24 Kasım 2017 Cuma

  • 3,926 TL
  • 4,653 TL
  • 162,95 TL
  • 105.026
BURSA 14°

Ölüleri akbabalara yediriyorlar

Ölüleri akbabalara yediriyorlar
  • 3864

Tibet 'in dağlık Kuzey yakasında insanlar yüzyıllardır ölülerini aynı şekilde uğurluyorlar. Tibet'te yaşayan budistler ölenleri gömmek yerine akbabalara yem yapıyor. Akbabaların yiyemediği kemikler ise manastırı içinde saklanıyor.

30 Temmuz 2017 Pazar 17:43 YAŞAM

Çin'in Tibet, Qinghai ve Moğolistan'ın İç Moğolistan bölgelerinde yaşayan ve Vajrayna Budizmi'ne inanan insanların öldükten sonra cesetlerinin parçalanarak akbabalara yediriliş görüntüleri ender olarak görüntüleniyor.

"Gökyüzüne gömülüş" adı verilen bu yöntemde ölülerin ruhlarının başkalarının ruhlarında yeniden ortaya çıktığına inanılırken, cesetlerinin de akbabalara yedirilerek başka küçük hayvanların akbabalar tarafından yenmesinin önüne geçildiğine, böylece canlı yaşamının korunduğuna inanılıyor.

Cesetler Sessizlik Kulesi adı verilen bir yerde bir süre bekletildikten sonra Budist rahipler tarafından bıçak ve baltalarla parçalanıp akbabalara atılıyor.

Vajrayna Budislerinin "göğe gömülme" törenlerine kesinlikle izin verilmiyor.

Tibetliler'in nüfusunun büyük kısmını oluşturan Budistler, yeniden doğmaya inanıyorlar.

İnanışlarına göre de, ölümün ardından boş bir kap haline gelen vücudu korumaya gerek kalmıyor.

Bu yüzden ölülerini akbabalara bırakan Budistler'in bu eylemi, Batı Dünyası'na yabancı gelse de, Tibet'in topraklarının büyük kısmı kayalardan oluştuğundan mezar kazmak mümkün değil ve yakıt ya da yakacak odun da zor bulunan maddeler olduğu için, bu yöntem geleneklere olduğu kadar, doğa şartlarına da uygun görünüyor.

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Hakan Çavuşoğlu:

Hakan Çavuşoğlu: "Balkan camiası çok acı çekti”