08 Aralık 2016 Perşembe

  • 3,452 TL
  • 3,663 TL
  • 130,51 TL
  • 75.929
BURSA

'O ülkede herkes mutlu'

'O ülkede herkes mutlu'
  • 311

Küba’nın efsanevi lideri Fidel Castro 90 yaşında hayatını kaybetti. Yazarlarımızdan Gül Kolaylı bugünkü yazısında, Küba’yı ziyaret edenlerin görüşlerine yer verdi.

27 Kasım 2016 Pazar 13:20 TÜRKİYE

13 Ağustos 1926'da dünyaya gelen Castro, zengin bir çiftçinin oğlu olarak dünyaya geldi. Havana Üniversitesi'nde hukuk eğitimi gördü ve 1950 yılında doktorasını kazandı. Üniversite yıllarında sol ve anti-emperyalist politikaları benimsedi ve öğrenci mücadeleleri içinde yer aldı.

Castro öldükten sonra ülkede 9 günlük yas ilan edildi. Mühendis, doktor, avukat… Ziyaret edenlerin ortak görüşü “halkın mutluluğu”ydu. Yani ülkeye gidip gelen kişilerin anlatacağı ilk şey insanların ülkede ne kadar mutlu olduğuydu.

İşte bir görüş:

“Dünyanın pek çok ülkesini gezdim… Biliyorsun Küba’ya da gitmek istememiştim. Ben hayatımda insanların bu kadar mutlu olduğu, etrafına huzur saçtığı bir ülke daha görmedim. Kendimi o kadar iyi hissettim ki. On kere olsa, on kere hiç itiraz etmeden giderim… Yoksullar, bizdeki gibi mal, mülk yok. Ama herkes mutlu. Elindekiyle yetinmeyi öğrenmişler. Bizdeki gibi yarın ne olacak diye bir dertleri, tasaları yok…”

Ülkede 11 yıllık eğitim zorunlu ve ücretsiz, herkesin evi var…

Halkı ilgilendiren kararlar yine halk tarafından en alttan tartışıla tartışıla en yukarıya taşınıyordu.  Tabandan tavan bir yönetim söz konusuydu. Özel sektöre kısmi izin vardı, son yıllarda turizm ön almıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Büyük kupa Bursa'ya...

Büyük kupa Bursa'ya...