Yıllardır tartışılıyordu! Mudanya Belediye Meclisi'nde önemli karar

Mudanya Belediye Meclisi'nin 2014 - 2019 seçim dönemi son toplantısı, Başkan Vekili Erdal Aktuğ başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Yıldıztepe'deki otel inşaatının yüksekliğinin 20.50'den 12.50 metreye düşürülmesine karar verilirken, Aktuğ, 'HİBRİT, yerli üretim bir makam aracı alınmasına ilişkin" önerge sundu.

GÜNCEL, 08 Mart 2019 Cuma, 14:18
Yıllardır tartışılıyordu! Mudanya Belediye Meclisi'nde önemli karar

Mudanya Belediye Meclisi'nin 2014 - 2019 seçim dönemi son toplantısı, 7 Mart 2019 tarihinde, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın abisinin vefatı nedeniyle mazeretli olduğu için katılamadığı toplantıya Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ başkanlık yaptı.

21 gündem maddesinin ve 2 önergenin görüşüldüğü son toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Vekili Erdal Aktuğ, konuşmasına Başkan Hayri Türkyılmaz'a başsağlığı dileyerek başladı.

YILDIZTEPE İÇİN ÖNEMLİ KARAR

Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar Komisyonu'nun raporlarının görüşülüp oylandığı, Mudanya için önemli kararların alındığı toplantıda, kamuoyunun tepkisini çeken, Yıldıztepe'deki, dikey mimari örneği otel inşaatının yüksekliğinin 20.50'den 12.50 metreye düşürülmesine, ilave plan notlarının kaldırılmasına ve bölgenin turizm bölgesi olarak kalmasına karar verildi. Mudanya'da kamu vicdanını rahatlatan bu karar Meclis'i izleyen vatandaşlar ve Mudanyalılar tarafından da takdir ve coşku ile karşılandı. 

AKTUĞ'DAN SON ÖNERGE: YENİLENEBİLİR HİBRİT MAKAM ARACI

Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ, 2014-2019 dönemi son meclis toplantısında bir de "HİBRİT, yerli üretim bir makam aracı alınmasına ilişkin" önerge sundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na oy çokluğu ile havale edilen önergede Aktuğ, "Kentlerde yapı ve yaşam alanları büyüdükçe, teknoloji kullanımı artmakta, çevre ve ekosistem bozulmaktadır. Kent yöneticileri çevre ve yenilenebilir kaynaklardan azami faydalanacak projeler üretmelidir. Bu bağlamda Mudanya ilçemizde hem karbon emisyonunu azaltıcı etkisi olması, hem yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması nedeniyle, hem de bir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm HİBRİT yerli üretim bir Başkanlık Makam aracı alınması konusunun görüşülmesi için önergenin Plan Bütçe Komisyonu'na havale edilmesini arz ederim" dedi.

"SİYASETİNİZİ SANDIKTA YAPIN"

Erdal Aktuğ, toplantının sonunda partilerin grup sözcülerine gündem dışı söz vererek 2014-2019 seçim dönemine ilişkin değerlendirmelerini aldı. Grup sözcüleri, kendilerine oy veren, güvenip destekleyen, vatandaşlara teşekkür etti ve yeni dönemde meclis üyesi olacaklara tavsiyelerde bulundu.

Grup sözcülerinin ardından kapanış konuşmasını yapan Aktuğ, konuşmasında birlik olmanın önemine vurgu yaptı. 

Siyasi kimliklerin, ideolojilerin, ırkların, dinlerin ötesinde "insan" olmanın değerini belirten Aktuğ, yaşanmış örneklerden ve değerli bir büyüğü tarafından kendisine iletilen anekdotlardan yola çıkarak, "AK Partili esnafsın, bankada acil işin var; dükkanda kalfa, çırak yok... Kilit vurmak yerine dükkanı CHP'li yan komşun kasap Mehmet'e emanet edersin; komşu göz kulak olur musun bir saat işim var dersin, o da kendi dükkanı gibi bakar, AK Parti il merkezini arayıp bu ricada bulunamazsın. Bulunsan da gelip dükkanını bekleyen olmaz.

CHP'lisin gece saat 02.00, 3 yaşındaki bebeğin ateşlenmiş altında araban yok, AK Partili üst komşunun emekli polis memuru Rıza Amca'nın zilini çalarsın, pijamalarıyla koşar gelir. Alır oğlunu götürür hastaneye. Gece boyu seninle nöbet tutar başında. CHP il başkanlığını aramazsın. O saatte arasan da bırak geleni, telefona bakan bile olmaz...

Eeee, çocuk büyüdü artık. Okula yazdıracaksın. Araştırdın sordun soruşturdun. Herkes Fatma öğretmen iyidir dedi. Gittin okula kayıt için, bir de baktın ki MHP il başkanının eşi. Bildiğin koyu ülkücü. Vazgeçmezsin, okulda CHP'li AKP'li öğretmen aramazsın. O bildiğin ülkücü öğretmene emanet edersin çocuğunun geleceğini. Senden benden de iyi sahip çıkar. Kendi çocuğu gibi gözünden bile sakınır.

Düğün dernek edersin misafirlerinin arasında AK Partili de, CHP'li de, MHP'li de vardır.

AKP'li bir ilçe başkanısın CHP'li bir meclis üyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Ama o CHP'li meclis üyesi, kısa bir süre sonra vefat eden o AKP'li yöneticinin annesinin cenazesinde en ön safta onunla beraber saf tutup helallik verir, tabutunun altına herkesle birlikte girip, omuz verir.

