Yıllardır tartışılıyordu! Mudanya Belediye Meclisi'nde önemli karar

Mudanya Belediye Meclisi'nin 2014 - 2019 seçim dönemi son toplantısı, Başkan Vekili Erdal Aktuğ başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Yıldıztepe'deki otel inşaatının yüksekliğinin 20.50'den 12.50 metreye düşürülmesine karar verilirken, Aktuğ, 'HİBRİT, yerli üretim bir makam aracı alınmasına ilişkin" önerge sundu.

GÜNCEL, 08 Mart 2019 Cuma, 14:18
Yıllardır tartışılıyordu! Mudanya Belediye Meclisi'nde önemli karar

Mudanya Belediye Meclisi'nin 2014 - 2019 seçim dönemi son toplantısı, 7 Mart 2019 tarihinde, Mudanya Belediyesi Uğur Mumcu Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz'ın abisinin vefatı nedeniyle mazeretli olduğu için katılamadığı toplantıya Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ başkanlık yaptı.

21 gündem maddesinin ve 2 önergenin görüşüldüğü son toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkan Vekili Erdal Aktuğ, konuşmasına Başkan Hayri Türkyılmaz'a başsağlığı dileyerek başladı.

YILDIZTEPE İÇİN ÖNEMLİ KARAR

Plan ve Bütçe Komisyonu ile İmar Komisyonu'nun raporlarının görüşülüp oylandığı, Mudanya için önemli kararların alındığı toplantıda, kamuoyunun tepkisini çeken, Yıldıztepe'deki, dikey mimari örneği otel inşaatının yüksekliğinin 20.50'den 12.50 metreye düşürülmesine, ilave plan notlarının kaldırılmasına ve bölgenin turizm bölgesi olarak kalmasına karar verildi. Mudanya'da kamu vicdanını rahatlatan bu karar Meclis'i izleyen vatandaşlar ve Mudanyalılar tarafından da takdir ve coşku ile karşılandı. 

AKTUĞ'DAN SON ÖNERGE: YENİLENEBİLİR HİBRİT MAKAM ARACI

Meclis 2'nci Başkan Vekili Erdal Aktuğ, 2014-2019 dönemi son meclis toplantısında bir de "HİBRİT, yerli üretim bir makam aracı alınmasına ilişkin" önerge sundu.

Plan ve Bütçe Komisyonu'na oy çokluğu ile havale edilen önergede Aktuğ, "Kentlerde yapı ve yaşam alanları büyüdükçe, teknoloji kullanımı artmakta, çevre ve ekosistem bozulmaktadır. Kent yöneticileri çevre ve yenilenebilir kaynaklardan azami faydalanacak projeler üretmelidir. Bu bağlamda Mudanya ilçemizde hem karbon emisyonunu azaltıcı etkisi olması, hem yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması nedeniyle, hem de bir ihtiyaç olduğunu düşündüğüm HİBRİT yerli üretim bir Başkanlık Makam aracı alınması konusunun görüşülmesi için önergenin Plan Bütçe Komisyonu'na havale edilmesini arz ederim" dedi.

"SİYASETİNİZİ SANDIKTA YAPIN"

Erdal Aktuğ, toplantının sonunda partilerin grup sözcülerine gündem dışı söz vererek 2014-2019 seçim dönemine ilişkin değerlendirmelerini aldı. Grup sözcüleri, kendilerine oy veren, güvenip destekleyen, vatandaşlara teşekkür etti ve yeni dönemde meclis üyesi olacaklara tavsiyelerde bulundu.

Grup sözcülerinin ardından kapanış konuşmasını yapan Aktuğ, konuşmasında birlik olmanın önemine vurgu yaptı. 

