Uzmanından dikkat çeken altın açıklaması!

Atılım Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Cansızlar, "Altın kriz ve savaş gibi karmaşık ve belirsizlik ortamlarını sever. Amerika'daki seçimler burada önemli bir kıstas. 3 Kasım'da gerçekleşecek seçimlerde Donald Trump kaybederse; altınla ilgili dalgalanmaların uzayacağı söylenebilir" dedi.

EKONOMİ, 09 Ağustos 2020 Pazar, 15:51
Uzmanından dikkat çeken altın açıklaması!

Sermaye Piyasası Kurulu önceki başkanlarından olan Atılım Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Cansızlar, Türkiye ekonomisinin son durumunu değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) 3 Kasım Salı günü yapılması planlanan Başkanlık Seçimlerinden çıkacak sonucun; altın ve döviz piyasalarındaki hareketlenmeyi doğrudan etkileyeceğinin sinyallerini veren Prof. Dr. Cansızlar, dünyada yaşanan Kovid-19 salgınının da piyasaları etkilediğine değindi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınının oluşturduğu kaos ortamıyla ilgili konuşan Prof. Dr. Cansızlar, "Son gelişmeler pek sürpriz değil. Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye'de de pandemi dolayısıyla ortaya çıkan olumsuzluklar hissediliyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinde çeşitli dalgalanmalar oluyor. Bizim kendi ekonomik yapımıza özgü birtakım durumlar nedeniyle bu dalgalanmalar bizde daha fazla hissedilir hale geldi" ifadelerini kullandı.

'DÖVİZE İHTİYACI OLAN BİR ÜLKEYİZ'

Dünya genelinde ekonomide yaşanan dalgalanmaların Türkiye'de daha fazla hissedilmesinin sebeplerini de açıklayan Cansızlar, "İzlenen ekonomi politikalarıyla ilgili birtakım değerlendirmeler var. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de parasal bollaşma söz konusu. Türkiye'de parasal bollaşma hem para basımı ve hem de faizlerin indirilerek kredi genişlemesi yoluyla oldu. Ancak bizim Türk Lirası (TL) rezerv para olmadığı için parasal genişlemenin üretimle desteklenmesi lazımdı. Ancak bollaşan para, üretimin artmasından ziyade daha çok altın, döviz ve borsaya yönelmeye başladı. Dış finansmana dolayısıyla dövize ihtiyacı olan bir ülkeyiz biz. Ekonomik yapı olarak, üretim yapısı olarak Türkiye ekonomisi ithalata ve dış finansmana bağımlı. Tasarruf düzeyi de yeterli değil" diye konuştu.

Türkiye'nin ihracatının yeterli seviyede olmadığını söyleyen Cansızlar, üretimin ithalata bağımlı olması nedeniyle ithalatın da çok fazla olduğunu hatırlatarak Türkiye'nin sürekli dış açık verdiğini ifade etti. Cansızlar, "Bu durum bizim kırılganlığımızı diğer ülkelere göre çok daha fazlalaştırıyor. Dünyada alınan tedbirlere paralel Türkiye de tedbirler almaya çalıştı. Ancak, çok farklı bir ekonomi politikası uygulamaya yöneldi. Yıllardır genel kabul görmüş ve denenmiş birtakım iktisat teorileri var. Buna örnek faizle enflasyon arasındaki ilişki. Burada görüş farklılığı olabilir, ama bizim gibi gelişmekte olan çoğu ülkelerde olduğu gibi faizin toplam üretim maliyeti içerisindeki payı ülkemizde Merkez Bankası'nın yaptığı araştırmalara göre ancak yüzde 15 - 20 gibi çok düşük bir seviyede bulunuyor. Burada bakılması gereken asıl mesele üretimin maliyetidir. Üretim maliyeti içinde yer alan tüm unsurlar -ki faiz bunlardan biridir- analiz edilmeden enflasyonu sadece faiz faktörüne bağlamamak gerekir. Üretimi petrol ve doğalgaz başta olmak üzere ithalata, yanısıra finansmanı da dışa bağlı bir ekonomide döviz kurunun yükselmesi, enflasyonun artmasına daha çok katkı yapar. Yapılan araştırmalarda döviz kurunda, sepet bazında yüzde 10 artış olduğunda, bu artış TÜFE'ye iki yıl içinde birikimli olarak 1.7 puanlık bir etki yapıyor. Üretimi ithalata ve finansmanı dışa bağımlı olmayan ülkelerde belki faiz enflasyonun en önemli belirleyicilerinden biri olabilir ama bu bizim gibi ekonomilerde maalesef fazla geçerli olamıyor. İthalata bağımlı olmak derken, ithalatın yarısına yakın bölümünü doğal gaz ve petrol karşılıyor. Geri kalan kısmını da aramalı, nihai mal gibi ürünler teşkil ediyor" şeklinde konuştu.

