Turgay Erdem, 'Belediyeler zor durumda" dedi ve ekledi: Hızlı bir fren yapılması lazım

Nilüfer Belediye Meclisi, Nilüfer Belediyesi'nin 2018 yılı Faaliyet Raporu'nu görüşmek için Nilüfer Barış Meclisi'nde toplandı. Raporun onaylandığı Meclis'te eleştirilere yanıt veren Başkan Turgay Erdem, öngörülemeyen değerlerin olduğunu belirtip, "Keşke hükümetimiz bir de belediyelere ek bütçe koysaydı" dedi.

SİYASET, 19 Nisan 2019 Cuma, 22:23
Turgay Erdem, 'Belediyeler zor durumda" dedi ve ekledi: Hızlı bir fren yapılması lazım

Konuşmasında, "2018 yılına ait olan faaliyet raporunu görüşüyoruz ama sürdürülebilir bir Nilüfer'i tartışıyoruz burada" diyen Başkan Turgay Erdem, Nilüfer Belediye eski Başkanı Mustafa Bozbey'e hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Erdem, "Sayın Mustafa Bozbey, Nilüfer'i 20 yıl yönetti ve bu günlere getirdi. Biz de onun izinden gitmek için bundan sonraki süreçte devam edeceğiz. Sizlerle beraber yine kentimizin, en iyi yaşanabilir ve lider bir kent olma özelliğini sürdürmek için çaba sarf edeceğiz" şeklinde konuştu.

Nilüfer'in, insanca yaşamın, demokrasinin, sosyal belediyeciliğin adresi olduğunu vurgulayan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, ayrıca sürdürülebilir, yenilikçi yaklaşımlarıyla da, uluslararası düzeyde lider bir kent haline geldiğini söyledi.

Nilüfer Belediyesi'nin, 2018 yılında da yaşama geçirdiği çok sayıda proje ile öncülüğünü gözler önüne serdiğini ifade eden Başkan Erdem, "2018 yılında hayata geçirdiğimiz projelerle yine en çok konuşulan, takip edilen, örnek gösterilen ve bir çok kurumun kıyaslamalarına konu olan belediye olduk. Proje ve hizmetlerimiz, vatandaşlarımızı gülümsetmeyi sürdürdü. Özellikle dezavantajlı gruplara, çocuklara, kadınlara, engelli bireylere ve yaşlılara yönelik çalışmalarımıza hız verdik" dedi.

2018 yılında spordan eğitime, sanattan çevreye önemli her alanda yatırımların gerçekleştirildiğini belirten Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Sanatın her dalında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle binlerce kişiyi buluştururken, halkın her kesimine spor yaptıracak hizmetler sunduk. Çevrenin korunması ve spor adına önemli bir çalışma olan bisiklet yollarımız 2018 yılında 156 kilometreye ulaştı ki, bir çok büyükşehirde bile bu kadar uzunlukta bisiklet yolu yok" şeklinde konuştu.

Nilüfer Belediyesi'nin, hayata geçirilen projelerle sayısız ödüle değer görüldüğüne dikkat çeken Erdem, bunların en önemlisinin de İnsani Gelişim Endeksi Raporu'na göre "Çok Yüksek İnsani Gelişme" grubunda Nilüfer Belediyesi'ne verilen beşincilik ödülü olduğunu söyledi.

Erdem, "Türkiye genelinde bu alanda beşincilik ödülünün Nilüfer Belediyesi'ne verilmesi, güzel işler yapıldığını da ortaya koyuyor. Nilüfer'in kuruluşundan bu yana geçen 32 yılda elde edilen başarılar, bu kentin tüm paydaşlarını kucaklayan yönetim anlayışı sayesinde oldu. İnanıyorum ki, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki dönemde de bu Meclis'te alınan kararlarla Nilüferlileri gülümsetmeye, bu kentte yaşayan tüm insanları, tüm canlıları mutlu etmeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Yeni nesil Nilüfer'i hep birlikte geleceğe taşıyacağız" diyen Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, konuşmasına şöyle devam etti: "Nilüfer'i Türkiye'de yine ilk sıralara yerleştirecek hizmetlerimizi sizlerle birlikte yaşama geçireceğiz. Nilüfer'de açtığımız bu yeni sayfada, yepyeni başarılar için tüm Meclis üyesi arkadaşlarımızın canla başla çalışacağını da biliyorum. Yeni dönemde, Nilüfer'i çok daha büyük başarılara taşımayı diliyorum."

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer Belediyesi'nin kurucu başkanı Ziya Güney'e, daha sonra görev alan Faruk Baykal'a ve Mustafa Bozbey'e, geçmiş dönem Meclis üyelerine, Nilüfer Belediyesi çalışanlarına, geçmiş dönem ve şimdiki tüm muhtarlara teşekkür etti.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem'in konuşmasının ardından Cumhuriyet Halk Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, İYİ Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin Grup Sözcüleri de söz alarak eleştiri, düşünce ve değerlendirmelerini dile getirdi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin bütçe eleştirilerine yanıt veren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Öngörülemeyen değerlerin olduğu zamanlar olabiliyor. Siz, o yıl için bütçenizi yapıyorsunuz, alacağınız bedeller belli oluyor ancak hükümetimiz aldığı bir kararla 'Sanayi bölgelerindeki emlak vergi gelirlerini muaf tutulmuştur' diyor. Bunun Nilüfer Belediyesi'ne mal oluşu 30 milyon lira. Keşke hükümetimiz bu konudaki değerlendirmeyi yaparken bir de belediyelere ek bütçe koysaydı. Öngörülemeyen diğer bir şey de, Türkiye'de ekonomik krizin derinleşmesi. Umudumuz, bu krizin bir an önce aşılması ve piyasaların tekrar normal düzeye gelmesi" dedi.

