17 Ocak 2018 Çarşamba

  • 3,816 TL
  • 4,670 TL
  • 162,61 TL
  • 114.319
BURSA 10°
Cennet CANKILIÇ

Cennet CANKILIÇ

cennetcankilic@yenidonem.com
06 Ocak 2018 Cumartesi 06:10

Kabine değişecek mi?

Uzun süredir siyasi kulislerde Ankara kaynaklı olarak kabinede büyük çaplı revizyona gidileceği konuşuluyordu.  Her ne kadar dün Cumhurbaşkanı Erdoğan Fransa’ya uçarken gazetecilerin bu yöndeki sorusuna “doğruluk payı yoktur” diye net cevap vermiş olsa da önceki gün benim Ankara’daki izlenimim, siyasi havanın hâlâ bu beklenti içinde olduğu yönünde idi.

 Siyasi otoriterlere ve Ankara’nın nabzını yoklayan gazetecilerin bir bölümüne göre ocak ayında kabine değişikliği olacak.

Bir bölümüne göre de bu değişiklik yaz ayları başında yani, partinin olağan büyük kongresinden sonra yapılacak.

 Ancak dediğim gibi Ankara çoktan bu beklentiye göre rotasını belirlemiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne zaman ne yapacağını kestirememekle beraber aldığı anlık radikal kararlar doğrultusunda ocak ayında kabinede değişime gideceği, en az 8 bakanın değişeceği söylentileri hâkim.

Değişimin en büyük gerekçesi olarak da kabinedeki bazı bakanların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızına ayak uyduramadıkları ve istediği projeleri üretmekte zayıf kaldıkları, aynı zamanda Başbakan Binali Yıldırım’la uyum sorunu yaşadıkları iddiaları gösteriliyor.

Kabine değişimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylediği gibi henüz gündemde olmayabilir de anlık olarak bir bakmışız değişim gerçekleşebilir de ama neticede Başbakan dışında 26 bakandan oluşan kabinenin üçte 2’sinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hızına uyum sorunu olduğu bir gerçek. Bunu sadece Ankara’daki siyasiler değil, sokaktaki halk da görüyor.

Dolayısıyla;

Gece yarılarına kadar hangi bakanlıkların ışıklarının yandığı, hangi bakanların kendini tamamen görevine adadığı ortadayken, değişimin kaçınılmaz olarak gündemde sıcaklığını koruduğu da ifade ediliyor.

UYUM YASALARI İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

16 Nisan referandumu ile yeni bir eşik atladık. 2019 yılında yapılacak olan genel ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmiş olacağız.

Yeni Anayasa değişikliğinin 2019’da fiiliyatta gerçekleşmesi için de hukuki birtakım yasal düzenlemelerinin de yapılması gerekiyor. Dar bölge, daraltılmış tercihli seçim sistemi ve seçim barajının düşürülmesi gibi değişiklikleri içeren Seçim Kanunu ile Siyasi Partiler Kanunu’ndaki geniş çaplı yasal düzenlemeleri içeren uyum yasalarının da bir an evvel Meclis’e gelmesi lazım. AK Parti bu düzenlemeler için 12 kişilik bir ekip oluşturmuştu.

İşte o ekip çalışmalarını tamamlamak üzere. Yeni kanun tasarılarının önümüzdeki iki ay içinde Meclis’e gelmesi bekleniyor.

Çünkü…

Uyum yasaları olarak adlandırılan bu yeni düzenlemeler, Türkiye’yi 2019 yılında geçeceği Cumhurbaşkanlığı Yeni Hükümet Sistemi’ne götürecek olan ‘olmazsa olmaz’ kanunlar olarak adlandırılıyor.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

YAYINLARIMIZ