'Teke' dünyaya Bursa'dan seslenecek!

Bursa Uludağ Üniversitesi, Türkçe, Edebiyat, Kültür ve Eğitim sözcüklerinin kısaltması olan ve Azerbaycan'dan Çin'e, ABD'den Hindistan'a kadar geniş bir okuyucu ağına sahip uluslararası TEKE Dergisi'ni bünyesine kattı. Dergi, 26.ve 27 sayılarını Bursa'dan dünyadaki okuyucularına ulaştırdı.

GÜNCEL, 17 Eylül 2018 Pazartesi, 10:05
'Teke' dünyaya Bursa'dan seslenecek!

-Tuba ÖZ-

Bursa Uludağ Üniversitesi, sosyal bilimler alanının en imtiyazlı dergilerinden biri olan ve en çok okunan Uluslararası TEKE Dergisi'ni bünyesine kattı. Türkçe, Edebiyat, Kültür ve Eğitim sözcüklerinin kısaltması olan uluslararası TEKE Dergisi, 26.ve 27 sayılarını Bursa'dan tüm dünyadaki okuyucularına ulaştırdı. Bursa Uludağ Üniversitesi, derginin editörü Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz ve derginin Yayın Kurulu Üyesi Prof. Dr. Semra Alyılmaz'ın, 30 yılı aşkın bir süreden beri görev yaptıkları Atatürk Üniversitesi'nden ayrılıp Bursa Uludağ Üniversitesi'ne geçiş yapmasıyla,  hem akademik kadrosunu güçlendirdi,  hem de saygın bir dergi olan TEKE'yi Bursa'ya getirerek, büyük bir başarıya imza attı.

DERGİNİN YAYINLANMA SEBEBİ

TEKE Dergisi'nin çıkış nedenini anlatan Dr. Cengin Ayyılmaz, şunları söyledi: "1991 yılında Sovyetler Birliği'nin dağılıp Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarını ilan etmelerinden sonra Türk dünyasında ve buna paralel olarak Türkiye'de yaşanan gelişme ve değişmeler Türklük bilimiyle ilgili farklı kurum ve kuruluşlar tarafından yakından takip edilmiş; bunlarla ilgili bilimsel toplantılar (kurultaylar, kongreler, sempozyumlar, şölenler...) düzenlenmiş; elde edilen "bilgiler" de kitaplar, makaleler ve bildiriler hâlinde yayımlanmıştır. Bazen de büyük emek ve özveriyle gerçekleştirilmelerine rağmen anılan toplantılarda sunulan bildiriler, yazılan makaleler imkânsızlık, duyarsızlık ve "farklı sebepler"le yayımlan(a)mamıştır. Bildiriler ve makaleler güncel bilimsel yazı türlerinin en başta gelenleri arasında yer alır. Bildirilerin ve makalelerin zamanında yayımlanmaması söz konusu makalelerde ve bildirilerde savunulan / ileri sürülen görüşlerin, bilgilerin güncelliğini kaybetmesine ve önemini yitirmesine sebep olur. Bazı bilim dallarında olduğu gibi Türklük bilimi alanında da bilim adamlarının en çok yakındıkları hususların başında bu durum gelmektedir. Genel anlamda Türklük bilimi alanında özel olarak da Türkçe, edebiyat, kültür ve eğitim alanlarında yapılan araştırma ve incelemelerin ilgililerine zamanında ulaştırılabilmesine katkı sağlamak amacıyla 2012 yılında Uluslararası TEKE Dergisi'nin yayımlanmasına karar verilmiştir."

AMBLEMİ VE LOGOSU

Prof. Dr. Ayyılmaz, uluslararası TEKE Dergisi'nin ambleminin özünü şu sözlerle dile getirdi: "Türk kağanları"nın, "beyleri"nin ve "buyrukları"nın / kumandanlarının anıtlarını ve yazıtlarını süsleyen; güneşi, ışığı, aydınlığı; erişilmez yerlere erişilebilirliği, yüceliği, bilgeliği; bağımsızlığı, özgürlüğü; kararlılığı; çevikliği, sürati; yazı, bolluğu, hareketi, bereketi, zenginliği; asaleti, cesareti ve hâkimiyeti temsil eden dağ keçisi / teke damgası oluşturmaktadır. Uluslararası TEKE Dergisi'nin Türk Dünyası Görsel Sanatlar Hizmet Ödülü sahibi Levent Alyap tarafından hazırlanan logosu Türkçe, Edebiyat, Kültür (ve) Eğitim kavram işaretlerinin baş harflerinden oluşmakta; içinde stilize edilmiş dağ keçisi / teke damgasını ve bir kalemi barındırmaktadır.  Uluslararası TEKE Dergisi'nin özgün amblemi ve logosu, Türkiye Cumhuriyeti Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmiştir.

TEKE'NİN İLKELERİ

*Uluslararası TEKE Dergisi http://www.tekedergisi.com/ adresinde elektronik olarak yayınlanan hakemli bir dergidir. Dergi, düzenli olarak üç ayda bir (Mart - Haziran - Eylül - Aralık) yılda 4 kez yayınlanmaktadır. Derginin bugüne kadar 27 sayısı ilgililerinin istifadesine sunulmuştur.

*Uluslararası TEKE Dergisi'nde eski Türk dili, eski Türk tarihi, tarihî ve çağdaş Türk lehçeleri, Türk dil bilgisi, eski Türk edebiyatı, yeni Türk edebiyatı, Türk halk edebiyatı ve Türkçe eğitimi ile ilgili makalelerle kitap tanıtımları ve değerlendirmelerine yer verilmektedir. Bununla birlikte Uluslararası TEKE Dergisi için tasarlanan yeni tasarımlar da her sayıda ilgilileriyle buluşmaktadır.

