Turgay Erdem'in dikkat çeken projesi: Adımlarınız puana dönüşecek

CHP Nilüfer Belediye Başkan Adayı Turgay Erdem, projelerini kamuoyuyla paylaştı. Erdem'in projeleri arasında ise en dikkat çekici olanı, her 10 bin adımın 1 puana dönüştürülmesi ve biriken puanlarla ücretsiz konser, kent tiyatrosu bileti, belediyenin spor tesislerinden ücretsiz faydalanma imkanlarının sunulacak olması.

SİYASET, 15 Mart 2019 Cuma, 14:53
Turgay Erdem'in dikkat çeken projesi: Adımlarınız puana dönüşecek

Erdem'in, gelecek dönemde ''Yeni nesil Nilüfer''i oluşturacak projelerini açıklamak üzere Crown Plaza'da düzenlediği basın toplantısına CHP Bursa milletvekilleri, CHP Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Bozbey, CHP Bursa İl Başkanı Hüseyin Akkuş, İYİ Parti Bursa İl Başkanı Yahya Bahadır, Millet İttifakı belediye başkan adayları, CHP ve İYİ Parti Nilüfer İlçe Başkanları, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının temsilcileri ile muhtarlar katıldı.

Turgay Erdem, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı olacağına yürekten inandığı Mustafa Bozbey ile sokak sokak, mahalle mahalle çalışarak Nilüfer'i ülkenin en yaşanabilir kentlerinden biri haline getirmeyi başardıklarını söyledi.

''YENİ NESİL BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINA GEÇİYORUZ''

Katılımcı belediyecilik anlayışı kapsamında Nilüfer'i insani gelişmişlik endeksinde 5. sıraya hep birlikte taşıdıklarını belirten Erdem, şöyle konuştu:

''Emeklisi, işçisi, memuru, esnafı, sanayicisi, çiftçisi, yaşlısı, genci, kadını ve erkeğiyle el ele vererek, Nilüfer'i daha mutlu bir geleceğe taşımak için önümüzdeki dönem yeni nesil belediyecilik anlayışına geçiyoruz. Bu anlayış doğrultusunda Nilüfer'de daha çok park, daha çok yeşil alanlar oluşturup, daha çok nefes alabileceğiz. Daha çok ses, katılım ve demokrasi, daha çok müzik, tiyatro ve sanatı Nilüfer'de yaşayıp, yaşatacağız. Tüm canlılar için daha çok yaşam hakkı ve sevginin hakim olacağı Nilüfer'i, daha neşeli çocuklar, özgür gençler ve daha mutlu insanların yaşadığı bir kent haline getireceğiz.''

Erdem, bu hedeflere ulaşabilmek için daha çok işlerinin olduğunu bildiklerine de değinerek, ''Yeni dönemde Nilüfer'i daha aydınlık yarınlara taşıyacak yaklaşımlarımızı, sadece seçim vaadi olarak açıklanan projelerden ayıran en temel özellikler ise uygulanabilir ve sürdürülebilir olmaları'' dedi.

Yaklaşımlarını oluştururken ''Mutlu geleceğin mimarları'' olan çocuklar ve gençlerin kente dair düşünce, öneri ve beklentilerini alarak işe başladıklarını vurgulayan Erdem, daha sonra akademisyenler, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de aralarında yer aldığı Nilüferliler ile kentin yarınlarına dair görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Erdem, kentin altyapısıyla ilgilenilmesi, imar planlarının oluşturulması, çöplerin toplanması gibi hizmetlerin artık belediyeciliğin rutinleri arasında olduğuna dikkati çekerek, ''Bizim için asıl önemli olan şey ise yaşayanların görüş, öneri ve talepleri doğrultusunda Nilüfer'i geleceğe taşıyabilmektir'' diye konuştu.

