24 Mart 2018 Cumartesi

  • 3,984 TL
  • 4,923 TL
  • 170,88 TL
  • 116.603
BURSA 15°

Şifa 1500 kilometre uzaktaki Bursa'dan geldi

Şifa 1500 kilometre uzaktaki Bursa'dan geldi

Bitlis’te yaşayan ve karaciğer nakli için sıra bekleyen bir vatandaşa sevindiren haber, 1500 kilometre uzaktaki Bursa’dan geldi. Başarılı bir nakille hayata tutunan 42 yaşındaki Mehmet Sabri Kılıvan sağlığına kavuştu.

02 Kasım 2017 Perşembe 11:08 YAŞAM

Bitlis merkezde yaşayan ve 2,5 yıl önce karaciğer hastası olduğunu öğrenen Mehmet Sabri Kılıvan, Bursa’da gerçekleşen organ bağışı ve sonrasındaki nakille sağlığına kavuştu. Bitlis’te bir kamu kurumunda çalışan Kılıvan, 2 buçuk yıl önce karnında su toplanması şikayetiyle hastaneye gitti. Burada yapılan incelemelerde Kılıvan’ın karaciğer sirozu olduğu öğrenildi. Tedavi sürecine başlayan doktorlar, Mehmet Sabri Kılıvan’ın sağlığına kavuşması için mutlaka organ nakli gerektiğini anlattılar. Bunun üzerine organ bağışı için başvuruda bulunan Kılıvan, başka bir bölgede bir buçuk yıla yakın sıranın kendisine gelmesini bekledi. O sıralar internetten araştırma yapan karaciğer hastası, Bursa bölgesinin organ bağışında Türkiye birincisi olduğunu öğrendi. Bitlis’ten Bursa’ya gelen Mehmet Sabri Kılıvan burada organ bağışı sırası için başvuruda bulundu. Bir süre Bursa’da akrabalarının yanında kalan Kılıvan, beklediği sürede organ bağışı gelmeyince memleketi Bitlis’e geri döndü.

23 EYLÜL’DE TELEFONU ÇALDI

 Kılıvan, memleketi Bitlis’te organ bağışı haberi gelmesi için beklerken 23 Eylül tarihinde telefonu çaldı. Gelen telefonda Bursa’da bir kadavradan karaciğer alındığı ve karaciğer bekleme listesinde birinci sırada olduğu için ona nakledileceğini söylediler. Doktorlar nerede olduğunu sorunca ailesi ile Bitlis’te olduğunu söyleyen karaciğer hastası adam için Sağlık Bakanlığı ekipleri devreye girdi. Bitlis’e en yakın havaalanı olan Muş Havaalanını açtıran bakanlık, aileye özel uçak gönderdi. Gönderilen uçakla Bursa’ya gelen Kılıvan,Bursa’da ameliyata alındı. 8 saat süren başarılı operasyonun ardından karaciğer nakli gerçekleştirilen Mehmet Sabri Kılıvan,12 gün boyunca hastanede gözetim altında tutuldu. Sağlığına kavuşan hasta taburcu edildi.

 

Bursa’nın organ bağışında Avrupa ile yarıştığını belirten Dr. Hikmet Aktaş “ Mehmet Bey 7 ay önce bize başvuruda bulundu. Bursa’nın organ bağışı konusunda Avrupa ile yarıştığını öğrenince kaydını Bursa’ya aldırmak istediğini söyledi. Yapılan değerlendirmemizde nakil için uygun olduğuna karar verdik. Karaciğer nakil için hazırlıkları tamamlanan hastamız sonrasında memleketi Bitlis’e döndü. 23 Eylül akşamında kadavradan karaciğer bağışı olması üzerine, karaciğer bekleme listesinde birinci sırada olan Mehmet Bey’le iletişime geçtik. Bitlis’te olduğunu söyledi bunun üzerine kısa sürede Bursa’da olması için uğraş başladı. Gelmeyi başardılar. Gelir gelmez ameliyata aldık ve 8 saat süren bir operasyonla karaciğer naklini gerçekleştirdik” dedi.

ARTIK SAĞLIĞIMA KAVUŞTUM

Hayata yeniden bağlanan Mehmet Sabri Kılıvan, “2,5 yıldır karaciğer hastasıydım. Daha önce başka bir bölgede sıra bekledim, bir buçuk yıl sıra bana gelmedi. Bende internetten araştırmaya başladım ve Bursa’nın organ bağışında üst sırada olduğunu öğrendim. Ben de Bitlis’ten Bursa’ya gelerek müracaatta bulundum. Burada bir süre bekledikten sonra kadavra bağışı çıkmayınca Bitlis’e geri döndüm. Bursa’ya başvurduktan 7 ay sonra bir gece telefon geldi ve kadavradan karaciğer çıktığını, kısa süre içinde Bursa’da olmamız gerektiğini söylediler. Biz çok sevindik ve Bursa’ya gelmek için hazırlıklara başladık, Sağlık Bakanlığı benim için kapalı olan Muş Havaalanını açarak özel uçak gönderdiler. Beni hemen Bursa’ya getirerek operasyona aldılar ve 8 saatin sonunda karaciğer naklim gerçekleşti. 12 gün hastanede yattıktan sonra sağlığıma kavuşunca taburcu edildim. Ben vatandaşlarımızın daha fazla organ bağışında bulunmasını beklerim çünkü organ bağışı sonrası hastalar yeni doğmuş gibi hissediyor kendini” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

SONRAKİ HABER

Bursa'ya şehit ateşi düştü

Bursa'ya şehit ateşi düştü