10 Aralık 2016 Cumartesi

  • 3,487 TL
  • 3,683 TL
  • 130,36 TL
  • 75.727
BURSA 11°
SON DAKİKA

Çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?

Çıtır çıtır patates kızartması nasıl yapılır?
  • 810

Patates kızartmasına hemen hemen herkes bayılır. Peki kızarttığınız patateslerin daha çıtır çıtır olması için bu püf noktaları biliyor musunuz?

24 Ekim 2016 Pazartesi 16:21 YAŞAM

Çıtır çıtır bir patates kızartması yapmak için en önemlisi doğru malzemeyi seçmek. Yüksek miktarda nişasta içerde sarı renkli patates tercihiniz olmalı. Afyon ve Bolu patatesleri bu bakımdan en kaliteli olanlardır.

Patateslerinizi soyup doğradıktan sonra soğuk suya koyup 1 saat boz dolabında bekletmeniz gerekiyor. Hatta içine sirke de katarsanız daha iyi olur. Suyun içinde bekletilen patatesteler kararmaz.

Buzdolabından çıkardığınız patatesleri durulayıp bir havlu yardımıyla kurutun.

Kızartma işlemi için derin bir tencere ve ısıya dayanıklı yağ kullanmalısınız.

Derince bir tencereye bolca ayçiçek yağı konulup orta-yüksek ateş üzerine oturtulur. Yağın kızması beklenir ama çok kızmadan yaklaşık 150- 160 derece civarında bir sıcaklığa ulaşınca çok doldurmadan iyice kurulanmış patatesler atılır. Ara sıra karıştırarak patatesler yumuşayıp, yarı saydam olana kadar ön kızartma yapılır. Sonra delikli bir kepçe ile kağıt havlu serilmiş bir tabağa alınan patatesler soğumaya bırakılır.

Tencerenin altı yüksek ateşe getirilir ve yağın ilk seferden daha kızgın, yani 180 -190 dereceye ulaşması beklenir. Kızgın yağa ön kızartması yapılıp soğumuş patatesler fazla doldurmadan atılır ve karıştırarak kızartılır. Kızaran patatesler kepçe ile yeniden içine kağıt havlu serilmiş tabağa alınır ve hemen bu aşamada tuzu serpilir. Çıtır çıtır tadına doyulmaz patates kızartmanız yemeğe hazırdır.

Not: Ön kızartması yapılıp soğutulmuş patatesleri havası alınmış torbanın içinde derin dondurucuda 1-2 ay saklamak mümkündür.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

AK Partili başkan ve eşi FETÖ'den gözaltına alındı

AK Partili başkan ve eşi FETÖ'den gözaltına alındı