Belediyelerin zor durumda olduğunu dile getiren Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, "Dolayısıyla hızlı bir fren yapılması lazım. Biz de buna göre yeniden bir değerlendirme yapıyoruz. Yatırım ve faaliyetlerimizle ilgili yeniden şapkamızı önümüze koyup, düşünmek zorundayız. Türkiye zor durumda. Ülke olarak, bireyler olarak topyekun bunu aşmamız gerekiyor. Bu bir hükümet, iktidar meselesi değil, toplumsal bir mesele" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Meclisi Başkan Vekili Feridun Uyruk, 2018 yılı Faaliyet Raporu'nu oylamaya sundu. Yapılan oylamada Nilüfer Belediyesi'nin 2018 yılı Faaliyet Raporu, oy çokluğuyla kabul edildi. 

DÜNYA
Trump Ortadoğu'ya bin 500 asker daha gönderiyor!
İran'a karşı askeri planların sunulduğu ABD Başkanı Donald Trump, şimdilik Ortadoğu'ya sadece 150...
TÜRKİYE
Tüfekle selfie çekmek isterken kendini vurdu
Şanlıurfa'da av tüfeğiyle selfie yapmaya çalışırken kendisini ağır yaralayan 15 yaşındaki çocuk t...
ASAYİŞ
Bursa'daki tarihi köprüde intihar girişimi! Polis son anda yakaladı...
Bursa'da kız arkadaşından ayrılan bir genç çıktığı köprüden atlayarak intihar etmek istedi. Çevre...
ASAYİŞ
Otobanda korkunç kaza! Paramparça olan araçta can verdiler...
İstanbul-Bolu otobanında tıra arkadan çarpıp paramparça olan lüks cipteki 2 kişi hayatını kaybett...
GÜNCEL
İbo, sessizliğini bozdu: 'İftiracı, fitneci, fırsatçı...'
Türkücü İbrahim Tatlıses hakkında ortaya atılan bir iddia sonrası açıklama yaptı. Tatlıses'in İst...
TÜRKİYE
Bursa İnegöl'e ceviz büyüklüğünde dolu yağdı! Bir anda bastırdı...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde ceviz büyüklüğünde yağan dolu ve yağmur hayatı olumsuz etkiledi. ...
Köprüyle evlenen kadın: 'O yakışıklı, güçlü ve dayanıklı'
Ebru Gündeş yeni şarkısının klibini iznik'te çekti!
Bursa'da filmleri aratmayan kovalamaca! Polisler Elmasbahçeler'de sıkıştırdı
Bursa'daki müzeler film platosuna dönüyor!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'nın göbeğinde 2 kişiyi öldüren zanlı: ...

Bursa'da alacak verecek meselesi yüzünden baba oğlu ...

Otobanda korkunç kaza! Paramparça olan araçt...

İstanbul-Bolu otobanında tıra arkadan çarpıp parampa...

Bursa vekilinden kanun önerisi: 'Kadınlar da...

MHP Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu, dünyada bi...

Bursa'daki tarihi köprüde intihar girişimi! ...

Bursa'da kız arkadaşından ayrılan bir genç çıktığı k...

Bakan Soylu'dan İmamoğlu'na: 'Bana laf söyle...

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ekrem İmamoğlu taraf...

Bursa'da önce arkadaşını yaraladı ardından 2...

Bursa'da eşinden boşanan bir şahıs, boşanma sebebi o...

Bursa'da dakikalarca uğraştılar, başaramayın...

Bursa'da aracın motor kısmına sıkışan yavru kediyi f...

Bursa'dan Paris'e uçakla baklava!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasının (BTSO) ürünlerin hı...

Binlerce kişiye müjde! Bayramdan önce ödenec...

Bayram nedeniyle işsizlik maaşı ödemeleri erkene alı...

MHP'li belediye başkanı bıçaklı saldırıda ha...

Konya'nın Doğanhisar Belediye Başkanı MHP'li İhsan Ö...

Bursa'da geyikler av için açık artırmayla sa...

Tarım ve Orman Bakanlığı 2. Bölge Müdürlüğü, 2 adet ...

Suriyeli sahte doktor skandalı! Muayenehane ...

Mersin'de, kendisini kadın hastalıkları ve doğum uzm...

Bursa'da 'kalpten kalbe' yollar açan öğretme...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde yaşayan ilkokul öğretmeni...

Adalet Bakanı Gül'den teröristbaşı Öcalan aç...

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, teröristbaşı Öcalan'ın...

Bursa dahil 11 ilde FETÖ operasyonu! Çok say...

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Bursa dahil 11 ilde...