Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Donald Trump önemli açıklamalarda bulundu. "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız" diyen Trump, İran'ın teröre yardım etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. ABD Başkanı aynı zamanda Türkiye'ye sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür etti.

DÜNYA, 19 Eylül 2017 Salı, 18:50
Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

New York'ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk kez konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Tarihte görüldüğü gibi; fedakarlıklarımız Amerikan karakterlerinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Beraber çalışıp terörizmle bizi tehdit edenlere karşı birlik olmalıyız.

Nükleer silahlar dünyamızı tehdit etmektedir. Kuzey Kore'nin artık bazı şeyleri fark etmesinin zamanıdır. Nükleer silahlardan arınmanın tek geleceği olduğunu anlamalıdır. BM son derece sert adımlar atmıştı. Buradan hepinize teşekkür ederim ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

Kim Jong Un rejiminin düşmanca tavrını sona erdirmesi için çalışmalıyız. Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız.

Aynı zamanda İran teröre yardım etmekten vazgeçmeli, halkının haklarını korumalı komşularının egemenlik hakkına saygı duymalıdır. İran gibi bir rejim sonsuza kadar yaşayamaz. Öyle bir gün gelecek ki İran halkı tercih yapmak zorunda kalacak.

Radikal İslami terörü durduracağız, ülkemize zarar vermelerine izin veremeyiz. Bu terörü yayılmasını sağlayan finans gruplarını ve bunlara destek olan devletleri dışlamalıyız. Bu teröristler hepimize saldırmak için güvenli limanları kullanıyorlar. Operasyonlarımızın ne kadar uzun süreceği bizim çıkarlarımıza göre değişecektir.

Taliban'la mücadelemizde de diğer örgütlerle mücadelemizde de yeni çerçeveler çizdim. DEAŞ konusunda önemli adımlar attık. Gerçekleştirdiğimiz başarıyı bugünlerde görmekteyiz. Siyasi çözümün ortaya konulmasıyla Beşar Esad'ın Suriye'deki suçlu rejiminin sona ermesi için çalıştık. Yasaklanmış kimyasal silahların kullanılmasıyla hiçbirimiz güvende olmayacağız.

Türkiye Ürdün ve Lübnan'a sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. ABD bu konuda milyonlarca dolar yardım yapmıştır. Biz bölgedeki evsahibi ülkelere destek oluyoruz. Sığınmacıların mümkün olduğunca kendi ülkelerine yakın ülkelere sığınmaları konusunda hemfikiriz.

Göçün hem veren hem alan ülkeler açısından önemli bir tehdit olduğunu gördük. Göç veren ülkelerde çok önemli bir kaynak kaybı olduğunu gördük. Göç alan ülkelerin kontrolsüz göçle sıkıntılar yaşadığını gördük. Bu noktada yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Aynı şekilde Genel Sekreter'e BM'nin reforma ihtiyacı olduğuna yönelik açıklamaları için teşekkür ediyorum. Bu kurum genelde sonuç değil bürokrasi odaklı çalışıyor. Bir çok olayda önemli hedeflerimiz sistem sebebiyle başka noktalara gitti. Örneğin, bazı hükümetler son derece kötü insan hakları kayıtlarına rağmen İnsan Hakları konseyinde yer almıştır. Bu BM için önemli bir utanç.

Tüm dünyada çatışmalar devam ediyor. BM çatısı altındaki güçlü insanlar bu sorunları birlikte çözebilirler. ABD BM'nin çok daha fazla insan hakları savunucusu olmasını bekliyor. Hiçbir ülke adil olmayan yükler taşımak istememektedir.

Geçtiğimiz günlerde Küba'ya yönelik eğer düzelmezlerse yaptırımları bitirmeyeceğimizi açıkladık. Sosyalist başarısız bir ideoloji halkı acıya mahkum etti. Buna seyirci kalamayız.

Sorumlu bir komşu ve dost olarak biz ve diğer ülkelerin bir hedefi var. Venezuella'nın özgürlüğüne yeniden kavuşmalarını istiyoruz. Venezuela yönetimi otoritaryen yönetimle halka baskı yapmaya devam ederse adımlar atmaya devam edeceğiz.

Bu sorunu çözmek için daha fazla adım atmaya hazır olun. Venezuela'da daha fazla demokrasi çağrısında bulunuyoruz. Venazuela'daki sorun sosyalizmin kötü uygulanması değildir.