'FAİZDEN ÇEKİNMEMEK LAZIM'

Türkiye ekonomisinin yumuşak karnının döviz kuru olduğunu aktaran Cansızlar, hükümetin bu dönemde aldığı tedbirleri doğru bulduğunu sözlerine ekledi. Cansızlar, "Tamamen serbest dalgalı kur rejimi hiçbir yerde uygulanmaz. Müdahaleli bir kur rejimi olması lazım. Yönetilebilir dalgalı kur rejimidir bunun adı. Ancak,bu müdahalenin herkes tarafından bilinecek şeffaf bir şekilde yürütülmesi gerekir. Fakat siz dolaylı yollardan, kapalı kapılar ardından başka yöntemlerle dövizi baskılamaya çalışırsanız hem yabancı yatırımcılar hem de yerli tasarruf sahipleri nezdinde soru işaretlerine sebep olursunuz. Nitekim Türkiye son dönemde faizi biraz baskıladı. Bu piyasaya biraz canlılık getirdi. Üretimi artırmak adına bir şeyler yapılmaya çalışırken bu defa da mevcutların fiyatları arttı. Faiz düşük, enflasyon yüksek; dolayısıyla negatif yönlü bir reel faiz var. Vatandaş eline geçen parasal bollaşmanın verdiği rahatlıkla ya altına ya da dövize gitti. Politika faizini 8,25'te değil daha yüksek bir seviyeye çekmek lazım. Faizden çekinmemek lazım" ifadelerini kullandı.

'FAİZ ORANLARININ YÜZDE 13'ÜN ÜSTÜNDE OLMASI LAZIM'

Türkiye ekonomisinin potansiyeli olan güçlü bir ekonomi olduğuna değinen Cansızlar, "Yapmamız gereken reform paketini; kısa, orta ve uzun vade diye ayırarak iyi bir program yapmak lazım. Yoksa işin içinden çıkılamaz diye bir şey yok. Kısa vadede benim düşüncem; faiz oranını arttırmak. Piyasadaki faiz 12,9, siz kalkıp 8,25'lerde ısrar ederseniz olmaz. Doğasına aykırı durumun. Faiz oranlarının yüzde 13'ün üstünde olması lazım. Nitekim TCMB'nın faiz koridoruna geri dönüş sinyalleri vermeye başlaması olumludur. Ardından dışarıya karşı bir güven ortamı oluşturmak gerekiyor. Türkiye ekonomisi dış dünyaya entegre, parası konvertibil bir ekonomidir, dışarıya kapatmak doğru değil. Nitekim TL swap piyasası ile ilgili tedbirlerin gevşetilmesi olumludur. Kırılgan bir yapımız var bunu kabul edeceğiz. Katar dışında uluslararası piyasalardan fon elde etmeliyiz. Başta AB ve IMF olmak üzere uluslararası kuruluşlarla iyi ilişkiler yeni baştan kurularak güven kazanılması lazım. Güveni kaybetmek bir anda olur ama kazanmak zaman ister. IMF'den çekinmemeliyiz. Biz kurucu ortaklarındanız. Oradaki fonlar çok düşük faizli fonlar" diye konuştu.

'TRUMP KAYBEDERSE ALTINLA İLGİLİ DALGALANMALAR UZAR'

Altın fiyatlarının sürekli bir artış göstermesi üzerine de konuşan Cansızlar, ABD'de gerçekleşecek Başkanlık Seçimine dikkat çekti. Cansızlar, "Yatırımcılara somut bir öneri vermek mümkün değil. Altın kriz ve savaş gibi karmaşık ve belirsizlik ortamlarını sever. Kargaşa ortamlarında insanlar en güvenilir meta olan altına yönelir. Altının zaten arzı kısıtlıdır. Talep fazla olunca da yükseliyor. Bu ortam devam ettiği sürece altındaki yukarı yönlü dalgalanmaların devam edeceğini düşünüyorum. Ama hangi seviyeye kadar olacağını söylemem mümkün değil. Amerika'daki seçimler burada önemli bir kıstas. 3 Kasım'da gerçekleşecek seçimler Donald Trump lehine olumlu sonuçlanırsa gerginlik azalacak ve aşı da bulunursa ortam sakinleşir altın açısından. Diğer bir senaryoda Trump kaybederse; altınla ilgili dalgalanmaların uzayacağı söylenebilir" ifadelerini kullandı.

