Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Donald Trump önemli açıklamalarda bulundu. "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız" diyen Trump, İran'ın teröre yardım etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. ABD Başkanı aynı zamanda Türkiye'ye sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür etti.

DÜNYA, 19 Eylül 2017 Salı, 18:50
Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

New York'ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk kez konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Tarihte görüldüğü gibi; fedakarlıklarımız Amerikan karakterlerinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Beraber çalışıp terörizmle bizi tehdit edenlere karşı birlik olmalıyız.

Nükleer silahlar dünyamızı tehdit etmektedir. Kuzey Kore'nin artık bazı şeyleri fark etmesinin zamanıdır. Nükleer silahlardan arınmanın tek geleceği olduğunu anlamalıdır. BM son derece sert adımlar atmıştı. Buradan hepinize teşekkür ederim ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

Kim Jong Un rejiminin düşmanca tavrını sona erdirmesi için çalışmalıyız. Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız.

Aynı zamanda İran teröre yardım etmekten vazgeçmeli, halkının haklarını korumalı komşularının egemenlik hakkına saygı duymalıdır. İran gibi bir rejim sonsuza kadar yaşayamaz. Öyle bir gün gelecek ki İran halkı tercih yapmak zorunda kalacak.

Radikal İslami terörü durduracağız, ülkemize zarar vermelerine izin veremeyiz. Bu terörü yayılmasını sağlayan finans gruplarını ve bunlara destek olan devletleri dışlamalıyız. Bu teröristler hepimize saldırmak için güvenli limanları kullanıyorlar. Operasyonlarımızın ne kadar uzun süreceği bizim çıkarlarımıza göre değişecektir.

Taliban'la mücadelemizde de diğer örgütlerle mücadelemizde de yeni çerçeveler çizdim. DEAŞ konusunda önemli adımlar attık. Gerçekleştirdiğimiz başarıyı bugünlerde görmekteyiz. Siyasi çözümün ortaya konulmasıyla Beşar Esad'ın Suriye'deki suçlu rejiminin sona ermesi için çalıştık. Yasaklanmış kimyasal silahların kullanılmasıyla hiçbirimiz güvende olmayacağız.

Türkiye Ürdün ve Lübnan'a sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. ABD bu konuda milyonlarca dolar yardım yapmıştır. Biz bölgedeki evsahibi ülkelere destek oluyoruz. Sığınmacıların mümkün olduğunca kendi ülkelerine yakın ülkelere sığınmaları konusunda hemfikiriz.

Göçün hem veren hem alan ülkeler açısından önemli bir tehdit olduğunu gördük. Göç veren ülkelerde çok önemli bir kaynak kaybı olduğunu gördük. Göç alan ülkelerin kontrolsüz göçle sıkıntılar yaşadığını gördük. Bu noktada yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Aynı şekilde Genel Sekreter'e BM'nin reforma ihtiyacı olduğuna yönelik açıklamaları için teşekkür ediyorum. Bu kurum genelde sonuç değil bürokrasi odaklı çalışıyor. Bir çok olayda önemli hedeflerimiz sistem sebebiyle başka noktalara gitti. Örneğin, bazı hükümetler son derece kötü insan hakları kayıtlarına rağmen İnsan Hakları konseyinde yer almıştır. Bu BM için önemli bir utanç.

Tüm dünyada çatışmalar devam ediyor. BM çatısı altındaki güçlü insanlar bu sorunları birlikte çözebilirler. ABD BM'nin çok daha fazla insan hakları savunucusu olmasını bekliyor. Hiçbir ülke adil olmayan yükler taşımak istememektedir.

Geçtiğimiz günlerde Küba'ya yönelik eğer düzelmezlerse yaptırımları bitirmeyeceğimizi açıkladık. Sosyalist başarısız bir ideoloji halkı acıya mahkum etti. Buna seyirci kalamayız.

Sorumlu bir komşu ve dost olarak biz ve diğer ülkelerin bir hedefi var. Venezuella'nın özgürlüğüne yeniden kavuşmalarını istiyoruz. Venezuela yönetimi otoritaryen yönetimle halka baskı yapmaya devam ederse adımlar atmaya devam edeceğiz.

Bu sorunu çözmek için daha fazla adım atmaya hazır olun. Venezuela'da daha fazla demokrasi çağrısında bulunuyoruz. Venazuela'daki sorun sosyalizmin kötü uygulanması değildir.

ABD refahının temeli olan orta sınıf unutuldu. Ancak artık onlar asla unutulmayacaklar. ABD işbirliği ve ticaret aramaya devam edecek. İlk görevimize halkımıza olan sorumluluğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Her liderin ilk sorumluluğu kendi halkına karşıdır. Günümüzün tehlikelerini birlikte atlatamazsak başka hiçbir alternatifi olamaz. Geleceklerine yatırım yapan, dostlarıyla müttefikleriyle birlikte çalışan düşmanlarını işgal etmeye çalışmayan ülkelere ihtiyacımız var. Tarihte bu kötülüğe karşı savaşan kahramanlar ulusları için ve sevdikleri ülkeler için savaştılar.