Önümüzdeki dönem oluşturacakları ''Yeni nesil Nilüfer''i iyi tarım, sağlıklı gıda, daha yeşil, daha çok nefes, daha çok sevgi ve yaşam hakkının da başkenti yapacaklarını belirten Erdem, şunları kaydetti:

''Düşük karbon ayak izi için gerekli önlemlerin alınması, güneş başta olmak üzere yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının etkin kullanımı gibi hayati önemi bulunan unsurları bünyesinde barındıran yeni nesil belediyecilik anlayışını Nilüfer genelinde uygulayacağız.''

Turgay Erdem, konuşmasının ardından yeni dönemde uygulayacakları projelerin tanıtıldığı barkovizyon gösterisini konuklarla birlikte izledi.

Erdem, gösteri bitiminde Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'i sahneye davet etti.

Başkan  Bozbey, şöyle konuştu:

"Nilüfer Belediyesi'nde birlikte 15 yıl çalıştığımız, kentimizin gülümsemesi için birlikte projeler gerçekleştirdiğimiz mesai arkadaşım, yol arkadaşım Turgay Erdem'in bugün düzenlediği basın toplantısında Nilüfer için daha neler yapacağını gördük. İnşallah ben Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimde Nilüfer için yapılacak projeleri sırasıyla Nilüferlilere en yakışacak şekilde bir bir gerçekleştireceğiz. Nilüfer'den sonra Bursa'da da gülümseyen insanlarla daha çağdaş, daha mutlu bir şehir yaratacağız. Nilüfer'i sevgili arkadaşım Turgay Erdem'e emanet ederek gözüm arkada kalmıyor. "Martın Sonu Bahar" diyorum, Nilüfer Belediye Başkan Adayı Turgay Erdem'e, Mutlu Geleceğin Mimarı'na başarılar diliyorum."

Turgay Erdem'in, ''1B (Birlikte yönetim), 2Y (Yeni meclis, yeni nesil), 3D (Doğa, dayanışma, daimi dostlar), 4T (Toprak, tasarım, tarih, temiz) ve 5K (Katılım, kimlik, kültür, sanat, kaliteli yaşam, kentsel Rönesans)'' başlıkları altında toplanan yeni dönem yaklaşımlarından bazıları ise şöyle:

ÇOCUK SOKAĞI: Çocuklara tasarım, plan, harita, peyzaj, estetik, sanat, mimari gibi konularda eğitimlerin verileceği atölyelerde çocuklar kendi oyun araçlarını kendileri tasarlayacak. Proje kapsamında uygulanabilir tasarımlar çocukların sürece dâhil oldukları üretim aşamasının sonunda kullanıma sunulacak.

TOHUMDAN FİDANA: Proje sayesinde çocukların parklarda gördükleri çiçeklerin, sofralarında gördükleri sebzelerin, yetiştirilirken ne kadar emek ve zaman harcandığını öğrenmeleri hedefleniyor.

BELEDİYE MECLİSİ GENÇLİK KOMİSYONU: Belediye Meclisi içerisinde

Kurulacak Gençlik Komisyonu, gençlerin yönetime katılmasında kendi alanlarıyla ilgili talep ve sorunlarının çözümü noktasında köprü olacak.

KOD ATÖLYELERİ: Nilüfer'de yeni nesilleri geleceğe hazırlamak amacıyla hayata geçirilecek atölyelerde, çocuklar ve gençler erken yaşta bilgisayar bilimini, dolayısıyla yazılımı anlayarak eğitim hayatlarına devam edecek.

ÜCRETSİZ WI-FI İSTASYONLARI: Özellikle kırsalda yaşayan çocuk ve gençlerin internete ulaşımını kolaylaştırılacak. Proje kapsamında kullanıcı belediye ağını seçtikten sonra telefonlarına gelen SMS şifresi ile ücretsiz Wi-Fi hizmetinden kolaylıkla yararlanabilecek.

