23 Şubat 2018 Cuma

  • 3,788 TL
  • 4,659 TL
  • 161,89 TL
  • 117.831
BURSA

Yabancı öğrenciler Bursa'da aşurenin tadına baktı

Yabancı öğrenciler Bursa'da aşurenin tadına baktı

Uludağ Üniversitesi’nde okuyan, dünyanın dört bir yanından gelmiş yabancı öğrenciler, Muharrem ayı vesilesiyle kampüste dağıtılan aşurenin tadına ilk defa baktı. Aşurenin tadına hayran kalan öğrenciler “Bu tatlı bizde bağımlılık yaptı” dediler

06 Ekim 2017 Cuma 14:15 YAŞAM

Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ULUTÖMER), Uludağ Üniversitesi'nde öğretim gören yüzlerce yabancı öğrenciyi aşure tatlısıyla tanıştırdı. Hayatlarında hiç aşure yemeyen Endonezya'dan Sudan'a, Pakistan'dan Malezya'ya, Burkina Faso'dan Malezya'ya kadan çeşitli ülkelerden Bursa'ya gelen öğrenciler ilk defa aşure tattı. Ülkelerinde böyle bir tatlı yapılmadığını belirten öğrenciler, aşurenin tadını çok beğendiklerini söyledi. Mahallî kıyafetleriyle aşure ikramına katılan yüzlerce yabancı öğrenci renkli görüntüler oluşturdu.

TADI ÇOK GÜZEL

İlk defa aşurenin tadına bakan yabancı öğrenciler, "Ülkemizden eğitim görmek için Uludağ Üniversitesi'ne geldik. Bursa çok güzel bir şehir. Burada yaşamaktan çok mutluyuz. Muharrem ayı dolayısıyla aşure ikramı yapıldı. Biz de katıldık. Hayatımızda ilk defa aşure yedik, tadı çok güzel. Bundan sonra her yıl muharrem ayını dört gözle bekleyeceğiz. Bu tatlı bizde bağımlılık yaptı" dediler.

HER YIL FARKLI FAALİYETLER DÜZENLENİYOR

Uludağ Üniversitesi Türkçe Öğretimi, Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Salih Pay, "Yabancı öğrencilerimizi Anadolu'daki kültürlerle tanıştırıyoruz. Bu çerçevede her yıl farklı faaliyetler düzenliyoruz. Bu Muharrem ayı vesilesiyle aşure programı yaptık. Pek çok İslam ülkesinin öğrencileri aşureyi ilk defa gördüklerini söylediler" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ

SONRAKİ HABER

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! Genç kız gözyaşlarına boğuldu

Bursa'da uyuşturucu operasyonu! Genç kız gözyaşlarına boğuldu