Küçük bir hesap vardı!

Ali ŞAHİN 14 Aralık 2019 Cumartesi, 06:03

Bursaspor Durmazlar, averajla Eskişehir'e geçilince BSL'nin yolunu Kırmızı Siyahlılar tutmuştu. Ertesi sene Türk Telekom'un domine ettiği ligde Bursaspor yarıştan kopmadı. Özellikle ikinci yarıdaki performansıyla parmak ısırttı. Play-off'a kaldı ve çeyrek finalde Akhisar Belediye'yi rahat geçti. Herkes İnanmıştı. Takım o sene BSL'ye çıkacaktı.

Ama olmadı!

Yarı finalde Bursaspor, Bahçeşehir Koleji ile eşleşti. O sezon lige Gelişim Koleji'nin haklarını alarak dâhil olan takım iyi de para harcamıştı. Kerem Gönlüm gibi bir efsane kadrolarındaydı. Şu an TOFAŞ'ta oynayan DJ White takımın bel kemiğiydi.

Yarı final ilk maçında taraftar Atatürk Spor Salonu'nu tıklım doldurmuştu. Taraftarıyla gaz kesmeyen Bursaspor 76-71 kazandı ve 1-0 öne geçti.

İkinci maç öncesi Bursaspor cephesi galibiyetten emindi. Ancak herkes bir anda beklemediği bir şokla karşılaştı.

Türkiye Basketbol Federasyonu, Bursaspor taraftarının aynı sezonda küfürlü tezahüratı altıncı kez yapmasından dolayı kulübe bir maç saha kapatma cezası verdi.

İşin ilginç yanı o maçta Bursaspor tribünlerinden bir küfür bile çıkmamıştı! Basketbol adına kara bir leke olarak alınan karar doğrultusunda 2. maç seyircisiz oynandı. Bursaspor dirense de sonunu getiremedi ve maçı 69-64 kaybetti.

Serinin 3. maçı ise adeta kurgulanmış gibiydi. Sahadaki hakemler amiyane tabirle Bursasporlu oyuncuları ince ince doğradı. Son yılların en kötü yönetiminin gösterildiği maçı 87-73 kaybederek 2-1 geriye düşen Bursaspor'un son maç için umudu kalmamıştı. Son maçı da 90-79 kaybedip yarışa havlu attı.

Bursaspor'un sahada kazandığı başarı ve hakkı olan sonuçlar masa oyunları ile elinden alındı.

***

O sezon çekilen takımların yerine Bahçeşehir BSL'ye alındı. Fikstür çekiminden sonra lige katılmayacağını duyuran Trabzonspor'un yerine ise Bursaspor alınmadı.

(Aynı senaryo bu sezon da yaşandı. Maçların başlamasına 1 hafta kala Sigortam.net İTÜ BSL'ye alındı.)

Bir sezonu averajla bir sezonu da masada kaybeden Timsah geçen yıl bitime 5 maç kala BSL'yi garantiledi.

Bahçeşehir de BSL'deki performansıyla ilk kez Avrupa'da boy gösterme hakkını elde etti.

***

Sezon başında Bursaspor ve Bahçeşehir hazırlık maçında karşılaştı ve Yeşil Beyazlılar maçı kazandı.

Ardından da süreç İstanbul ekibi için sıkıntılı günlere sahne oldu.

Yerli rotasyonunda sıkıntı yaşasa da Bursaspor 5 kez kazandı. Son 2 maçında yorgunluğun da etkisiyle sonuca ulaşamayan ve çok kötü oynayan Frutti Extra Bursaspor'a Uludağ İçecek kaynak sağladı.

Bekleneni veremeyen Riley'in yerine Porto Riko Milli Takımı'nın oyuncusu Gian Clavell kadroya katıldı. Taraftar şehrine sahip çıktı.

Bahçeşehir ise kazanmayı unuttu. 6 haftayı boş geçtikten sonra kazanabildi. Ligin dibinden çıkamadı.

Avrupa'nın basketbolda 4 numaralı kupası olan FIBA EuropeCup'ta yoluna devam etse de rakipleri TBL düzeyindeydi.

***

Gün geldi.

14 Mayıs 2018'de küfür etmese de 'küfür etti' diye takımından koparılan taraftar bugün yeniden Bahçeşehir'i ağırlayacak.

O zaman sahada güçlü olsak da masada rakibimizden zayıf kalmıştık. Şimdi onların da lobisi kalmadı.

2 sene önce yaşananlara inat bu akşam 20.00'de TOFAŞ Spor Salonu dolmalı ve Frutti Extra Bursaspor sahaya 6 kişi çıkmalı.

O 2 sene öncenin hesabı şarkılarla, marşlarla ve güzel bir galibiyetle kapatılmalı!..