*Uluslararası TEKE Dergisi; EBSCO, DOAJ, ASOS Index, Index Copernicus, NewJour Electronic Journals & Newsletters, Türk Eğitim İndeksi gibi çeşitli ulusal ve uluslararası indeksler tarafından taranmakta; yayımlanan tüm sayılardaki makaleler için DOI (Dijital Nesne Tanımlayıcı) numarası temin edilmektedir.

*Uluslararası TEKE Dergisi, 2014 yılında TÜBİTAK'ın DergiPark sistemine de dâhil edilmiştir. TÜBİTAK'ın DergiPark sisteminde yer almak Uluslararası TEKE Dergisi'nin niteliğinin ve erişilebilirliğinin artmasına önemli katkı sağlamıştır.

*İlkeli ve nitelikli yayın anlayışıyla TÜBİTAK'ın DergiPark sistemine girmeyi başaran Uluslararası TEKE Dergisi, ilk sayılarından itibaren http://dergipark.ulakbim.gov.tr/teke/ adresinden de yayınlanmaktadır.

*Uluslararası TEKE Dergisi, her geçen gün okuyucu ağını genişletmekte; Türkiye başta olmak üzere Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, ABD, Almanya, Avusturya, Brezilya, Bosana - Hersek, Çin Halk Cumhuriyeti, Gürcistan, Hindistan, İngiltere, Japonya, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Macaristan, Moğolistan, Polonya, Rusya... gibi ülkelerde de önemli oranda takip edilmektedir.

Kaynak: Yenidonem

GÜNCEL
Bursa'da öğretmenler isyanda! 'Eşlerimizden, çocuklarımızdan ayrı düştük'
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 'Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği' uygulamasıyla birlikte ...
DÜNYA
Gündeme bomba gibi düştü! Trump haftaya imzalıyor
ABD Başkanı Donald Trump'ın işgal altındaki Golan Tepeleri'nde "İsrail'in egemenliğini" tanıyan b...
SİYASET
Erdoğan'dan çarpıcı açıklamalar: Emniyetin verdiği rakamı söylüyorum, 450 bin...
Cumhur İttifakı'nın Büyük Ankara Mitingi'nde halka hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, alanda 450 b...
ASAYİŞ
Bursa polisi tepelerine bindi! Satamadan yakalandılar
Bursa'da uyuşturucu ticareti yaptıkları tespit edilen şahıslara yönelik operasyonda 3 kişi gözalt...
SİYASET
Kılıçdaroğlu'na sert çıkış: HDP'ye terörist diyemedi, Ankaralı PKK'ya nasıl 'evet' diyecek?
Cumhur İttifakı'nı oluşturan AK Parti ile MHP'nin ikinci ortak mitingi Ankara'da y...
EKONOMİ
Bakan Pakdemirli, Bursa'dan mühendislere seslendi: 'Ne olursunuz, özel sektörde çalışın...'
Bursa'daki Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bakanlık ol...
Mehmet Akif Ersoy adına özel hatıra pulu!
Mustafakemalpaşa'da istihdam rüzgarı esecek
İşte 2018'de en çok okunanlar
Şerif Gören'e Yaşam Boyu Başarı ödülü

En Çok Okunan Haberler

Eski milletvekili Bursa'da ölü bulundu

Eski DSP milletvekillerinden Seyit Tonyalı, Bursa'nı...

Bozbey, Suriyeliler konusunda noktayı koydu!...

Altıparmak ve Çarşamba'nın bir zamanlar Bursa'nın en...

Bursa'da şaşkına çeviren olay! 15 yıl önce k...

Bursa'da 15 yıl önce kene tarafından ısırıldıktan so...

Cumhur İttifakı adayı Elmas Yıldırım'ın en b...

Cumhur İttifakı AK Parti Yıldırım Belediyesi meclis ...

Dünyalar onun oldu! Bu mutluluk her şeye değ...

Kars'ta, "Bir oyuncak da sen ver" sloganıyla sosyal ...

Borcunu ailesinden gizleyenlere kötü haber!

Yüksek mahkeme; kambiyo senet borcu bulunan borçlunu...

Erkan Aydın: 'Osmangazi'de insanlar dışarı ç...

CHP Osmangazi Belediye Başkan Adayı Erkan Aydın, en ...

Türkyılmaz'a davul zurnalı karşılama... Başk...

Mudanya Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Hayri Türky...

Bursa'da 26 yaşındaki imamın acı sonu!

Bursa'nın Harmancık ilçesinde, halı saha maçı sonras...

Bakan Pakdemirli, Bursa'dan mühendislere ses...

Bursa'daki Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde konuşan Tarım ...

Bahçeli'den çarpıcı açıklama! 'Kürtçe konuşa...

Gündeme dair çarpıcı açıklamalarda bulunan MHP lider...

Herkesin merak ettiği soru... Reyting nasıl ...

Radyo, Televizyon Üst Kurulunda (RTÜK) oluşturulan İ...

Doların ateşi düşmüyor!

Güne 5.46 liradan başlayan dolar kuru, akşam saatler...

Bakan Soylu'dan çok sert cevap! 'Öcalan'ın y...

'Bayburtlular Buluşuyor' etkinliğinde, önemli açıkla...

Okullarda yeni dönem! 'Çok yakında açıklayac...

Ortaöğretimde kalitenin yükseltilmesiyle ilgili çal...