BİLİM MERKEZİ: Çocuk ve gençleri erken yaşta bilimle buluşturmak, bilgiyi kaynağından öğrenmelerini sağlamak ve bilime olan merakı tetiklemek üzere tasarlanmış bilim merkezi Nilüfer'e kazandırılacak.

GÖRÜKLE KÜLTÜREVİ: Nilüfer'de genç nüfusun büyük oranda yaşadığı yer olan Görükle Mahallesi'nde yapılması düşünülen kültürevi ile gençlerin sosyal ve kültürel olarak seslenecekleri ve deneyimlerini aktaracakları bir mekan kurgulanacak. Toplam 7 bin 700 metrekare kapalı alana sahip tesiste 882 kişilik çok amaçlı salon (konser, tiyatro, bale, opera vb. gibi), 200 Kişilik konferans salonu, kütüphane, kafeterya, kulisler, sergi salonu, etkinlik merkezi, eğitim salonları ve kapalı otopark bulunacak.

EKOLOJİK KORİDORLAR: Yeşil alanlardan sağlanan yararların kent geneline yaygınlaştırılması için yeşil alanlar arasında bağlantı sağlayabilecek güzergahları ağaçlandırarak kentte ekolojik koridorlar yaratılacak.

EKOLOJİK YAŞAMEVİ: Yeni yapılacak parklarda oluşturulacak ekolojik yaşamevi adı altında mekanlar yaratıp, STK'larla birlikte çocuklara hayvan ve bitki türleri, geri dönüşüm, karbon salınımı gibi konularda uygulamalı eğitimler verilecek.

AYVALIDERE REKREASYON PROJESİ: 29 Ekim ve Yüzüncü Yıl mahalleleri arasında bulunan rekreasyon alanının iyileştirilme çalışmaları kapsamında yaya ve bisiklet aksları, çocuk oyun alanları, dinlenme bölümleri, yürüyüş parkurları ile donatılmış nitelikli kamusal alanlar oluşturulacak.

CAN DOSTU DOĞAL YAŞAM ALANI: Sokak hayvanlarının hareket ihtiyacını karşılayabilecek ve sağlıklı yaşam haklarını sağlayabilecek nitelikte olan alan, sokak hayvanlarının getirildikleri andan itibaren planlı bir şekilde kontrol ve müşahedeleri yapılarak, hayata tutunmalarını sağlayacak kapalı-açık alanlardan oluşan bir merkez olacak.

KONAKLI EKOLOJİK TARIM MODELİ: Konaklı'da belediye envanterinde bulunan 117 dönümlük arazi, daha iyi tarım uygulamalarının, sosyal sorumluluk ve turizm faaliyetleriyle harmanlanarak yapıldığı bir yer haline dönüşecek.

ADIM ADIM KAZAN: Projeye ilişkin aplikasyon hayata geçirilerek, kentsel hareketlilik ve sağlıklı nesillere destek verilecek. Uygulama sayesinde Nilüferlilerin çeşitli kampanyalarda indirim kazanabilecekleri bir sistem kurgulanacak. Uygulama ile her 10 bin adım 1 puana dönüştürülerek, puanlarla ücretsiz konser, kent tiyatrosu bileti, belediyenin spor tesislerinden ücretsiz faydalanma sağlanacak, 100 bin adımda ise Nilüfer Belediyesi kişi adına 1 ağaç dikecek.

ENGELLİLER SOSYAL YAŞAM DESTEK MERKEZİ: Ortopedik, zihinsel, ruhsal, görme ve işitme engelli bireylerin kullanımına yönelik merkez açılacak.

İHSANİYE KÜLTÜR MERKEZİ: Nilüfer'e ayrı bir renk katacak ve büyük salon ihtiyacını karşılayacak merkez, 200, 400 ve 800 kişilik üç ayrı konferans, tiyatro ve çalışma salonundan oluşacak.

