18 Mart 2018 Pazar

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,33 TL
  • 117.216
BURSA 20°

Bursa'nın Fatma ninesi gençlere taş çıkartıyor

Bursa'nın Fatma ninesi gençlere taş çıkartıyor

Bursa’nın dağ köylerinden Büyükorhan’a bağlı Hacıahmetler'de yaşayan yaşlı kadın gençlere taş çıkartıyor. Patpat diye tabir edilen traktörle tarla işlerini kendisinin yaptığını söyleyen 78 yaşındaki Fatma Nine “Elinin hamuru ile erkeğin işine karışma diyerek aslında kadını aşağılamışlar; ne münasebet” dedi.

27 Ekim 2017 Cuma 11:59 YAŞAM

Büyükorhan’ın Hacıahmetler köyünde ikamet eden 78 yaşındaki Fatma Terik, patpat diye tabir edilen traktörle tarla işleri yapıyor. Gerektiğinde traktörle ilçe merkezine de inen Fatma nineyi görenler şaşırıyor. Patpat traktörü ile çalışmaya devam ettiğini belirten Fatma nine, “Ben 4 çocuk annesiyim. 2 oğlum, 2 kızım var. Hepsi Bursa’da yaşıyor. Eşim emekli, ama ayağından sakat. Defalarca ameliyat olmasına rağmen hala ayağının üzerine basamıyor. O yüzden bu evin her işini ben yapıyorum. Eşimi de patpatın kasasında gezdiriyorum. Allah’a şükür bir sıkıntımız yok. Allah kimseye de sıkıntı vermesin” dedi.

BUNU GENÇLERİN SÜRMESİ GEREKİRDİ

Fatma Terik, “Elinin hamuru ile erkeğin işine karışma diyerek aslında kadını aşağılamışlar; ne münasebet. Ben 78 yaşındayım, bu traktörü kullanıyorum. Tarlamda, bahçemde çalışıyorum. Kadın evin direğidir. Kadın yoksa toplum da yoktur. Bakın bizim Hacıahmetler köyünün muhtarı da bir kadın. Bizim köyde kadınlar çok çalışır. Hazıra dağ dayanmaz. Köylerimizin boş kalması bana göre en büyük felakettir. Gençler şehirlerde 3 kuruşa geçinmek zorunda kalıyor. Geçinemeyince köydeki anasından babasından yardım istiyor. Tarlalar çalışacak genç beklerken, orada gençlerimiz zor şartlarda yaşamaya çalışıyor. Bir an önce köylere dönüş yapılmalı. Bu traktörü ben değil, torunlarım kullanmalı, çalışmalı, üretmeli” diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Le Guen'den Antalyaspor yorumu! Zor bir maç olacak

Le Guen'den Antalyaspor yorumu! Zor bir maç olacak