracak bir huzursuzluk faktörü olarak görüyor.

Moskova ve Tahran arasındaki siyasi yabancılaşma, iki ülke arasında küçük uzlaşmazlıklara yol açtı. Haber dergisi Der Spiegel birkaç gün önce Esad'ın müttefikleri olan İranlı ve Rus grupların El Bab'da birbirlerine ateş açtıklarını bildirdi. Haberde en az 200 savaşçının öldüğü bilgisi verildi.

İRANLI MİLİSLER 

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdul Rahman ise iki tarafın silahlı çatışmaya girmesi haberinin gerçekleri yansıtmadığını belirtti. Rahman, her ne kadar Rusya'nın İran'ın etkisini azaltmaya çalışsa da, bunun henüz iki taraf arasında bir çatışmaya dönüşmediğini belirtti. Ancak Rahman, Rusların Suriye'de polisvari görevler de üstlendiğini ve bu kapsamda sivillere baskı yapan İran paralı askerlerini tutukladıklarını söyledi. Rahman Deutsche Welle'ye yaptığı açıklamada, Tahran yönetiminin 3 bine yakın Sünni Suriyeli paralı asker çalıştırdıklarını ifade ederek, "Bu kişiler sadece para nedeniyle İran'ın hizmetinde çalışıyor" dedi.

İran medyasında da Esad'ın müttefikleri olan Rus ile İranlı askerler arasındaki olası bir silahlı çatışmaya yer verilmedi. İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komitesi Başkanı Haşmetullah Felahatpişe Rusya'nın, İsrail'in Suriye'ye saldırı düzenlediği sırada S-300 füze savunma sistemini kapattığını öne sürdü. Felahatpişe, bu durumun İsrail'in işini kolaylaştırdığını ifade etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdul Rahman, Moskova'nın şu sıralar ortayı bulmaya çalıştığını belirtti ve ekledi: "Ancak ben, Rusya'nın Suriye'de İran olmadan etki sahibi olmak istediğini düşünmüyorum."

ESAD'IN "GÜÇSÜZLÜĞÜ"

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rahman'a göre İran'ın Suriye'deki varlığına yönelik karar artık tek başına Esad'a bağlı değil. Rahman, "Suriye yönetimi ülkede artık tek başına karar vermek hakkını elinde bulundurmuyor. Başkentin dışında birçok noktada İran milisleri ve Hizbullah'ın tarafından kontrol ediliyor" dedi.

İran'ı hiçbir sonucu olmadan Suriye'den çıkarmak oldukça güç olacak. Üstelik birçok İranlı işadamı Şam'da sayısız gayrimenkul sahibi olmuşken. Onların varlığı en azından iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiyi güçlendirecektir.

İsrail ise İran'ı mümkün olduğunca sınırından temizlemeye çalışıyor. Tel Aviv bu konuda Moskova'nın desteğini hesaba katabilir. İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Rusya'nın geçen yıl İran'ı, İsrail sınırına 85 kilometreden daha yakına yaklaşmamaya zorladıklarını söyledi. İran'ın Suriye'deki varlığına tepkiler günden güne artıyor.

SİYASET
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Türkiye'ye geldi!
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'nin Türkiye'de olduğu ve yetkililerle Türkiye'nin gü...
TÜRKİYE
400 sığınmacı İdlib'e gönderildi
Yerel seçimlerin ardından Türkiye'nin büyük şehirlerinde yaşayan sığınmacılara yönelik denetimler...
GÜNCEL
Yürekleri yakan görüntü... Sabah namazına gelen cami görevlileri fark etti!
Adıyaman'da iki aylık bebeklerini gece saatlerinde cami avlusuna bırakan çift, güvenlik kameralar...
DÜNYA
İran'dan casusluk açıklaması: Gözaltına alındılar
İran İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, ülkede "ABD ve yabancı ülkeler adına casusluk yapanların" gö...
YAŞAM
Bursa'da deneme ekimiyle başlandı, şimdi 130 dönümü buldu!
Bursa'da 5 yıl önce deneme ekimiyle başlayan süreçte bugün Türkiye'nin 130 dönüm ile tek parça ha...
ASAYİŞ
Sokak ortasında dehşet! Kızkardeşini bacağından bıçakladı
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde iki kardeşin tartışması kanlı bitti. Cebinden bıçağı çıkaran şahıs, k...
Nilüfer Ülkü Ocakları'ndan sokak hayvanlarına şefkat eli!
Bursa'da kısa dönem erler yemin etti!
Bursa'da deneme ekimiyle başlandı, şimdi 130 dönümü buldu!
Bal-Göç'te yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki tekstil fabrikasında çok sayıda ...

Bursa'da bir tekstil fabrikasında çalışan 70 kişi mi...

Bursa Kent Meydanı'nda 2 kişiyi öldürdü! 'Ca...

Bursa'da GSM bayiinde çıkan silahlı kavgada 2 kişiyi...

Bakan Soylu'dan Suriyeli açıklaması: '6 ay d...

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan İçişler...

Motorin ve benzine zam! İşte son fiyatlar...

Motorinin litre fiyatına 18 kuruş, benzinin litre fi...

Tek tek incelediler! Çıkan sonuç: Bursa, Ada...

İsviçre'nin Zürih kentindeki ETH Üniversitesi'nde ya...

Bursa'da uzun zamandır hamile eşini arıyordu...

Bursa'da yaşayan ve uzun zamandır haber alamadığı ha...

Bursalı usta Putin'e göndermişti! Kremlin'de...

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, S-400'lerin sevkiyat...

Bursa Yunuseli Mahallesi'nde korku dolu anla...

Bursa Yunuseli Mahallesi'nde 3 katlı binanın çatısın...

Bursa'da kendini bilmez iki kişi alkol şişes...

Bursa'da ana yolda aracını durdurup, elinde alkol şi...

Bursa'da arkadaşını başından vurarak öldürdü...

Bursa'da tartıştığı arkadaşını başından vurarak öldü...

Genç kızın feci ölümünde Bursa'dan şok açıkl...

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde 18 yaşındaki genç kızın ...

Bursa'da darbenin seyrini değiştiren komutan...

15 Temmuz hain darbe girişimini gerçekleştiren Fetul...

Bursa'da uyuyan bebeğini kontrole giden anne...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde bebeğinin karnını doyurup...

Aile kavgasında yürek yakan son... Bursa'da ...

Bursa'da eşinden ayrılmak üzere olan damat ve eşinin...

Bursa'dan çok çarpıcı S-400 açıklaması: ABD ...

Yılan hikâyesine dönen Rus hava savunma sistem...