Uzmanından korkutan 'Marmara' açıklaması: Tsunami için hazırlıklı olun

İstanbul'daki binaların yüzde 90'ının deprem yönetmeliğine uymadığını belirten Prof. Dr. Şükrü Ersoy, muhtemel depremin minimum maliyetinin 40 milyar dolar olacağını kaydetti. Ersoy ayrıca, tsunami tehlikesine de dikkat çekip, önlemlerin acilen alınması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL, 17 Ekim 2019 Perşembe, 12:35
Uzmanından korkutan 'Marmara' açıklaması: Tsunami için hazırlıklı olun

Ulusal Güvenlik ve Deprem konferansına katılan Prof. Dr. Şükrü Ersoy beklenen İstanbul depremi için binaların yüzde 90'ının yönetmeliğe uymadığını bu yüzden eski depremlere nazaran hasarın daha fazla olacağını söyledi. Ersoy ayrıca, "Bu koşullara bakıldığında depremin bize maliyeti minimum 40 milyar dolar olacak ve bu da bir ulusal güvenlik sorunudur" dedi. 

Geçen ay yaşanan 5.8 büyüklüğündeki deprem, beklenen büyük İstanbul depremini tekrar hatırlattı.

1999 depreminden sonra her an beklenen ve büyük hasarların oluşturulacağı konuşulan deprem ile ilgili önlemler ve yapılması gerekenler ise tekrar gündeme gelmeye başladı.

Bu anlamda İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) de depremin ulusal güvenliğe yönelik olası etkilerini uzmanlar eşliğinde masaya yatırarak "Ulusal Güvenlik ve Deprem" başlıklı bir konferans düzenledi.

Depremin ulusal güvenliğe yönelik olası etki ve tehditleri ile bununla ilgili yapılması gerekenlerin ele alındığı panele Yıldız Teknik Üniversitesi Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Ulusal Güvenlik ve Stratejik Uygulama ve Araştırma Merkezi (USAM) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şevket Ayaz ve İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (AFAM) Koordinatörü Serhat Yılmaz konuşmacı olarak yer aldı.

Beklenen İstanbul depreminin özellikle maddi hasarlar boyutundan bakıldığında ulusal anlamda bir krize neden olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Şükrü Ersoy bu anlamda zararın eski depremlere nazaran daha fazla olacağını söyledi. Binaların yüzde 90'ının depreme hazırlıklı olmadığını da vurgulayan Prof. Dr. Ersoy, sonuç olarak zararın en az 40 milyar dolar olacağını hatta bu rakamın daha da artabileceğinin altını çizdi.

"MİLLİ TATBİKATIN İÇİNE GİRDİK"  

Konferans öncesinde önemli başlıklara değinen Ersoy'un açıklamaları şu şekilde devam etti: 

"Son zamanlarda yaşadığımız depremler bize gerçeği bir kez daha hatırlattı. Bu yüzden farkındalığın arttırılması için çok fazla koşturuyoruz. Son yaşadığımız 5,8 şiddetindeki depremden sonraki günleri ben milli bir tatbikat olarak görüyorum. O bakımdan da bu tatbikatın devam etmesi için neler yapmamız gerekiyor, gelen tehlikeler neler onları ele alacağız." 

"MİNİMUM HASAR 40 MİLYAR DOLAR"

"Elbette genel itibariyle Türkiye bir deprem bölgesi ama Marmara biraz daha nüfus potansiyeli açısından yüksek olduğu için özel. Etkilenecek illerin toplam nüfusuna baktığımızda 26-28 milyon insan yaşıyor ve 6 milyon konut var. Sanayinin de kalbinin burada attığını düşünürsek ve zemin faktörlerini de ortaya koyduğumuzda burada oluşacak olası bir deprem yönetilmesi zor ve istikrar isteyen bir şey. Bu yüzden ulusal güvenlik durumunu ortaya çıkarıyor çünkü minimum maliyeti 40 milyar dolar. Bu rakam daha da artabilir." 

