Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na seslenen ABD Başkanı Donald Trump önemli açıklamalarda bulundu. "Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız" diyen Trump, İran'ın teröre yardım etmekten vazgeçmesi gerektiğini belirtti. ABD Başkanı aynı zamanda Türkiye'ye sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür etti.

DÜNYA, 19 Eylül 2017 Salı, 18:50
Trump bombaladı! 'Kuzey Kore'yi yok ederiz'

New York'ta gerçekleşen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda ilk kez konuşma yapan ABD Başkanı Donald Trump'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"ABD'nin hiçbir şey elde edemediği anlaşmalara girmeyeceğiz. Tarihte görüldüğü gibi; fedakarlıklarımız Amerikan karakterlerinin ne kadar önemli olduğunun bir kanıtı.

Beraber çalışıp terörizmle bizi tehdit edenlere karşı birlik olmalıyız.

Nükleer silahlar dünyamızı tehdit etmektedir. Kuzey Kore'nin artık bazı şeyleri fark etmesinin zamanıdır. Nükleer silahlardan arınmanın tek geleceği olduğunu anlamalıdır. BM son derece sert adımlar atmıştı. Buradan hepinize teşekkür ederim ancak daha fazlasını yapmamız gerekiyor.

Kim Jong Un rejiminin düşmanca tavrını sona erdirmesi için çalışmalıyız. Kuzey Kore'yi tamamen yok etmekten geri durmayız.

Aynı zamanda İran teröre yardım etmekten vazgeçmeli, halkının haklarını korumalı komşularının egemenlik hakkına saygı duymalıdır. İran gibi bir rejim sonsuza kadar yaşayamaz. Öyle bir gün gelecek ki İran halkı tercih yapmak zorunda kalacak.

Radikal İslami terörü durduracağız, ülkemize zarar vermelerine izin veremeyiz. Bu terörü yayılmasını sağlayan finans gruplarını ve bunlara destek olan devletleri dışlamalıyız. Bu teröristler hepimize saldırmak için güvenli limanları kullanıyorlar. Operasyonlarımızın ne kadar uzun süreceği bizim çıkarlarımıza göre değişecektir.

Taliban'la mücadelemizde de diğer örgütlerle mücadelemizde de yeni çerçeveler çizdim. DEAŞ konusunda önemli adımlar attık. Gerçekleştirdiğimiz başarıyı bugünlerde görmekteyiz. Siyasi çözümün ortaya konulmasıyla Beşar Esad'ın Suriye'deki suçlu rejiminin sona ermesi için çalıştık. Yasaklanmış kimyasal silahların kullanılmasıyla hiçbirimiz güvende olmayacağız.

Türkiye Ürdün ve Lübnan'a sığınmacıları kabul ettiği için teşekkür ediyoruz. ABD bu konuda milyonlarca dolar yardım yapmıştır. Biz bölgedeki evsahibi ülkelere destek oluyoruz. Sığınmacıların mümkün olduğunca kendi ülkelerine yakın ülkelere sığınmaları konusunda hemfikiriz.

Göçün hem veren hem alan ülkeler açısından önemli bir tehdit olduğunu gördük. Göç veren ülkelerde çok önemli bir kaynak kaybı olduğunu gördük. Göç alan ülkelerin kontrolsüz göçle sıkıntılar yaşadığını gördük. Bu noktada yeniden yapılanmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.

Aynı şekilde Genel Sekreter'e BM'nin reforma ihtiyacı olduğuna yönelik açıklamaları için teşekkür ediyorum. Bu kurum genelde sonuç değil bürokrasi odaklı çalışıyor. Bir çok olayda önemli hedeflerimiz sistem sebebiyle başka noktalara gitti. Örneğin, bazı hükümetler son derece kötü insan hakları kayıtlarına rağmen İnsan Hakları konseyinde yer almıştır. Bu BM için önemli bir utanç.

Tüm dünyada çatışmalar devam ediyor. BM çatısı altındaki güçlü insanlar bu sorunları birlikte çözebilirler. ABD BM'nin çok daha fazla insan hakları savunucusu olmasını bekliyor. Hiçbir ülke adil olmayan yükler taşımak istememektedir.

Geçtiğimiz günlerde Küba'ya yönelik eğer düzelmezlerse yaptırımları bitirmeyeceğimizi açıkladık. Sosyalist başarısız bir ideoloji halkı acıya mahkum etti. Buna seyirci kalamayız.

Sorumlu bir komşu ve dost olarak biz ve diğer ülkelerin bir hedefi var. Venezuella'nın özgürlüğüne yeniden kavuşmalarını istiyoruz. Venezuela yönetimi otoritaryen yönetimle halka baskı yapmaya devam ederse adımlar atmaya devam edeceğiz.

Bu sorunu çözmek için daha fazla adım atmaya hazır olun. Venezuela'da daha fazla demokrasi çağrısında bulunuyoruz. Venazuela'daki sorun sosyalizmin kötü uygulanması değildir.

