20 Mart 2018 Salı

  • 3,945 TL
  • 4,869 TL
  • 166,40 TL
  • 115.450
BURSA 20°

Bekir Bozdağ'dan 'sefer görev emri' açıklaması!

Bekir Bozdağ'dan 'sefer görev emri' açıklaması!

Bozdağ Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, şu anda sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç olmadığını ifade etti. Ayrıca  PYD'nin eski eş başkanı Salih Müslüm'ün bugün Çekya'da yargı önüne çıkarılacağını açıklayan Bozdağ, "İade talebi Çekya'ya iletildi" dedi.

26 Şubat 2018 Pazartesi 12:35 TÜRKİYE

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ katıldığı NTV yayınında gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Çekya'da yakalanan terörist elebaşı Salih Müslim ile ilgili son durumu anlatan Bozdağ şunları söyledi: "Salih Müslüm'ün son Avrupa seyahati sırasında Çekya'da bir otelde kaldığına dair bilgiler bize intikal edince Türk İnterpol'ü Çekya'dan iadesini talep etti. Yakalanması, geçici tutuklanması ve akabinde iadesi talebi muhataplarına iletildi. Onlar da gerekeni yaptılar. Şu anda aramızdaki sözleşme gereği yapılması gereken usule ilişkin bazı işler var. Geçici tutuklama ve iade talebini içeren dosyayı Adalet Bakanlığı'nın iletmesi gerekiyor. Dün itibariyle dosya iletildi. Bugün de Salih Müslüm yargı önüne çıkarılacak ve karar verilecektir. Beklentimiz Türkiye'ye iade edilmesi yönündedir."

"BM'NİN KARARI AFRİN HAREKÂTINI ETKİLEMEZ"

Afrin'e düzenlenen Zeytin Dalı harekâtı ile ilgili de konuşan Bozdağ, BM'nin Suriye'deki ateşkes kararında “Doğu Guta” gibi bazı yerlerin olduğunu, Afrin'i kapsamadığını belirterek, "Zeytin Dalı Harekâtı’nı ve Afrin bölgesindeki operasyonlarımızı etkilemez" dedi.  

"ÖZEL HAREKÂTIN GİTMESİ YENİ MÜCADELE İÇİN HAZIRLIK"

Harekâttaki son durum hakkında bilgi veren Bozdağ, "Harekât başarıyla planlandığı gibi devam ediyor. Pek çok stratejik nokta ele geçirildi. Harekât, hedeflerine ulaşıncaya, bölgedeki son terörist temizleninceye kadar devam edecektir. Özel harekâtın gitmesi, yaklaşan yeni mücadele için bir hazırlıktır. Şu anda mücadele daha çok şehirlerden uzak köy, belde ve kırsalda olan alanlarda devam ediyor. Alan daraldıkça mücadele sivillerin olduğu alana kayacaktır. Bunlar hazırlıklar… " dedi. Bozdağ, Afrin’deki hava harekatlarında bir sıkıntı olmadığını da ifadelerine ekledi.

 

"SEFER GÖREV EMRİ İÇİN ŞU ANDA İHTİYAÇ YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  "Sefer görev emri olanlar hazır olsun" açıklamasını değerlendiren Bozdağ, "Şu anda ihtiyaç olmadığını Sayın Cumhurbaşkanımız da belirtti. Bu, desteklere teşekkür ve gitme isteğine karşı verilen bir cevaptır. Şu anda sefer görev emri olanların bölgeye gitmesine ihtiyaç yoktur" diye konuştu.

"BBP İTTİFAKTA YER ALACAK"

Seçim ittifakı ile ilgili de konuşan Bozdağ şunları söyledi: "Temsilde adaleti gözeten bir formül ortaya kondu. İsteyen parti istediğiyle ittifak yapabilir. Parti konusunda bir sınırlama yoktur. Yasal zeminde imkanı dileyen dilediği şekilde kullanır. İradeleri engelleyen bir şey kesinlikle yoktur. Büyük Birlik Partisi  Genel Başkanı Destici ittifakta yer alacağını ifade etti. Nasıl yer alacağını konuşmak için şu anda erken. Vakti gelince konuşulacaktır"

CHP itirazlarını da değerlendiren Bozdağ. "CHP  bizim attığmıız adımı doğru anlamış değil. Temennim onların artık değişimi ve gelişi görüp tedbir alması lazım. Sayın Genel Başkan diyor ki yüzde 60'la iktidar olacağım diyor. Yüzde 25 CHP var şu anda onun da altında olduğunu görüyoruz. İttifaklara karşı çıkıp yüzde 50+1 yapacağım demek de doğru değil. " şeklinde konuştu. Saadet Partii'nde kararsızlık olduğunu gördüklerini belirten Bozdağ, "Karamollaoğlu'nun kararını bekliyoruz" dedi.

“CİNSEL SUÇLARDA İYİ HAL İNDİRİMİ OLMAYACAK"

Cinsel istismara karşı yapılacak düzenleme hakkında bilgi veren Bozdağ, şunları kaydetti: "Anayasa Mahkemesi yaşa göre bir kademelendirme yapılması gerektiğini ortaya koydu. Bu karardan sonra da 2016 içinde Türk Ceza Kanunu'nda buna uygun düzenleme yapıldı. Yaşa göre ceza kademelendirildi.  Şu anda çalışan komisyon 12 yaşın üzerinde olanlar dahil hepsiyle ilgili cezaların artırılmasına yönelik düzenleme yapıyorlar. 15-16 yaşını doldurana kadar ayrı. 18 yaşını dolduranların ayrı olarak cezalarının artırılmasına yönelik irade var. 12 yaşın altında olanlarda daha fazla artacak. 12 yaşını tamamlamamış çoçuğun kendisini koruma durumu yok. Başka ülkelerdeki ceza kanunları da insanların kendini koruma imkanlarına göre hareket ediyor. Şöyle bir şey yok, 12 yaş altına ceza verilecek, üstüne ceza verilmeyecek diye bir şey yok. Anayasa Mahkemesi'nin bu yönde bir iradesi olduğu için biz ona uymak durumundayız. Şu anda ceza kanunumuzda zaten kademelendirme var. Cinsel saldırıda ve çocukların cinsel istismarında iyi hal indirimi yeni dönemde olmayacaktır. Kadına yönelik şiddet konusu bu komisyonun çalışma alanında değil. Kadına şiddet uygulayan biri kravat taktı diye hiçbir hakimin iyi hal indirimi yapmaması lazım." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'dan Mehmetçiğe 2 tırlık gıda malzemesi gönderildi

Bursa'dan Mehmetçiğe 2 tırlık gıda malzemesi gönderildi