"HASAR GEÇMİŞTEKİ DEPREMLERDEN FAZLA OLACAK"

"20 yıldır hiçbir şey yapmadık demek olmaz ama yine de tam hazır değiliz" diyerek sözlerine devam eden Ersoy hasarın eski depremlerden daha fazla olunacağının tahmin ettiklerini dile getirerek, "Hiç hazır değiliz demek yanlış olur. Aradan bir yirmi yıl geçti bu 20 yıl içerisinde epey hazırlıklar var. Fakat yeterli midir sorusuna cevap veremiyoruz. Çünkü yeterli değil elbette. 1999 depreminde sadece kamu binalarında bile 1500 tane binanın hasar gördüğünü biliyoruz. Bunların çoğu iyileştirildi ama vatandaşların evleri hala buna hazırlanmadı tam anlamıyla. İstanbul'un ilçelerinde her sokak başında yıkılabilecek binalar var. Bu yüzden bu boyutu bizi çok kaygılandırıyor. Çünkü yapısal hasarlarımız yüksek olacak. Üstelik bu hasar geçmişte yaşadığımız depremlerden daha fazla olacak. Bu endişe verici biraz. Dolayısıyla hem aile bazında hem ulusal örgütler bazında hem de devlet açısından her ölçüde depreme hazırlanmamız gerekiyor" dedi.

"YÜZDE 90'I YÖNETMELİĞE UYMUYOR"

Binaların yüzde 90'ının deprem yönetmeliğine uymadığını bu yüzden de bir an önce önemlerin daha hızlı bir şekilde alınması gerektiğinin de altını çizen Ersoy ayrıca; "2018 yılında Türkiye deprem tehlike haritası yapıldı ve bazı bölgeler ikinci derece deprem bölgesi iken şimdi artık birinci dereceye alındı. Teorik olarak İstanbul'da binaların yüzde 90'ı yönetmeliğe uymuyor. Elbette ki yeni binalar kullandıkları malzeme açısından depreme oldukça güvenli gibi görünüyor. Eğer zeminle de uyuşmuşsa önemli bir sorun olmayabilir yeni binalarda fakat İstanbul'da hem kültürel yapılar hem vatandaşların konutlarının çoğu eski ve bunların yüzde 65-70'i kaçak. Bu tabloya baktığımızda bile biraz zararın yüksek olacağını öngörmek yanlış olmaz" şeklinde konuştu.

"KÜLTÜREL YAPILAR TEHLİKE ALTINDA"

Deprem için öncelikle sonrasında kullanılacak alanlar olarak görülen kamu binalarının daha da sağlam olması gerektiğini hatırlatan Ersoy deprem açısından kültürel binaların da tehlike altında olduğunu belirterek, "Depremde aslında en güvenli yer yapıların içidir. Çünkü sizi sokakta ayrı tehlikeler bekliyor. Uygun bir yapıda oturuyorsanız çok korkmanıza gerek yok. Önemli olan evlerin sağlıklı olması. Bunun dışında devlet nazarında kamu kurum binalarının da hazır olması gerekiyor. Çünkü deprem sonrasında insanların barınacağı yerler olarak tahsis edilecek. Bu yüzden normal konutlardan çok daha sağlam olması gerekiyor.

Tarihsel depremlere baktığınızda kültürel yapıların da çok etkilendiğini görüyorsunuz. Beşinci yüzyıldan itibaren surlar, Ayasofya Camisi gibi diğer tarihi yapılar defalarca zarar gördü. Bu yüzden zararlara bakıldığında böyle bir depreme hazırlıksız olmak aymazlık olur. Türkiye güçlü bir ülke biraz daha fazla inisiyatifle beraber sorunları aşacağımızı düşünüyorum elimizi daha hızlı tutmalıyız" ifadelerini kullandı.

"TSUNAMİ İÇİN DE HAZIRLIKLI OLMALIYIZ"

Son olarak da tsunami olasılığının da göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Ersoy, "Hiç uzman olmaya gerek kalmadan, Marmara'da deprem konuşuluyorsa eğer, bir yandan da tsunamiyi de birlikte söylemek gerekiyor. Çünkü iç bir deniz olmasına rağmen geçmişte tsunamiler olmuştur. Depremin kendisi tsunamiyi oluşturmayabilir ama deniz altı heyelanları yüzünden tsunami olabilir. Bu da 1 ile 3 metre arasındaki bir yükseklik ki bu da Marmara için önemli. İlla pasifik gibi 10 metre civarı olması gerekmiyor. Bu bile öldürücü ve yıkıcı bir durum ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bu konuda da farkındalığın arttırılması ve önlemlerin alınması gerekir" diyerek sözlerini sonlandırdı.

