Amatör futbolculara ses gerek!

Ali ŞAHİN 17 Eylül 2020 Perşembe, 06:00

Bütün liglerin oynanmasına karşın amatör liglerdeki belirsizliğin devam etmesinden dolayı kıt imkânlarla geçinmeye çalışan amatör futbolcular isyan etmeye başladı.

Belirsizlik yüzünden aylardır para kazanamayan futbolculardan bazıları İstinye Orhan Saka Amatörler Evi'ne giderek kramponlarını ve formalarını bıraktı!

Bir kısmı da Arda Turan gibi profesyonel futbolcuların da desteğiyle sesini duyurmaya çalıştı!..

****

İstinye Orhan Saka Amatörler Evi'nin önünde futbolcu arkadaşları adına konuşan Barış Altıntaş "Bütün ligler oynanıyor ama amatör ligler oynanamıyor. Biz aylardır evimizdeyiz. Bu işten ekmek yiyoruz. Soruyor musunuz evimize nasıl ekmek götürüyoruz?.." dedi.

Önceki gün bir televizyon kanalına konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanvekili ve Amatör İşler Sorumlusu Ali Düşmez, "Sağlık Kurulu ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri oynatmama yönünde. Sürekli yükselen bir değer var. 'BAL' oynasa, genç takımlar ne olacak? Süper Amatör ne olacak? 120 bin maç var. Biz oynanacakmış gibi hazırlıklarımızı yaptık. Sağlık Bakanlığı'nın, Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri hayati" dedi.

***

Kovid-19 testinin maliyetinden de bahseden Ali Düşmez, "Test 250 liraya yapılıyor. O kadar parayı hangi amatör kulüp verebilir? Devlet testleri karşıladı diyelim; bitmiyor ki! Çıktın maçtan; bulaştı, bulaştırdın. Her gün test yapılmıyor ki!.. Kulüp başkanlarına da söylediğiniz zaman onlar da 'oynanmaz' diyor. Çok bilinmeyenler içinde en sağlıklı kararı vermek lazım. 7 bilinmeyenli denklem içerisinde bir iş yapmaya çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

***

Şimdi bu iki açıklamayı alt alta koyunca iki taraf da haklı! Ama ortada gerçekten ciddi bir problem var. Türkiye'de profesyonel liglerde oynanan maç sayısı ile sadece BAL'da oynanan maç sayısı neredeyse eşit. Amatör de işin içine girince rakam fazlasıyla büyüyor.

Bu da mevcut durumda çok ciddi bir risk demek.

Diğer yanda aylardır para kazanamadan yaşamaya çalışan ve ellerinde başka mesleği olmayan futbolcuları da düşünmek gerekiyor.

Amatör futbolcuların profesyonel liglerdeki gibi sözleşmelerinden doğacak sorunları taşıyabilecekleri ve kısa sürede sonuç alabilecekleri bir oluşum olmaması da bütün ipleri kulüplerin eline veriyor!..

***

Belirsizlik devam edecek ve maçlar önümüzdeki ay başlamayacaksa bu futbolcular için en azından Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde bir fon oluşturmak gerekiyor.

Ya da TFF'nin bu işler için bir pay ayırması önemli!

Öyle koca koca rakamlar da değil bu oyuncuların istedikleri.

Amatör liglerin gençlik yapılanmalarıyla beraber bu sistemin temeli olduğunun da asla unutulmaması gerekir!..

***

TFF, bakanlık ya da ASKF hiçbir şey yapmıyorsa özellikle Süper Lig'deki futbolculardan bir hamle gelmeli.

Amatör ligler olmazsa profesyonel ligler de olmaz!

Amatör futbolcuların sesi profesyonel futbolcular destek vermezse duyulmaz.

Bir yerlerden bir ses yükselmeli!..