Gemlik için sezon bambaşka olabilirdi!

Ali ŞAHİN 13 Nisan 2019 Cumartesi, 06:09

Gemlik Basketbol, yapılanmasıyla ilçenin salona bakış açısını oldukça değiştirerek kendisine ciddi de bir taraftar kitlesi oluşturmayı başardı.

Sezon başında takımı neredeyse sil baştan kuran Gemlik Basketbol, TB2L'de bilançosu doğru düzgün olan birkaç takımdan biriydi.

***

21 takımın 2 grup halinde başladığı Türkiye Basketbol 2. Ligi'nde 11 takımla A Grubu'nda mücadeleye başladı.

6 maçta aldığı 4 galibiyetle lige iyi bir giriş yapan Gemlik bütçesinin çok üzerinde işlere imza atabilirdi.

Fatih Elbaş'ın öğrencileri normal sezonda 22 maçın 11'ini kazanarak play-off'a adını yazdırdı.

6 takımın keskin şekilde ayrıldığı grupta play-off'a kalmayı haftalar öncesinden garantileyen Gemlik Basketbol grubu 6. sırada bitirdi.

Sahasında 1 sayı farkla yenildiği Samsun BŞB Anakent'i devirse senaryo farklı yazılabilir, grubu 4. bitirebilirdi.

Ama olmadı!

Gemlik ekibi, 1 galibiyet fark yüzünden Nazilli gibi denk bir rakip yerine şampiyonluk için yüksek bir bütçeyle kurulan TED Ankara Kolejliler ile eşleşti.

İki takım arasındaki serinin Ankara ekibi lehine 2-0 kesin sonuçla bitmesi beklenirken Gemlik büyük bir sürprize imza attı.

Normal sezonda sahasında çıktığı 10 maçın 9'unu kazanan ve sadece şampiyonluk için en büyük rakiplerinden Erzurum'a yenilen TED Ankara Kolejliler'i deplasmanda eze eze yenerek seriye başladı.

Ankara'daki 90-61'lik zafer başlı başına bir hikâyeydi.

Gemlik ekibi zoru başardıktan sonra deplasmanda çok da istikrarlı olmayan rakibi karşısında bir anda 'acaba mı?' sorularını getirdi akıllara.

***

Gemlik'te maç başlarken her şey sürpriz için hazırdı. Maçın zor geçeceği belliydi. Nitekim de öyle oldu.

İlk çeyreği 19-17 ilk yarıyı 37-35 önde kapatan Gemlik Basketbol, 2. yarıda da temposunu korudu ve rakibine aynı sertlikte savunmayla cevap verdi.

Son 10 dakikaya 51-50 önde başlayan Yeşil Siyahlılar, sezonun en kritik 10 dakikasında en kötü oyunlarından birini ortaya koydu.

Son çeyrekte sadece 8 sayı atabilen Gemlik Basketbol, maçı 75-58 kaybederek avantajı da tur şansını da rakibine teslim etti.

***

Önceki akşam Ankara'da oynanan serinin son maçında da sürprize izin vermeyen TED Ankara Kolejliler ilk çeyrekte 23-8'lik skorla fişini çektiği maçı 79-69 kazanarak adını son 8 ekip arasına yazdırdı.

Gemlik Basketbol için ise sezon sona erdi.

***

Normal sezonda 1 sayı ile Samsun'a ve play-off'ta son çeyrekte TED Ankara Kolejliler'e boyun eğen Gemlik 2 defa kaderini değiştirme şansını kullanamadı.

Ama hepsi iyi tecrübeler olarak kaldı.

Ve bu sezon gösterdi ki çıtanın seneye bir üst lige çıkmak olarak belirlenmesi ve ilçeyi basketbolla sarmanın vakti fazlasıyla geldi...