Final Gençlik tarih yazdı

Ali ŞAHİN 09 Ekim 2019 Çarşamba, 06:10

Bursa'nın basketboldaki yükselişine bir kilometre taşı da Final Gençlik koydu. Uzun süre TOFAŞ ve Oyak Renault ile basketbol şehri olmak için uğraş veren Bursa, bu sezon deyim yerinde ise altın sezonunu yaşıyor.

Şu an BSL'de 2, TBL'de 2, TKBL'de ve TB2L'de de 1'er ekip olmak üzere 6 takımla profesyonel liglerde temsil ediliyor. Ayrıca Süper Lig'e oyuncu yetiştiren BGL'de de 2 Bursa ekibi parkeye çıkıyor.

***

BSL'de sezon başlar başlamaz herkes Bursaspor Basketbol'u konuşmaya başladı. 5,4 milyon TL'lik toplam bütçe ile kurulan ve akıllarda onlarca soru işareti bırakan takım ilk maçında TOFAŞ'ı ardından da deplasmanda Daçka'yı devirince bütün dikkatleri üzerine çekti. Özellikle Cris Jones ve Allerik Freeman'ın uyumu dillere destan hikâyeler yazacak gibi göründü.

TOFAŞ zaten herkesin bildiği disiplinle hem ligde hem Avrupa'da yoluna beklenildiği gibi başladı.

***

Basketbolda alt liglerin başlamasına henüz zaman olduğundan TBL'deki takımların kondisyon tutması amacıyla oynanan Federasyon Kupası'nda da bir Bursa takımı tarih yazdı.

Yıllardır TBL'de mücadele eden, 2017'de şanssız şekilde küme düşmesine karşın ertesi yıl TBL'ye dönen Final Gençlik yine mütevazı bir kadro ile ligde kalmayı başarmıştı.

Geçen yıl etkili yabancılarına karşın yerli oyunculardan verim alamayan Final Gençlik bu sezon ise farklı bir strateji ile tecrübeli isimleri kadrosuna katmıştı.

Yine mütevazı bir kadro kuran Bursa ekibi Salih Uğraşan ve Caner Topaloğlu gibi 2 tecrübeli ismi kadrosuna kattı. Ayrıca ilk yabancı hakkını Marlain Veal'den yana kullanan Final Gençlik hazırlık maçlarında ne kadar doğru bir hamle yaptığını herkese ispatlamıştı.

***

Federasyon Kupası başladı. İlk maçında 1881 Düzce Belediye'yi yenen Final Gençlik ardından grupta çıktığı 2 maçı kaybetse de averajla çeyrek finale kaldı. Çeyrek finalde Mamak'ı rahat geçen Bursa ekibi yarı finalde de Merkezefendi'yi son anlarda Veal'in etkili oyunuyla saf dışı bıraktı.

Final Gençlik'in finaldeki rakibi ise Petkimspor'du. BSL'ye yükselmek için kadro kuran ve başına da geçen sezon Bursaspor'u BSL'ye taşıyan Arda Vekiloğlu'nu getiren İzmir ekibi maça da oldukça etkili başladı. İkinci çeyrekte toparlanan Final, 3. periyotta farkı bir ara iyice açsa da rakibin fişini çekemedi. Son anlarda Salih ve Veal ile etkili olan Final, 1,6 saniye kala Petkim'in son topu kullanmasına izin vermedi ve şampiyonluğa ulaştı.

Bu başarı ile 2012'den bu yana düzenlenen kupa 2. kez Bursa'ya geldi.

***

Bursaspor ve TOFAŞ'ın ardından herkes Final'i konuşmaya başladı.

TBL'de cumartesi günü Mamak ile karşılaşacak Bursa ekibi Federasyon Kupası'nda neler yapabileceğini gösterdi.

Bence bu başarı Bursa taraftarının onlara sahip çıkması için yeterli. 

TBL'de Final'in ilk maçı cumartesi günü saat: 14.30'da Atatürk Spor Salonu'nda. Biletler de çay fiyatına!..