Ligler tescillenmeli

Ali ŞAHİN 26 Mart 2020 Perşembe, 06:00

Sonunda malum ilan edildi ve Tokyo 2020 bir yıl sonraya ertelendi.

1940 yılında savaş nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları'na 80 sene sonra da kovid-19 salgını izin vermedi. Ama Uluslararası Olimpiyat Komitesi organizasyonun 2021'de 'TOKYO 2020' adıyla düzenleneceğini belirtti.

Başka bir deyişle bütün sporcuların hayalleri 1 yıl ötelendi.

***

Olimpiyatlar futbol haricindeki bütün branşların zirve noktası olarak kabul edilir. O yüzden neredeyse her sporcu için anlamı ve önemi çok başkadır.

Olimpiyatlar bu yüzden spor dünyasının en tepe organizasyonu kabul edilir. Ertelenme kararının gecikmesi de biraz bundan kaynaklandı.

Şimdi askıda olan yarışmalar için de ciddi bir referans olacak.

'Olimpiyatlar ertelendi' cümlesi birçok kararı kolaylaştıracak.

***

Yerel liglerin mevcut hali ile tescili, liglerin oynanamamış sayılması, beyaz sezon uygulaması gibi birçok şey konuşuluyor. Ama belirsizlik sürdüğü müddetçe kulüplerin zararı da devam edecek. O yüzden bu işlerin bir an önce çözülmesi gerekiyor.

Tokyo Olimpiyatları temmuzda başlayacaktı. Ama o tarihler sporcu sağlığı için risk taşıdığından ertelendi. Avrupa'da liglerin mayıs-haziranda başlaması planlanırken Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin kararı dikkate alınmalı.

İnsanlar can derdindeyken zorlamaya gerek yok! Yayıncısıyla, bahisçisiyle bir sezonun sonuna geldik.

İşin içindeki birçok insan 'Ligleri tescil edin de önümüze bakalım' diye bağırıyor! Gelecek adına ışık yok denecek kadar az.

***

Bu sezon oldukça sıkıntılı bir süreç.

Türkiye'de futbol için 2 yılda her şeyi normale döndürmek mümkün.

Bu sezon ligler aynen tescil edilir ve düşme olayı kaldırılırsa Süper Lig gelecek sezon 21 takımla oynanır ve diğer liglerdeki yarış bir alt ligden yükselecek takımlarla sayı değişikliği olmadan devam edebilir. Akabindeki sezon her ligden 6 takım düşer 3 takım yukarı çıkar ve işler rutine döner.

Aynı durum basketbol için de geçerli. Ama iş futboldaki kadar uzamayabilir. Zaten her sezon çekilen takım sorunu yaşandığı için süreç gelecek sezon daha kolay toparlanabilir.

Bu dönemi hasarsız atlatmak ne yazık ki mümkün değil!

***

Ligler iptal edilirse hak edişler de iptal olacağından bu ihtimal takımları çok büyük kayıplara sokar ve iş içinden çıkılmaz bir hale doğru evrilir.

O yüzden her insan gibi takımların, federasyonların ve bütün paydaşların en az hasarla durumu atlatabilmesi için yüzde 80'i oynanmış bir ligi tescil etmek en doğru hamle olacaktır.

Futbolda Hatay, BB Erzurum ve Bursaspor, basketbolda Petkim ve Fethiye Belediye Süper Lig'e alınmalıdır. Voleybol kadınlarda; Kale 1957 ve Sarıyer Belediye, erkeklerde; Solhanspor ve Haliliye Belediye, Sultanlar ve Efeler Ligi'ne yükseltilmeli.

Şu an profesyonel liglerde şampiyonluğunu ilan etmiş tek takım olan Karacabey Belediyespor dışındaki ekiplere ise şampiyonluk unvanı ve kupası da verilmemeli.

Zararın neresinden dönersen kâr olduğu unutulmamalı!