04 Aralık 2016 Pazar

  • 3,509 TL
  • 3,747 TL
  • 133,07 TL
  • 73.391
BURSA

OdaTV davası yine ertelendi

OdaTV davası yine ertelendi
  • 128

OdaTV davasına 13 sanığın katılımıyla devam edildi. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, duruşmayı 14 Aralık 2016 tarihine ertelendi.

24 Ekim 2016 Pazartesi 12:30 TÜRKİYE

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık, Soner Yalçın ve eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı’nın da aralarında bulunduğu 13 sanıklı Odatv davasının görülmesine devam edildi.

İstanbul 18’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada, tutuksuz sanık Yalçın Küçük, Muhammed Sait Çakır, Barış Pehlivan, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Ahmet Şık, Barış Terkoğlu ve İklim Ayfer Kaleli ile sanık avukatları hazır bulundu.

Duruşmanın başlamasının ardından mahkeme heyeti, duruşma savcısı Ali Kaya’ya söz vererek, mütalaasını hazırlayıp hazırlamadığını sordu. Cumhuriyet Savcısı Ali Kaya, bu mahkemede yeni görevlendirildiğini ve bu nedenle yeterli incelemeyi yapamadığını belirterek, mütalaa hazırlamak için ek süre istedi.

“İddianameyi polis çırakları yazdı”

Savcı Kaya’nın ardından, tutuksuz sanık Yalçın Küçük söz isteyerek, kendisini daha önce yargılayan mahkeme heyetleri ilişkin açıklamalarda bulundu.  ODATV iddianamesini yazan savcı Cihan Kansız’ın şu anda firari olduğunu belirten Küçük, “Cihan Kansız var, kaçak. Bu mahkeme beni cezaevine attı. Ben ‘Bu iddianameyi Kansız yazmadı, polis çırakları yazdı’ dedim. O polis çırağı da Nazmi Ardıç’tır. Nazmi Bey, şu anda kötü işler yaptığı için hapiste. İddianameye göre CHP’yi PKK’yı ben yönetiyorum. Soner Yalçın’ı da ben yönetiyorum. En zoru da Soner’i yönetmek. Ben buraya bir kumpasla geldiğime inanmıyorum. Devlette, hukukta kumpas olmaz. Herkes gitti, biz kaldık. Bir gün bir okul açılırsa nasıl sanık olunur onları anlatırım” diye konuştu.

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, dosyayı esas hakkındaki mütalaasını açıklaması için duruşma savcısına gönderdi. Duruşma 14 Aralık 2016 tarihinde ertelendi.

Yalçın Küçük’e 41,5 yıla kadar hapis talebi

İddianamenin bir numaralı sanığı Prof. Dr. Yalçın Küçük’ün  ‘Silahlı örgüt kurmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, devletin güvenliğine ilişkin bilgileri temin, yasaklanan bilgileri temin, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve özel hayatın gizliliğinin ihlal’ suçlarından 22 yıldan 41,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Ergenekon silahlı terör örgütü amaçları doğrultusunda medya imkanlarını kullanarak kara propaganda ve toplumu yanlış bilgilendirme faaliyetleri icra ettiği iddia edilen Soner Yalçın’ın bu amaçla diğer örgüt üyesi şüphelileri talimatlarıyla yönlendirdiği belirtilerek  ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik, yasaklanan bilgileri temin etmek, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, Özel hayatın gizliliğini ihlal, kişisel verileri hukuka aykırı olarak kaydetme’ suçlarından 14 yıldan 34 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Ahmet Şık, Nedim Şener ve Hanefi Avcı’nın “Ergenekon silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

İddianamede davanın tek şikayetçisi olan ve şu anda “terör örgütü üyeliği” suçundan tutuklu bulunan gazeteci Nazlı Ilıcak, dava sürecinde şikayetinden vazgeçmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Türkiye’nin ilk tarım AVM’si Karacabey’de açılacak!

Türkiye’nin ilk tarım AVM’si Karacabey’de açılacak!