Her yönden potansiyeli yüksek Türkiye'nin ekonomik yönden daha güçlü bir seviyeye gelebilmesi için bir an evvel sert tedbirlerin alınması gerekliliğine değinen Cansızlar, "Euro ve Dolarla ilgili de piyasalarda dalgalanmalar var. Özellikle Euro konusuna baktığımızda; doların dış dünyada değeri düşüyor. Diğer dış paralar nezdinde Dolar değer kaybediyor. Dolar değer kaybedince insanlar Euro'ya yöneldiler. Doların sadece bizde birtakım kırılganlıklar nedeniyle fiyatı yukarı yönlü artmaya başladı. Hiçbir şey yapmadan bu şekilde devam edersek hem altın hem Euro hem de Doların fiyatının yükseleceğini tahmin ediyorum. Kararsızlık ve çekingenlik doğru değil. Sert tedbirler almakta yarar var. Aksi takdirde bu işin maliyeti giderek artar" dedi.

TÜRKİYE
AK Partili başkan koronaya yakalandı!
Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu Belediye Başkanı AK Parti'li Necati Okay, koronavirüse yakalandı. O...
TEKNOLOJİ
Facebook Çin kaynaklı bazı hesapları kapattı
Facebook'tan yapılan açıklamada, Amerikan siyasetine müdahale ettikleri gerekçesi ile ilk defa Çi...
GÜNCEL
Soylu: Bazı yerlerde kiralık ev bulabilmek mümkün değil
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, emniyet ve jandarma lojmanları konusunda çok daha fazla adım atıl...
TÜRKİYE
Asistan doktora jiletli saldırı davasında karar
İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görevli asistan doktor ...
TÜRKİYE
İki sağlık çalışanı daha koronadan hayatını kaybetti
Türk Tabipleri Birliği, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanı...
YAŞAM
İsot reçeli: Sofraların en acı reçeli yapımı başladı
Türkiye'de zengin ve farklı yemek kültürüyle öne çıkan kentlerden Şanlıurfa'da, yöre halkının "is...
WhatsApp mesajlarında yeni dönem
AUZEF ve ATA AÖF güz dönemi derse seçimi ne zaman yapılacak?
Gemlik'te 'Halk Kart' hizmeti başladı! 'Burada para geçmiyor'
Hızlı ve Öfkeli 9'un vizyon tarihi belli oldu!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'da karton toplama kavgası! Ortalık fen...

Bursa'da belediyenin geri dönüşüm çalışanları ile ka...

Bursa'da çevre felaketi: 'İnsanlara da geçme...

 Bursa'da bir sulama göletinde meydana gelen ba...

Bursa Terminali'nden ayrılan gençten haber y...

Ankara'dan Bursa'ya babasını ziyarete gelen 23 ...

Bursa'da şok denetim! Adım başı 900, toplamd...

Bursa polisi en kritik bölgeyi abluka altına al...

Bakan Selçuk açıkladı! 18 pilot il arasında ...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrü...

Ersin Düzen TRT'den ayda 400 bin TL mi kazan...

Ersin Düzen'in TRT'den ne kadar maaş aldığı gündem o...

Çalışmalar son aşamada! Astronotlar ve pilot...

Yeni neslin uzay ve havacılık alanına ilgi duymasını...

Bursa'da DAEŞ operasyonu! Piknik adı altında...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde jandarma istihbarat ve te...

Bursa'da mezarlık isyanı! Mahalleli karşı çı...

Mudanya'ya bağlı Has Mahallesinde, Recep Altepe döne...

Rektöre 33 aylığına lüks makam aracı: Yine d...

Samsun Üniversitesi, Rektörlük makam hizmetlerinde k...

Bursa'da sahipsiz teknelere satış yolu gözüktü

Mudanya ilçesinde, Sahil Güvenlik ekipleri tarafında...

Salgının biteceği tarihi açıkladı! İşte Bill...

Koronavirüs (covid-19) salgını ile ilgili yeni açıkl...

Bursalılar dikkat! Sular kesilecek...

Bursa Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü ta...

İran'da rekor vaka sayısı!

İran'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında ...

Akli dengesi yerinde olmayan saldırgan çay i...

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde akli dengesi yerinde olm...