"ÜLKENİN ÜRETKENLİĞİ ÜZERİNDE ÇOK BÜYÜK ETKİSİ OLACAK"

USAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Şevket Ayaz da deprem ile birlikte üretim konusunda ciddi sıkıntılara girileceğini söyleyerek, "Deprem büyüklüğüne bağlı olarak ulusal güvenlik sorununu ortaya çıkarabiliyor. Özellikle bu bölgede olursa, ekonominin yüzde 47'sinin İstanbul'da olduğu düşünüldüğünde ve olabilecek mal ve can kaybı nedeniyle ulusal güvenliği ciddi ölçüde tehdit edecektir. Üretim ve ulaşım duracaktır, bir takım hastalıklar olacaktır yangınlar çıkacaktır. Ülkenin üretkenliği üzerinde çok büyük etkisi olacaktır. Bu bakımdan depremin ulusal güvenliğe etkisi önemlidir. Onun için vatandaşların bilinçlendirilmesi gerekli önlemlerin hem vatandaş nezdinde hem de devlet nezdinde acilen alınması gerekiyor" dedi.

ASAYİŞ
Bursa'da kontrolden çıkan araç işçi servisine çarptı! Can pazarı...
Bursa'nın Mudanya ilçesinde direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü karşı şeride geçerek iki arac...
GÜNCEL
Uludağ'ın en zor bölgesi! ANDA ekipleri vadi boyunca kayıp dağcıları aradı...
ANDA Arama Kurtarma ekipleri, geçen pazar Uludağ'ın zirvesine doğru yürüyüşe çıktıktan sonra kayb...
ASAYİŞ
Bursa'da 'makas' terörü! Olay yerinden kaçtılar...
Bursa'da trafikte makas atarak ilerleyen bir otomobil, sürücüsünün kontrolünden çıkarak önündeki ...
EKONOMİ
Bursa'da hasat başladı! Tarlada 1, pazarda 5 lira...
Bursa'nın İnegöl ilçesinde temmuz ayında ekimine başlanan lahanada hasat dönemi başladı. Havalar ...
ASAYİŞ
Bursa'da lüks jip komyonun altına girdi!
Bursa'da yol kenarında duran kamyona arkadan çarpan jip hurdaya dönerken, 74 yaşındaki sürücü yar...
GÜNCEL
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 'Doğa Koleji' açıklaması!
Milli Eğitim Bakanlığı ''Doğa Koleji ile ilgili kamuoyuna yansıyan tüm gelişmeler Bakanlığımız ta...
BUDO Gemlik Basketbol, Bandırma Kırmızı'yı ağırlıyor
Bursa'da dağcıların attığı fotoğrafta bulundu! Mağaraya girdiler
TOFAŞ lidere karşı
UEDAŞ'tan 390 milyon liralık yatırım!

En Çok Okunan Haberler

Bursa Yavuzselim'de olaylı gece! Polis memur...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde çıkan kavgada bir polis...

Bursa'dan gelen görüntü 'bu kadar da olmaz' ...

Bursa'da kıskançlık krizine giren şahıs, 17 yaşındak...

Bursa Valiliği uyardı! Kar geliyor

Bursa Valiliği'nden yapılan açıklamada, yağışların k...

İş görüşmesi için Bursa'ya gelen adamın acı ...

İstanbul-İzmir otobanında su birikintisine girerek k...

Meteoroloji Bursa'yı sarıya boyadı!

Meteoroloji'den alınan son bilgilere göre Marmara'nı...

Bursa'da yürek yakan kaza! 22 yaşındaki kadı...

Bursa İznik'te otomobil, çarptığı motosikletin arkas...

Deprem uzmanı '7 büyüklüğünde' dedi ve açıkl...

Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, katıldığı...

Bursa'yı ayağa kaldırdı! Tecavüze uğradı, öl...

Bursa'da 22 yaşındaki Derya isimli genç kız, kendisi...

Bursa'da kayıp şahıstan acı haber... Cesedi ...

Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde evden odun topl...

Bursa'da yürek yakan manzara! Kayıp şahıs, a...

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, zeytin toplamaya giden i...

Bursa Altınşehir'de sapık alarmı! 'Bir kadın...

Nilüfer Kent Konseyi, Bursaray Altınşehir istas...

Bursa'da genç astsubayın feci sonu! Otomobil...

Bursa'da otobanda meydana gelen trafik kazasında, Gö...

Bursa'da bunalıma giren genç, kendini tabanc...

Bursa'da bunalıma giren bir genç, kendisini silahla ...

Bursa'da 'makas' terörü! Olay yerinden kaçtı...

Bursa'da trafikte makas atarak ilerleyen bir otomobi...

Bursa-Ankara yolunda zincirleme kaza! Gözyaş...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde 3 aracın birbirine girdiğ...