ABD refahının temeli olan orta sınıf unutuldu. Ancak artık onlar asla unutulmayacaklar. ABD işbirliği ve ticaret aramaya devam edecek. İlk görevimize halkımıza olan sorumluluğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Her liderin ilk sorumluluğu kendi halkına karşıdır. Günümüzün tehlikelerini birlikte atlatamazsak başka hiçbir alternatifi olamaz. Geleceklerine yatırım yapan, dostlarıyla müttefikleriyle birlikte çalışan düşmanlarını işgal etmeye çalışmayan ülkelere ihtiyacımız var. Tarihte bu kötülüğe karşı savaşan kahramanlar ulusları için ve sevdikleri ülkeler için savaştılar.

Başka birisinin bizim iyiliğimiz için gelip bizi kurtarmasını bekleyemeyiz. Sorunlarımızı çözmeli, geleceğimizi garanti altına almalıyız. BM'nin en önemli sorusu dünyanın dört bir yanında daha iyi bir gelecek isteyen insanlar için şudur: Ülkemiz için adım atmaya hazır olacak kadar seviyor muyuz? Biz bir ulus olduğumuzu anladık, bunu savunmak için canımızı vereceğizi anladık. ABD hikayesi neyin mümkün olduğunun hikayesidir. ABD insanlık tarihinde iyiliğin en büyük güçlerinden biri, refahın en büyük savunucularından biri olmuştur. Şimdi uluslar için büyük bir uyanış istiyoruz. Tarih bize şunu soruyor: Bunu yapabilecek miyiz?

Umudumuz şerefli bağımsız ülkelerin karşılıklı ortak çalışmasıdır. BM'nin ve tüm halkların kadim hedefi budur. Birlikte çalışıcaz, birlikte barış için ayakta duracağız. Tanrı hepinizi kutsasın ABD'yi kutsasın."

 

 

Kaynak: Diğer

GÜNCEL
Van'da korkutan deprem!
Van'ın Tuşba ilçesinde 4.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.
ASAYİŞ
Bursa'da feci son! Yardım etmek isterken canından oldu...
İstanbul-İzmir otobanı Bursa mevkiinde kamyonetin patlayan lastiğini değiştirmek için yardıma gel...
ASAYİŞ
Bursa'da kanlı eylem planlayan teröristler tutuklandı!
Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, büyük şehirlerde eylem hazır...
EKONOMİ
Dev fabrikayla ilgili yeni gelişme!
Skoda Transportation'ın ana ortağı PPF ve Sabancı Topluluğu, %50-50 ortaklık yapısı ile, Temsa Ul...
TÜRKİYE
Müzekart fiyatına indirim!
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı 300'den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca sınırsız giri...
DÜNYA
AB'den Akdeniz'de yeni operasyon kararı!
AB, Libya'ya yönelik silah ambargosunu uygulamak için Akdeniz'de yeni bir operasyon başlatacağını...
AB'den Akdeniz'de yeni operasyon kararı!
Müzekart fiyatına indirim!
Bursa'da su tankerini çalmak isteyen hırsızlar yakayı ele verdi!
RTÜK'ten Çukur ve Yasak Elma dizilerine ceza!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da TOFAŞ fabrikasında şok ölüm! Lavabo...

Bursa'da TOFAŞ fabrikasındaki bir işçi lavaboda hare...

Bursa'da bir öğretmen daha sınıftan çıkarılı...

Bursa'da bir veli, çocuğuna tokat attığı iddiasıyla ...

Bursa'da alışveriş izdihamı: 'Ürün satmaya y...

Bursa'da bir AVM'de düzenlenen alışveriş festivaline...

Bursa'da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı! ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde meydana gelen kazada iki ...

'Keşke o çocuk yerine ben ölseydim...' Bursa...

Bursa'da aracıyla 6 yaşındaki çocuğa çarparak ölümün...

Bursa'da, TOKİ'den 3200 konut! İşte ilçe ilç...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıkla...

Bursa'dan yola çıkmıştı! Genç pilot adayında...

Bursa'dan Bilecik'e seyir halindeyken bir aracın çar...

Bursa'da işçi kıyımı! Fabrika barikat kurdu...

Kestel'de faaliyet gösteren 'BodoBode-Doğrusan Otomo...

Bursa'da feci son! Yardım etmek isterken can...

İstanbul-İzmir otobanı Bursa mevkiinde kamyonetin pa...

Bakanlık 74 firmayı daha ifşa etti! Araların...

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda ürünlerinde hile yapan...

Bursa'da köy meydanında dehşet saçan zanlı: ...

Bursa'da cezaevinden çıktıktan sonra köy meydanında ...

Tüm dünyada savaş suçlusu olarak aranıyordu!...

Suriye'nin Deyrizor bölgesinde terör örgütü DEAŞ'ın ...

Bursa'da uzman çavuşa bıçaklı saldırı!

Bursa'nın Gemlik ilçesinde bir uzman çavuş, tanımadı...

Bursa'da hastanede çalışan 18 personel zehir...

Bursa'da, diş hastanesinde dışarıdan getirilen yemek...

Bursa'da ölü bulunan 9 yaşındaki çocuğun abl...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde 9 yaşındaki Suriyeli Muha...