ABD refahının temeli olan orta sınıf unutuldu. Ancak artık onlar asla unutulmayacaklar. ABD işbirliği ve ticaret aramaya devam edecek. İlk görevimize halkımıza olan sorumluluğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Her liderin ilk sorumluluğu kendi halkına karşıdır. Günümüzün tehlikelerini birlikte atlatamazsak başka hiçbir alternatifi olamaz. Geleceklerine yatırım yapan, dostlarıyla müttefikleriyle birlikte çalışan düşmanlarını işgal etmeye çalışmayan ülkelere ihtiyacımız var. Tarihte bu kötülüğe karşı savaşan kahramanlar ulusları için ve sevdikleri ülkeler için savaştılar.

Başka birisinin bizim iyiliğimiz için gelip bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Sorunlarımızı çözmeli, geleceğimizi garanti altına almalıyız. BM'nin en önemli sorusu dünyanın dört bir yanında daha iyi bir gelecek isteyen insanlar için şudur: Ülkemiz için adım atmaya hazır olacak kadar seviyor muyuz? Biz bir ulus olduğumuzu anladık, bunu savunmak için canımızı vereceğizi anladık. ABD hikayesi neyin mümkün olduğunun hikayesidir. ABD insanlık tarihinde iyiliğin en büyük güçlerinden biri, refahın en büyük savunucularından biri olmuştur. Şimdi uluslar için büyük bir uyanış istiyoruz. Tarih bize şunu soruyor: Bunu yapabilecek miyiz?

Umudumuz şerefli bağımsız ülkelerin karşılıklı ortak çalışmasıdır. BM'nin ve tüm halkların kadim hedefi budur. Birlikte çalışıcaz, birlikte barış için ayakta duracağız. Tanrı hepinizi kutsasın ABD'yi kutsasın."

 

 

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
haber
haber
ASAYİŞ
Bursa'da bir garip olay! Takla atıp ters dönen aracın içinde bakın neler yaptı...
Bursa'da, iddiaya göre aşırı sürat yapan sürüsü, direksiyon hakimiyetini kaybedince aracıyla tak...
GÜNCEL
Bursa'da ölen eşinin kuklasını yapan yaşlı kadın, gelin arabasının önünü kesti
Bursa'nın Nilüfer ilçesinde oturan ve 6 yıl önce eşini kaybeden yaşlı kadın, ölen kocasının kukla...
GÜNCEL
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ABD'ye silah tepkisi!
ABD'de Türk, soydaş ve Müslüman toplumuyla buluşmada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, terör örgütü ...
ASAYİŞ
Bursa plakalı araç dereye uçtu! Biri bebek 2 kişi hayatını kaybetti
Sivas'ta, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği Bursa plakalı otomobil dereye uçtu. Kaz...
SİYASET
ABD'de kritik görüşme! Dikkat çeken F-35 açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li senatör Lindsey Graham ile görüştü.  Graham, "Tür...
Bursa'da toprağa gömülü halde bulundular!
Yenişehir ilçesine müjde! 3. etap TOKİ yapılacak
Bursa'da ektikleri kenevirleri sularken yakalandılar
Mudanya Kent Konseyi'ndeki işgâle son!

En Çok Okunan Haberler

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş hast...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mecl...

Bursa Yıldırım'da sokak ortasında silahlar ç...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında husumet bulu...

Bursa'da isyan ettiren olay! Hasta, doktoru ...

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde çalışan Dt. Ha...

Bursa'da kuyruğun sonu görünmedi! 'Bir umut'...

Bursa'da okullarda çalıştırılmak üzere 2 bin persone...

Bursa'da gece kulübünden çıktı, sinir krizi ...

Bursa Altıparmak'taki bir gece kulübünde çalışan kad...

Bursa'da çok tartışılmıştı! Başkan Dündar'da...

Bursa'daki Tahtakale Çarşısı'nda 80 yaşındaki bir kö...

Bursa'da gözyaşları sel oldu! Yürek yakan gö...

Adana'da askerlik görevini yaparken geçirdiği beyin ...

Bursa'da eşiyle tartıştı, cami avlusunda bir...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir camide temizlik göre...

Bursa plakalı araç dereye uçtu! Biri bebek 2...

Sivas'ta, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybe...

Bursa'da ibretlik olay! Evdeki çiçek bebeği ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde evindeki küstüm çiçeğinin...

8 aydır parasını alamayan işçi, müteahhiti B...

Antalya'nın Alanya ilçesinde çalışan ve 8 aydır para...

Bursa'da ürünlerine el konulan Zeynep Teyze'...

Bursa Tahtakale Meydanı'nda geçtiğimiz günlerde 91 y...

Düğün salonu kiraladı, nişanlısından ayrıldı...

Bursa'da evlilik hazırlığı yapan ve düğün salonu kir...

Bursa'da çıkan yangın kontrol altına alındı!

Bursa'nın Orhaneli ilçesindeki ormanlık alanda çıkan...

Kanserle mücadele eden Bursalı Neslican Tay...

Kansere karşı verdiği mücadele ile milyonlarca insan...