BALKAN KÜLTÜR MERKEZİ VE YÜZME HAVUZU: Proje 5 bin 300 metrekare alan üzerinde inşa edilecek. Tesiste konser ve konferans salonları, kapalı yüzme havuzu, mahalle iletişim merkezleri, sosyal alanlar ve otoparklar yer alacak.

BEŞEVLER MEYDAN PROJESİ: Proje, kentin sembol meydan ihtiyacını karşılarken, diğer yandan bölgenin yeni buluşma noktası olacak.

GÜNCEL
Bursa'da ayıları 'taciz' eden iki kişi canlarını zor kurtardı: 'Yalçın yürü, Yalçın yürü...'
Bursa Uludağ'da aç kalıp çöp karıştıran ayı ailesiyle karşılaşan iki kişi araçlarını durdurup gör...
ASAYİŞ
Bursa'da kovalamaca! Ekipler çatıda yakaladı...
Bursa'nın Mudanya ilçesinde bir kişiyi silahla yaralayıp kayıplara karışan zanlı, jandarma kontro...
EKONOMİ
Altın alacaklar dikkat! İşte çeyreğin fiyatı...
Çeyrek altın fiyatları bugün ne kadar oldu? 26 Mart 2019 anlık ve güncel çeyrek altın kuru 384 li...
GÜNCEL
Çiftlik Bank soruşturmasında flaş gelişme! 75 bin 260 yıla kadar hapis cezası talebi...
Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Çiftlik Bank'a yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 11'i ...
TÜRKİYE
40 dakika ders, 40 dakika teneffüs uygulaması başladı!
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında '40 dakika ders, 40 dakika teneffüs' uy...
DÜNYA
Ateşkese rağmen İsrail Gazze'yi vurmaya devam etti
İsrail savaş uçakları ateşkese rağmen Gazze'de çeşitli noktaları bombalamayı sürdürdü.
Bursa'da narkotik operasyonu: 7 gözaltı
Başkan Bozbey: 'Herkes değişim için 31 Mart'ı bekliyor'
On parmağında on marifet! İşte Aslı Enver'in bilinmeyen yetenekleri
Kral Lear'a Bursa'da büyük alkış!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki dev fabrikada çok sayıda işçi zeh...

Bursa'daki otomotiv devi Oyak Reno fabrikasında akşa...

Ceketi çıkardı, kolları sıvadı! İşte CHP'nin...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı CHP'nin...

Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavga...

Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında ...

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası! Çok ...

Bursa'da aynı aileden oldukları öğrenilen 2 grup ara...

Önce minibüsü sonra da 10 metrelik çukuru fa...

Bursa'nın farklı ilçelerinde ihbar üzerine harekete ...

Bursa'da ekmek parasını kazanırken canından ...

Bursa Gemlik'te bir inşaatta çalışırken yüksek geril...

Aktaş'tan 'Metroyu komple yer altına alacağı...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bozbey'in 'Me...

Bursa'da 'Kız arkadaşıma laf attın' kavgası ...

Bursa'da kız arkadaşına laf attığını öne sürerek ark...

Bozbey, Suriyeliler konusunda noktayı koydu!...

Altıparmak ve Çarşamba'nın bir zamanlar Bursa'nın en...

Emeklilere güzel haber! Bugün başlıyor...

Yüz binlerce emekli bekliyordu. TOKİ'nin yapacağı so...

Bursa'da şüpheli ölüm! Mutfakta yere yığılmı...

Bursa'da saatlerce haber alamadıkları komşularının e...

Başkan Aktaş'tan 'kamyon' çıkışı: 'Nilüfer B...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,...

Bursa'da yangın! İtfaiye ekiplerine bataklık...

Bursa'nın İznik ilçesinde göl kıyısındaki sazlık ala...

Bursa'da 3 yılda 100'e yakın kişi ölümden dö...

Bursa'da son 3 yılda 3 kişinin hayatını kaybedip 100...

Senegalli turiste 'Terörist misin?' diye sor...

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, aracına a...