17 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,921 TL
  • 4,819 TL
  • 165,29 TL
  • 117.216
BURSA 25°

ÖSYM'yi aklama peşindeler

ÖSYM'yi aklama peşindeler

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM’nin puan hesaplamalarında yaptığı yanlışlık büyük tepki çekmiş, birçok cepheden Başkan Prof. Dr. Ömer Demir istifaya çağrılmıştı. Olayla ilgili Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ‘keşke olmasaydı’ açıklamasına değinen CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil,Bakan Yılmaz’ın ÖSYM’yi aklama kaygısı içinde olduğunu söyledi.

16 Ağustos 2017 Çarşamba 15:13 YAŞAM

ÖSYM’yi skandallar merkezi olarak adlandıran ve yönetime istifa çağrısında bulunan CHP Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Bakan Yılmaz’ın üniversite sınav sonuçlarında yaptığı hesap hatası için özür dileyen ÖSYM’yi aklama peşinde olduğunu söyledi.

İrgil şöyle devam etti:

“Bugüne dek hiçbir hatası için hesap sorulmayan ÖSYM’nin son skandalı için Bakan ‘Keşke olmasaydı’ diyerek bu kurumun hatasından sonra özür dilemesine vurgu yapmış. ‘Bizim değerler eğitimimizde özür dilemek değerler eğitiminin bir parçasıdır’ demiş. Evet, keşke böyle bir hata olmasaydı ama keşke Bakan da böyle bir açıklama yapmasaydı. Bakana hatırlatırım; özür dilemek değerler eğitiminin bir parçasıysa, istifa etmek de ahlaklı bürokrasinin bir parçasıdır! ÖSYM yönetimi salt bu nedenle istifa etmelidir. Oysa Bakan çıkmış, çocuğunun hatasından dolayı zarar gören bir başka çocuğun ailesine açıklama yapar gibi, ‘Ama özür diledi, bak bu önemli’ diyor. Özür dilemenin önemini öğreten anne-baba aynı zamanda çocuğuna ahlaklı davranmayı da öğretmelidir. Bakan sözüne ettiği değerler eğitimi müfredatına ‘ahlaklı insan nasıl olur’ konusunu da eklemeli, belki bu şekilde yerlerde sürünen bürokrasiyi yükseltebilir.”

 HATA YAPAN GİDER, İYİSİ GELİR

 İrgil ayrıca devlet ahlakı ve güven için istifa etmenin yanı sıra verilen sözlerin de tutulmasının bir değer olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Bakanlığın daha önce sözleşmeli öğretmen eş ataması sözü, mahkeme kararlarına uyma sözü, ağustosta 10 bin atama sözü gibi ÖSYM soruşturmasının da buhar olup unutulmamasını dilerim. Daha da önemlisi bu gençlerin ve ailelerin mağduriyeti nasıl giderileceğinin bir yolunun bulunması gerek. Devamlı ‘pardon’, ‘özür dileriz’, ‘Allah bizi affetsin’ anlayışı ile devlet yönetilmez. Hata yapan, liyakatli olmayan gider, daha iyi yapacak olan gelir. Devlet özür ile yönetilmez! Devlet ciddiyetle, liyakatla, adaletle yönetilir.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

İşte Beren Saat'in yeni dizisi

İşte Beren Saat'in yeni dizisi