Düğününe, taziyene Cumhurbaşkanı gelmez, AK Parti Genel Başkanı gelmez, CHP Genel Başkanı gelmez, MHP Genel Başkanı ya da Başbakan da gelmez... Selanı bile duymaz onlar. Ama olur da onlar yüzünden kırarsan sevdiklerini bu sefer işte o zaman yalnız hissedersin kendini. Halayın başına girecek komşu da bulamazsın, cenazende fatiha okuyacak dost da...

Siyasi görüş farklılıkları yüzünden tepedekilerin tepişmeleriyle 'sen komşunla, eşinle, dostunla tepişme! Dünya bir tane ve hepimiz burada yaşıyoruz, ama acı ama tatlı, güçlü ve akıllı olmak zorundayız.

Siyasetinizi günlük hayatta değil sandıkta yapın...

Bizim birbirimize ihtiyacımız var, birlik olmaya ihtiyacımız var.

Siyasi kimliklerimizin, ideolojilerimizin, ırklarımızın, milletlerimizin, dinlerimizin taa arkasında olan birisi var. İNSAN olan halimiz. Birbirimize baktığımızda taa derinlerdeki o kimliği görmeyi başarmalıyız.

Bertrand Russell'in 1950'lerde dediği gibi. "Hep birlikte yaşamak istiyor ama hep birlikte ölmek istemiyorsak birbirimize saygı duymayı öğrenmeliyiz..." diye konuştu.

Duygu dolu anların yaşandığı son meclis toplantısında Aktuğ konuşmasını, "Meclis Başkanlığı yaparak tamamladığımız bu onurlu görevi bize veren tüm Mudanyalı hemşehrilerime teşekkür ediyor, halkımızdan aldığımız bu yetki ve emaneti vicdan rahatlığı ile sonuna kadar getirdiğimizi düşünüyor, haklarını helal etmelerini diliyorum. Başarı ile tamamladığımız bu dönemde tüm meclis üyesi arkadaşlarıma da vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyor, bizden sonra göreve gelecek arkadaşımızın, her zaman en güzeli hak eden Mudanya'mızı daha da iyi yerlere taşımasını temenni ediyorum." diyerek bitirdi.

GÜNCEL
Türkiye'den Trump'ın kararına sert tepki: 'Asla meşrulaştırmayacak'
ABD Başkanı Donald Trump'ın Golan Tepeleri kararnamesini imzalamasına tepki gösteren Dışişleri Ba...
DÜNYA
Trump'tan Orta Doğu'yu karıştıracak imza! İsrail işgalini resmen tanıdı...
ABD Başkanı Donald Trump, "Golan Tepeleri üzerinde İsrail'in egemenliğini ABD'nin resmen tanıdığı...
DÜNYA
İsrail, Gazze'yi vuruyor!
İsrail ordusu abluka altındaki Gazze Şeridi'nde Hamas'a ait hedefleri vurmaya başladığını duyurdu.
ASAYİŞ
Bursa'da şok baskın! Kurusıkıdan gerçek silah yapıyorlardı, yakalandılar...
Bursa'nın İznik ilçesinde, emniyet ekipleri, kuru sıkı silahların namlusunu değiştirip gerçek sil...
GÜNCEL
Sofuoğlu, 560 bin liralık kol saatini çaldırdı!
Geçen günlerde Bangkok'a tatile giden AK Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, HUBLOT markas...
TÜRKİYE
Elektrik Mühendisleri Odası: 'Elektrikte de tanzim satış uygulaması olsun'
Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada "Buradan iktidara ...
On parmağında on marifet! İşte Aslı Enver'in bilinmeyen yetenekleri
Başkan Bozbey: 'Herkes değişim için 31 Mart'ı bekliyor'
EDHO'da Alpaslan fedai mi çıkıyor?
Kral Lear'a Bursa'da büyük alkış!

En Çok Okunan Haberler

Bursa'daki dev fabrikada çok sayıda işçi zeh...

Bursa'daki otomotiv devi Oyak Reno fabrikasında akşa...

Ceketi çıkardı, kolları sıvadı! İşte CHP'nin...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun yer aldığı CHP'nin...

Bursa'da iki aile arasında 'park yeri' kavga...

Bursa'da park yeri yüzünden komşu iki aile arasında ...

Bursa'da tekme tokat muhtarlık kavgası! Çok ...

Bursa'da aynı aileden oldukları öğrenilen 2 grup ara...

Önce minibüsü sonra da 10 metrelik çukuru fa...

Bursa'nın farklı ilçelerinde ihbar üzerine harekete ...

Bursa'da ekmek parasını kazanırken canından ...

Bursa Gemlik'te bir inşaatta çalışırken yüksek geril...

Aktaş'tan 'Metroyu komple yer altına alacağı...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Bozbey'in 'Me...

Bursa'da 'Kız arkadaşıma laf attın' kavgası ...

Bursa'da kız arkadaşına laf attığını öne sürerek ark...

Bozbey, Suriyeliler konusunda noktayı koydu!...

Altıparmak ve Çarşamba'nın bir zamanlar Bursa'nın en...

Emeklilere güzel haber! Bugün başlıyor...

Yüz binlerce emekli bekliyordu. TOKİ'nin yapacağı so...

Bursa'da şüpheli ölüm! Mutfakta yere yığılmı...

Bursa'da saatlerce haber alamadıkları komşularının e...

Başkan Aktaş'tan 'kamyon' çıkışı: 'Nilüfer B...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş,...

Bursa'da yangın! İtfaiye ekiplerine bataklık...

Bursa'nın İznik ilçesinde göl kıyısındaki sazlık ala...

Bursa'da 3 yılda 100'e yakın kişi ölümden dö...

Bursa'da son 3 yılda 3 kişinin hayatını kaybedip 100...

Senegalli turiste 'Terörist misin?' diye sor...

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi, aracına a...