24 Şubat 2018 Cumartesi

  • 3,791 TL
  • 4,663 TL
  • 161,98 TL
  • 117.522
BURSA

Gölyazı Japonların da gözdesi

Gölyazı Japonların da gözdesi

Bursa’nın muhteşem güzellikleriyle ün salmış mahallesi Gölyazı, Japon Seyahat Acentaları Birliği tarafından "Avrupa'nın en güzel 30 kasabası" arasında gösterildi.

08 Ekim 2017 Pazar 14:45 YAŞAM

Japon Seyahat Acentaları Birliği (JATA) tarafından "Avrupa'nın en güzel 30 kasabası" arasında gösterilen Gölyazı, doğal güzellikleriyle hemen her mevsimde ziyaretçilerin önemli durakları arasında yer alıyor.

Gölyazı'yı ziyaret eden turistler, daha çok kadınlar tarafından yakalanıp pişirilerek servis edilen göl balıklarının da tadına bakıyor.

Mahalle muhtarı İbrahim Şahin  yaptığı açıklamada, Nilüfer ilçesine bağlı ve antik adı "Apollonia ad Rhyndacum" olan Gölyazı'nın tarihinin MÖ 6'ncı yüzyıla kadar uzandığını hatırlattı.

Şahin, Gölyazı'nın eski bir Rum köyü olduğunu ve 1924 yılında Yunanistan'ın Selanik kentinden göç edenlerin torunlarının yaşadığı mahallede, vatandaşların geçim kaynağının ise balıkçılık ve turizmin oluşturduğunu belirtti.

Uluabat Gölü'nün ucundaki bir yarımadanın üzerinde kurulu Gölyazı'da asıl geçim kaynağının balıkçılık olduğunu anlatan İbrahim Şahin, kadınların kayıkla göle açılıp balık tuttuğunu ve bunların mahalledeki lokantalarda pişirilerek gelen misafirlere ikram edildiğini aktardı.

"DÜNYADA ENDER YERLERDEN BİRİ"

Gölyazı'nın, Doğu Roma ve Yunan döneminden izler taşıdığını belirten İbrahim Şahin, şöyle konuştu:

"1922'den sonra Rumlar burayı terk ediyor. Türkler ve Rumlar yıllarca birlikte yaşıyor. Selanik'ten gelen göçmenlerimiz de onların evlerine yerleştiriliyor. Mahallemizde eski tarihi camimiz ve hamamımız var. Tarihi ve doğal konumuyla dünyada ender yerlerden biri. Mahallemiz, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun kontrolünde."

"GÖLYAZI ARKEOLOJİK SİT ALANI İLANI"

Şahin, 1996'da Dokuz Eylül Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aliye Emel Göksu ve öğrencileri tarafından Gölyazı'da çalışma yapıldığını aktararak, şöyle devam etti:

"Gölyazı arkeolojik sit alanı ilanı. Burası her kültürden tarihi eserlerin olduğu bir yer. Burada kilise, yel değirmeni, hamam ve 80'e yakın tescilli bina var. Bu binalar aslına uygun restore ediliyor. Nilüfer Belediyesi, Bursa Valiliğinin katkılarıyla vatandaşlardan taahhütname alarak proje çalışmaları yapıyor. Meydandaki bazı evler restore edildi. Diğer evler de restore edilecek. Restore edilemeyenler de aslına uygun yeniden yapılıyor. Bu restorasyon çalışmaları tamamlandığı zaman mahalle meydanı özgün ve tarihi kimliğine kavuşmuş olacak."

"YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN GÖZDESİ GÖLYAZI"

Gölyazı'nın her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladığına da değinen İbrahim Şahin "Burası yerli ve yabancı turistlerin gözdesi bir yer. İstanbul ve İzmir'den çok gelen oluyor. Hafta sonları 8-10 bin kişi mahallemize geliyor. Yurt dışından da Japonya, Çin, İngiltere ile Avrupa ve Arap ülkelerinden gelenler oluyor. Özellikle son yıllarda en çok Arap turistler geliyor. Gölde turizm amaçlı tekne gezintileri yapılıyor. Bununla ilgili Gölyazı Turizm Geliştirme ve Kalkındırma Kooperatifi kuruldu. Bu kooperatif saltanat tekneleri aldı. Şu anda 3 tane saltanat teknesiyle turistleri gölde gezdiriyor. Arap turistler saltanat tekneleriyle geziyi çok seviyorlar” İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'da büyük zehir operasyonu

Bursa'da büyük zehir operasyonu