Siyasi kimliklerin, ideolojilerin, ırkların, dinlerin ötesinde "insan" olmanın değerini belirten Aktuğ, yaşanmış örneklerden ve değerli bir büyüğü tarafından kendisine iletilen anekdotlardan yola çıkarak, "AK Partili esnafsın, bankada acil işin var; dükkanda kalfa, çırak yok... Kilit vurmak yerine dükkanı CHP'li yan komşun kasap Mehmet'e emanet edersin; komşu göz kulak olur musun bir saat işim var dersin, o da kendi dükkanı gibi bakar, AK Parti il merkezini arayıp bu ricada bulunamazsın. Bulunsan da gelip dükkanını bekleyen olmaz.

CHP'lisin gece saat 02.00, 3 yaşındaki bebeğin ateşlenmiş altında araban yok, AK Partili üst komşunun emekli polis memuru Rıza Amca'nın zilini çalarsın, pijamalarıyla koşar gelir. Alır oğlunu götürür hastaneye. Gece boyu seninle nöbet tutar başında. CHP il başkanlığını aramazsın. O saatte arasan da bırak geleni, telefona bakan bile olmaz...

Eeee, çocuk büyüdü artık. Okula yazdıracaksın. Araştırdın sordun soruşturdun. Herkes Fatma öğretmen iyidir dedi. Gittin okula kayıt için, bir de baktın ki MHP il başkanının eşi. Bildiğin koyu ülkücü. Vazgeçmezsin, okulda CHP'li AKP'li öğretmen aramazsın. O bildiğin ülkücü öğretmene emanet edersin çocuğunun geleceğini. Senden benden de iyi sahip çıkar. Kendi çocuğu gibi gözünden bile sakınır.

Düğün dernek edersin misafirlerinin arasında AK Partili de, CHP'li de, MHP'li de vardır.

AKP'li bir ilçe başkanısın CHP'li bir meclis üyesi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunursun. Ama o CHP'li meclis üyesi, kısa bir süre sonra vefat eden o AKP'li yöneticinin annesinin cenazesinde en ön safta onunla beraber saf tutup helallik verir, tabutunun altına herkesle birlikte girip, omuz verir.

Düğününe, taziyene Cumhurbaşkanı gelmez, AK Parti Genel Başkanı gelmez, CHP Genel Başkanı gelmez, MHP Genel Başkanı ya da Başbakan da gelmez... Selanı bile duymaz onlar. Ama olur da onlar yüzünden kırarsan sevdiklerini bu sefer işte o zaman yalnız hissedersin kendini. Halayın başına girecek komşu da bulamazsın, cenazende fatiha okuyacak dost da...

Siyasi görüş farklılıkları yüzünden tepedekilerin tepişmeleriyle 'sen komşunla, eşinle, dostunla tepişme! Dünya bir tane ve hepimiz burada yaşıyoruz, ama acı ama tatlı, güçlü ve akıllı olmak zorundayız.

Siyasetinizi günlük hayatta değil sandıkta yapın...

Bizim birbirimize ihtiyacımız var, birlik olmaya ihtiyacımız var.

Siyasi kimliklerimizin, ideolojilerimizin, ırklarımızın, milletlerimizin, dinlerimizin taa arkasında olan birisi var. İNSAN olan halimiz. Birbirimize baktığımızda taa derinlerdeki o kimliği görmeyi başarmalıyız.

Bertrand Russell'in 1950'lerde dediği gibi. "Hep birlikte yaşamak istiyor ama hep birlikte ölmek istemiyorsak birbirimize saygı duymayı öğrenmeliyiz..." diye konuştu.

Duygu dolu anların yaşandığı son meclis toplantısında Aktuğ konuşmasını, "Meclis Başkanlığı yaparak tamamladığımız bu onurlu görevi bize veren tüm Mudanyalı hemşehrilerime teşekkür ediyor, halkımızdan aldığımız bu yetki ve emaneti vicdan rahatlığı ile sonuna kadar getirdiğimizi düşünüyor, haklarını helal etmelerini diliyorum. Başarı ile tamamladığımız bu dönemde tüm meclis üyesi arkadaşlarıma da vermiş oldukları emekler için teşekkür ediyor, bizden sonra göreve gelecek arkadaşımızın, her zaman en güzeli hak eden Mudanya'mızı daha da iyi yerlere taşımasını temenni ediyorum." diyerek bitirdi.

