21 Mart 2018 Çarşamba

  • 3,933 TL
  • 4,820 TL
  • 165,54 TL
  • 116.432
BURSA 22°

Hastanın karnından 'havlu' çıktı

Hastanın karnından 'havlu' çıktı

Trabzon'da karın ağrısı, mide bulantısı ve yüksek ateş şikayeti ile hastaneye başvuran kadının karnından havlu çıktı. Söz konusu havlunun 3 yıl önce geçirdiği ameliyat sırasında doktorlar tarafından unutulduğu belirtildi.

28 Kasım 2017 Salı 16:49 TÜRKİYE

Trabzon’da karın ağrısı şikayetiyle doktora başvuran kadının midesinden çıkan akıllara durgunluk verdi.  6 gün önce Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesine başvuran 35 yaşındaki kadın, burada Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Ayhan Çağılcı tarafından muayene edildi. Kadının çekilen tomografisinde karın boşluğunda birden fazla kitle ve yabancı cisim olduğu görüldü.

HAVLU ÇIKTI

Tetkiklerin ardından Çağılcı ve ekibi tarafından ameliyat edilen kadının karnından havlu ve kitleler çıkarıldı. Çağılcı, hastanın kendilerine 6 gün önce kusma, ateş ve karın ağrısı şikayetleriyle başvurduğunu söyledi. Gerekli tetkikleri kısa sürede yaptıklarını ifade eden Çağılcı, hastanın çekilen tomografisinde kitleler ve yabancı bir cismin görüldüğünü aktardı.

3 YIL ÖNCEKİ AMELİYAT

Çağılcı, tetkiklerin ardından ameliyata karar verdiklerini anlatarak, “Hastamız 3 yıl önce yurt dışında kadın hastalıklarına yönelik bir ameliyat geçirmiş. Hastayı tetkiklerin ardından 3 gün ameliyata hazırladık ve dün de ameliyatını gerçekleştirdik. Ameliyat yaklaşık 3 saat sürdü. Ameliyatta bu yabancı cismin bir havlu olduğunu gözledik. Ameliyatla havluyu ve kistleri aldık” bilgisini aktardı.

DİKKAT ETMEK GEREK

Çağılcı, “Bu tür vakalar nadirdir ama günümüzde olmaması gerekir. Dikkat edilmesi gerekiyor. Ameliyatta her ne olursa olsun malzemeler yazılır, sonra da sayılır. Bu sayımlar tam olmadıktan sonra ameliyat yeri kapatılmaz. Bu sorunları yaşamamak için çok dikkatli olunması gerekir. Cerrahi prensipleri olan bir meslektir ve o kurallardan dışarı çıkamazsınız. Kurallara uyacaksınız” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

'İddiaların tamamı yalan'

'İddiaların tamamı yalan'