Başka birisinin bizim iyiliğimiz için gelip bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Sorunlarımızı çözmeli, geleceğimizi garanti altına almalıyız. BM'nin en önemli sorusu dünyanın dört bir yanında daha iyi bir gelecek isteyen insanlar için şudur: Ülkemiz için adım atmaya hazır olacak kadar seviyor muyuz? Biz bir ulus olduğumuzu anladık, bunu savunmak için canımızı vereceğizi anladık. ABD hikayesi neyin mümkün olduğunun hikayesidir. ABD insanlık tarihinde iyiliğin en büyük güçlerinden biri, refahın en büyük savunucularından biri olmuştur. Şimdi uluslar için büyük bir uyanış istiyoruz. Tarih bize şunu soruyor: Bunu yapabilecek miyiz?

Umudumuz şerefli bağımsız ülkelerin karşılıklı ortak çalışmasıdır. BM'nin ve tüm halkların kadim hedefi budur. Birlikte çalışıcaz, birlikte barış için ayakta duracağız. Tanrı hepinizi kutsasın ABD'yi kutsasın."

 

 

Kaynak: Diğer

ASAYİŞ
Bursa'daki faciaya ilişkin fabrika sahibi kendini böyle savundu!
Bursa'nın Gürsu ilçesinde meydana gelen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği patlamayla ilgili davaya...
SPOR
Portekiz'in Ronaldo'su var! 62 yıllık rekoru kırdı...
2018 Dünya Kupası B Grubu'ndaki ikinci maçında Portekiz, Fas ile karşı karşıya geldi. Mücadelenin...
GÜNCEL
Terörist başı Murat Karayılan'dan 'HDP'ye oy verin' çağrısı
Terör örgütü PKK'nın Kandil'deki sözde lideri terörist başı Murat Karayılan, örgütün yayın organl...
MAGAZİN
Paris Hilton'un çocuğunun ismi Türkiye'den!
Ünlü manken Paris Hilton, Türk mankenlerle birlikte podyuma çıkmadan önce gazetecilerin soruların...
DÜNYA
Makedonya'da isim değişikliğine meclisten onay
Makedonya parlamentosunda yapılan oylamada ülkenin adının değişmesi konusunda Yunanistan ile yapı...
SİYASET
Erdoğan'dan Kandil açıklaması: 'Lider takımını hallettik'
Terör yuvası Kandil'e yönelik operasyonla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İlk operasyonumu...
Türkiye otoyol kalitesinde 30'uncu sırada!
Bursa'da oy için engel yok! Evden alınıp sandığa götürülecek
Bursa Mudanya'da fayton turları başladı
MHP Bursa Milletvekili adayı Zırhlıoğlu: 'Siyaset kurumu önceliklerini gözden geçirmeli'

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da filmlere konu olacak olay!

Bursa'nın Kestel ilçesinde düzenlenen uyuşturucu ope...

Bursa'da yürek yakan kaza! 4 yaşındaki çocuk...

Bursa'nın İznik ilçesinde, ailesiyle otobüsten inen ...

Vahşet! Eşini ve kızını boğarak öldürdü

İstanbul Arnavutköy'de yaşanan dehşet verici olayda ...

Bursa'da baltalı dehşet! Çığlıklarına koştular

Bursa'nın İznik ilçesinde 4 çocuk babası adam, eşini...

Bursa'da barışma çabaları kanlı bitti! Enişt...

Bursa'nın Karacabey ilçesinde 2 çocuk babası Bülent ...

Bursa'da 4 aylık bebeğinin yanında öldürüldü...

Bursa'da dün evinde dört aylık bebeğinin gözü önünde...

Bursa'daki cinayette şok mektup! 'Beni akla ...

Bursa'nın Mudanya ilçesinde bir iş yeri sahibini sil...

Bursa'daki faciaya ilişkin fabrika sahibi ke...

Bursa'nın Gürsu ilçesinde meydana gelen ve 5 kişinin...

Suruç'taki saldırıda flaş gelişme! Görüntüle...

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde seçim çalışması gerçek...

Bursa'dan çok önemli 'İmar Barışı' uyarısı! ...

Türkiye'de hemen her gün yeni bir dolandırıcılık yön...

Seçim anketi ile tepki çeken Gökçek'e büyük ...

24 Haziran seçimlerine 4 gün kala Twitter hesabından...

YSK Başkanı açıkladı! Gözaltında

Yurt dışında kullanılan oy sayısının 1 milyon 486 bi...

Hakkari'den acı haber! Şehitlerimiz var

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde PKK'lı teröristler tar...

Başbakan Yıldırım: 'Bu alçaklara hayat hakkı...

İzmir'de halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım, ...

Faik Öztürk tekerlekli sandalyede!

Şarkıcı Safiye Soyman'ın hayat arkadaşı Faik Öztürk,...