18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 21°

Beştepe'den Almanya'ya sert tepki

Beştepe'den Almanya'ya sert tepki

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Lideri Martin Schulz'un Türkiye'ye yönelik sözlerine Türkiye'den peş peşe sert tepki geldi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Almanya ve Avrupa'nın temel ve acil sorunlarının adeta yok sayılarak Türkiye-Erdoğan'a saldırılması, Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı, rahatlama aracına dönüştü" dedi.

04 Eylül 2017 Pazartesi 14:53 TÜRKİYE

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 24 Eylül'de yapılacak genel seçim öncesi, bir televizyon programında ilk ve son kez karşı karşıya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Lideri Martin Schulz'un Türkiye'ye yönelik sözlere sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile tepki gösterdi.

Merkel ile Schulz arasındaki seçim tartışması programına, Türkiye'nin  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın damga vurmasının bir tesadüf olmadığını  belirten Kalın, "Almanya ve Avrupa'nın temel ve acil sorunlarının adeta yok  sayılarak Türkiye-Erdoğan'a saldırılması, Avrupa'daki ufuk daralmasının  yansımasıdır. Avrupa'daki Türkiye karşıtlığı, temel sorunları öteleme ve düşman  bir 'öteki' üzerinden kendini rahatlatma aracına dönüşmüş durumda"  değerlendirmesinde bulundu.

Kalın, kendini "hasım bir öteki" üzerinden tanımlayan toplumların  kendi kimliklerini hiçbir zaman bulamayacaklarına işaret ederek, bunun en çok o  topluma zarar vereceğini vurguladı.

Ana akım Alman siyasetinin popülizme ve ötekileştirmeye-düşmanlaştırmaya boyun eğmesinin sadece ayrımcılığı ve ırkçılığı  körükleyeceğine dikkati çeken İbrahim Kalın, şunları kaydetti: "PKK ve FETÖ gibi örgütlere açıkça kucak açan Almanya, demokrasiyi  değil teröristleri ve darbecileri savunduğunun farkında değil mi? Alman  seçimlerini hangi partinin kazanacağının çok bir önemi yok. Çünkü hangi  zihniyetin kazanacağı artık belli oluyor. Merkel ve Schulz'un tartışma boyunca  ayrımcılık ve yükselen ırkçılığa hiç değinmemiş olması, Alman siyasetinin geldiği  noktayı gösteriyor. Türk-Alman ilişkilerini dar bir siyasi ufka kurban eden bu  sorunlu atmosferin ve tablonun en kısa zamanda değişeceğini ümit ediyoruz."

ÇAVUŞOĞLU: POÜLİZMİN GÖZÜ KÖR OLSUN

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, sözcü Kalın'dan sonra Almanya'ya tepki gösterdi. Bakan Çavuşoğlu, "Avrupa popülist siyasetten kurtulmalı. Esas Avrupa'nın değerlerinden uzaklaşanlar bunlar. Avrupa 2. Dünya Savaşı öncesi değerlere dönüyor. Almanya'nın bu çizgiye gelmemesi lazımdı. Türkiye ile Almanya'nın ilişilerinin iyi olması iki tarafın yararınadır. İşte popülizmin gözü kör olsun. Umarım tevessül ettikleri yoldan dönerler. Halka vaatler yerine popülizme kayıyorlar" dedi.

TÜRKİYE İÇİN SKANDAL SÖZLER SÖYLEDİLER!

Almanya'da yapılacak seçimler öncesinde son televizyon düellosunda Merkel ve Schulz dün akşam karşı karşıya gelmişti.  Düelloya iki adayın Türkiye karşıtı sözleri damga vurdu.  Skandal ifadelerin kullanıldığı düelloda Merkel ve Schulz, 'Türkiye'ye nasıl daha sert tutumlar sergileyebiliriz' yarışına tutu. Schulz, "Başbakan olursam müzakareleri keserim" diye konuşurken Merkel, Türkiye'ye yönelik ekonomik baskının artırılabilir" demişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa trafiğinde tehlikeli hareketler

Bursa trafiğinde tehlikeli hareketler