Timsah potada öksüz kaldı

Ali ŞAHİN 30 Aralık 2017 Cumartesi, 06:12

Geçen sezon ilk defa mücadele ettiği Türkiye Basketbol Ligi'nde büyük bir sürprize imza atan ve final grubuna kadar yükselen Bursaspor Durmazlar BSL biletini averajla kaçırmıştı.

TB2L'de bile mücadele ederken 2-3 bin seyirciyi tribüne çeken Yeşil Beyazlılar bu sezon deyim yerindeyse öksüz kaldı.

Sezon öncesinde bir önceki yıla göre daha kaliteli bir kadro kurmasına karşın lige sakatlık problemleriyle giriş yapan Potanın Timsahları, sonradan toparlandı ve yeniden üst sıraları zorlamaya başladı. Bu zorlu dönemde Türk Telekom'un yenilmezlik serisini de bitiren Bursaspor Durmazlar, ne yazık ki en fazla yarısı dolu tribünlere karşı oynadı!

Geçen sezonun ilk yarısında da bu duruma benzer bir süreç yaşanmış, taraftar 2. yarıda takıma sahip çıkarak küçük çaplı bir mucizenin gerçekleşmesine yardımcı olmuştu.

Bu yıl hedefi olan takım sayısının da arttığını göz önüne alırsak BSL için taraftarın takımına bir an önce sahip çıkması gerekiyor.

Bir camia kulübü olan Bursaspor'a boş tribünlere oynamak yakışmıyor!

Bir yerden başlamak gerekiyor.

Yeşil Beyazlılar bugün 18:00'de İstanbul Beylikdüzü'nü ağırlayacak. Başantrenör Şemsettin Baş başta olmak üzere takım da desteği sonuna kadar hak ediyor.

 

***

DURAKLAMA DEVRİ
Sezon başında rüzgârı arkasına alan TOFAŞ duraklama devrine girdi.

Bilhassa yüksek tempo ile oynanan BSL'nin diğer liglere oranla daha yıpratıcı olduğu göz önüne alınırsa takımların belli dönemlerde ritim kaybettiği çokça yaşanan bir olay.

Bakarsanız aynı durumu İspanyol takımlarında da görebilirsiniz. Bu durumlarda bazı çalıştırıcıların takımlarının erken form tutmasından şikâyetçi olduğu da gözleniyor. Mücadele açısından BSL ve EuroCup'ın sert oyununu haftada 4 idman 2 maçla sürdürmek çok da kolay değildi. Nitekim TOFAŞ ritim kaybetti ve bu düşüş talihsiz bir döneme geldi.

Salı akşamı itibarıyla son 5 resmi maçını kaybeden Mavi Yeşilliler'in elinde yalnızca BSL kaldı.

Kalan süreç için enseyi şimdiden karartmaya gerekte yok aslında.

Adım adım ve sistematik çalışan bir takım halini alan TOFAŞ'ın ritmini yeniden yükseltmek adına da önünde harika bir fikstür var.

3 maçından 3 zaferle ayrılmak ve geçen sezon 15 maç kazanan takımın devreyi 13 zaferle kapatması çok da zor olmayacak.

Bu serinin ilk maçı bugün 20:15'te TOFAŞ Spor Salonu'nda oynanacak. Bursa ekibi Demir İnşaat Büyükçekmece önünde zafer arayacak. Ardından ligin iki sıkıntılı takımı Trabzon ve Yeşilgiresun ile karşılaşacak.

Maçlar aynı zamanda, takımdaki forması sallantıda olan birkaç oyuncu için teknik heyetin karar sınavları olacak.