SİYASET
ABD'de kritik görüşme! Dikkat çeken F-35 açıklaması!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'li senatör Lindsey Graham ile görüştü.  Graham, "Tür...
ASAYİŞ
Bursa'da kayıp alarmı! Ekipler seferber oldu
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir rehabilitasyon merkezinde kalan 90 yaşındaki zihinsel engelli şahı...
ASAYİŞ
Bursa'da silahlı saldırı! Yüzünü çarşafla gizledi
Bursa'nın İnegöl ilçesinde bir kişi silahla bacağında vuruldu. Yaralı şahıs Bursa'ya sevk edilirk...
SİYASET
Fahrettin Altun'dan ABD'ye FETÖ uyarısı!
Twitter hesabından açıklama yapan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, FETÖ'nün sadece Türkiye için...
GÜNCEL
Bursa vekili Aydın: Köylü bu sene de ekmeğinin karşılığını alamadı
CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, Karacabey köylülerini ziyaret etti. Aydın'a sıkıntılarını anl...
TÜRKİYE
Atatürk Havalimanı'nda metro seferleri durduruldu!
İstanbul Valiliği ve İBB'nin aldığı karar ile Atatürk Havalimanı metro istasyonuna yolcu taşımacı...
Bursa'da ektikleri kenevirleri sularken yakalandılar
Bursa'da toprağa gömülü halde bulundular!
Bursa'da traktör kazasında ağır yaralanan şahıs hayatını kaybetti
Yenişehir ilçesine müjde! 3. etap TOKİ yapılacak

En Çok Okunan Haberler

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş hast...

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Mecl...

Bursa Yıldırım'da sokak ortasında silahlar ç...

Bursa'nın Yıldırım ilçesinde aralarında husumet bulu...

Bursa'da isyan ettiren olay! Hasta, doktoru ...

Bursa Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nde çalışan Dt. Ha...

Bursa'da kuyruğun sonu görünmedi! 'Bir umut'...

Bursa'da okullarda çalıştırılmak üzere 2 bin persone...

Bursa'da gece kulübünden çıktı, sinir krizi ...

Bursa Altıparmak'taki bir gece kulübünde çalışan kad...

Bursa'da çok tartışılmıştı! Başkan Dündar'da...

Bursa'daki Tahtakale Çarşısı'nda 80 yaşındaki bir kö...

Bursa Metro istasyonu yanında korku dolu anlar!

Bursa'da metro istasyonu yakınında çıkan yangın maha...

Bursa'da gözyaşları sel oldu! Yürek yakan gö...

Adana'da askerlik görevini yaparken geçirdiği beyin ...

Bursa'da eşiyle tartıştı, cami avlusunda bir...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, bir camide temizlik göre...

Bursa'da ibretlik olay! Evdeki çiçek bebeği ...

Bursa'nın İnegöl ilçesinde evindeki küstüm çiçeğinin...

Bursa'da ürünlerine el konulan Zeynep Teyze'...

Bursa Tahtakale Meydanı'nda geçtiğimiz günlerde 91 y...

Bursa'da özel okul vurgunu! Hem paralarından...

Bursa'da özel bir okula çocuklarını kaydettiren veli...

Düğün salonu kiraladı, nişanlısından ayrıldı...

Bursa'da evlilik hazırlığı yapan ve düğün salonu kir...

8 aydır parasını alamayan işçi, müteahhiti B...

Antalya'nın Alanya ilçesinde çalışan ve 8 aydır para...

Bursa'da çıkan yangın kontrol altına alındı!

Bursa'nın Orhaneli ilçesindeki ormanlık alanda çıkan...