Hollanda'da meşale yandı!

Ali ŞAHİN 11 Ekim 2018 Perşembe, 05:57

Rekabet futbolun en olmazsa olmazıdır. Dünyanın neresine giderseniz gidin her takımın rekabet halinde olduğu bir başka ekip bulunur.

Bazı ülkelerde ve bazı takımlar arasında bu rekabet holiganizmle birleşse de Hollanda'dan gelen haber futbol adına yeni bir akım başlatabilir.

***

Rekabetin artmasının kaliteyi artıracağı kanaatinde birleşen 3 Hollanda devi PSV Eindhoven, Ajax ve Feyenoord, Hollanda Eredivisie'deki takımlara yeni bir kaynak oluşturma kararı aldığını duyurdu.

Açıklamanın özeti şuydu "Hollanda liginde rekabetin artması ve kaynak bulmakta zorlanan takımların bütçelerinin iyileştirilerek yarışa ortak olması amacıyla PSV Eindhoven, Ajax ve Feyenoord, UEFA organizasyonlarından elde ettikleri gelirin yüzde 10'unu diğer takımlara hibe edecek."

İlk okuduğumda bana da şaka gibi gelmişti ama değil.

Üstelik konuyla ilgili açıklama yapan yetkili küçük bir de not düşüyor. "Bu şekilde, daha küçük takımlar mevcut olanlardan daha yüksek ekonomik kaynaklara sahip olacak ve Hollanda Ligi daha yüksek bir rekabet seviyesine ulaşabilecek. Avrupa'ya katılım daha rekabetçi hale gelecek. Milli takım da bu yeniliğin avantajlarından yararlanacak. Ekstra yaratılan kaynak, oyuncuların altyapılarda daha çok eğitim almasını sağlayacağı gibi oyuncu havuzunun da gelişmesine katkı verecek."

***

Böylesine ince bir düşüncede olan 3 kulübün; özellikle rekabet seviyesi ve maddi kaynak açısından sorun yaşayan diğer liglere de örnek olarak gösterilmesi gerekli.

En başta da Türkiye Süper Ligi'ndeki takımlara!

Her sene Avrupa arenasında boy gösteren 5 ekibin 4'ü değişmiyor. Sadece katıldıkları turnuva farklılık gösteriyor. Bir tek 5. ekip belirsiz.

Ayrıca her sene en az 1 ekip maddi kaynak bulamadığı için küme düşüyor!

Yani sahaya çıkmadan her şeyini kaybediyor.

***

Kısa bir hesap yapalım.

Geçen sezon Türkiye'yi Beşiktaş, Başakşehir, Atiker Konyaspor, Fenerbahçe ve Galatasaray Avrupa arenasında temsil etti.

Temsilcilerimizden organizasyonlara ön eleme turunda veda eden Fenerbahçe 235 bin avro, Galatasaray ise 480 bin avro kazanırken diğer 3 temsilcimiz büyük ödüllerin sahibi oldu.

Atiker Konyaspor 11 milyon avro kazandı.

Medipol Başakşehir ise 15 milyon avroyu kasasına koydu.

En çok kazanan Türk takımı ise 43,7 milyon avro ile Beşiktaş oldu.

Yani Türk takımları toplamda 70 milyon 415 bin avro gelir elde etti.

Bu rakamın yüzde 10'unu alırsak 7 milyon 41 bin 500 avro yapar.

Bunu da ligdeki diğer 13 kulübe bölersek takım başına yaklaşık 542 bin avroluk yani 3 milyon 800 bin TL'lik ekstra kaynak demek.

Kazanılan paranın yanında esamesi olmayacak rakamın borçlarla boğuşan Anadolu kulüpleri için ne demek olduğunu siz hesaplayın.

***

Sonuç olarak Feyenoord PSV ve Ajax bir meşale yaktı. Umarım domino etkisi yaratır.

Ama bir gerçek var ki bu sene UEFA Fair Play ödülü kesinlikle bu 3 takıma verilmeli!