'Otomobil'de umutlandık

Ali ŞAHİN 29 Ekim 2019 Salı, 06:13

Herkes futbola odaklanırken ülkemizin adını dünya çapında duyuran çok büyük başarılar da gelmeye başlıyor. Jimnastik, tekvando, güreş gibi sadece bizde 'amatör' kabul edilen branşlarda zaten doludizgin gidiyoruz.

Bu alanlarda da ciddi farkındalık oluşmaya başladı.

Rıza Kayaalp ve Taha Akgül son dönemde Güreş denilince akla gelmeye başladı. Servet Tazegül'den bayrağı devralan İrem Yaman tekvandonun ilk akla gelen ismi. Jimnastikte Tutya Yılmaz kariyerini genç yaşta noktaladı ama İbrahim Çolak dünyanın en iyisi olarak tarihe geçerken herkese adını duyurdu. 'The Colak'la dünyada tanınırken nihayet ülkesinde de tanındı.

***

Her branşta birileri bir şeyler yapar ve göğsümüzü kabartırken, Ay Yıldızlı bayrağımızı göndere çekerken bir tek otomobil sporlarında boynumuz büküktü.

Motosiklette Kenan-Sinan Sofuoğlu Kardeşler, ardından Toprak Razgatlıoğlu bize kürsü deneyimini bol bol yaşattı. Can Öncü de yaşatacak gibi.

Ama otomobilde bu seneye kadar sessizdik.

Yıllar önce Jason Tahincioğlu ile birkaç sezonluk o zamanki adıyla GP2 heyecanı yaşasak da pilotumuz ilk 10'a dahi girememişti.

***

Bu sene ise otomobil anlamında değişenler var.

İki isim bir anda dünyanın gündemine oturdu.

İlki Türkiye'nin tek F1 e-spor oyuncusu Cem Bölükbaşı'ndan geldi. Genç sporcu ekim başında ekranın başından kalkıp Almanya Kupası için Renault ile F1 aracının koltuğuna oturdu. Yoğun yağış altında geçen yarışta attığı spin sırasındaki kontrolü ile günlerce konuşuldu. Adaptasyon sürecine elbet ihtiyacı vardı.

İlk yarışta aracı yolda kalsa da ikinci yarışı tamamlayabildi. Yıllar sonra Türkiye adına acaba mı dedirten 2 isimden birisi oldu.

***

Dünyanın en zor Porsche organizasyonu olarak kabul edilen ve pilotların gelişimi açısından çok önemli bir aşama olan Porsche Mobil1 Supercup'ta da bir Türk çıktı ortalığı karıştırdı.

Organizasyondaki ilk senesinde ilk zaferini kazanarak Ay Yıldızlı bayrağımızı dalgalandırıp İstiklal Marşı'mızı çaldıran Ayhancan Güven istikrarını sezon sonuna kadar sürdürdü.

Hafta sonu yapılan Meksika yarışları ile son bulan şampiyonanın en çok konuşulan ismi oldu. Meksika'daki 1. yarışın ardından 'Çaylaklar Şampiyonluğu'nu garantiledi. Yetmedi 2. yarışa normal sezon 2.'liği için çıkacak 3 pilottan biri oldu. 2. yarış koşuldu ve kürsünün 2. basamağına çıkarak adını bir kez daha duyurdu.

Ayhancan Güven, Porsche Mobil1 Supercup'taki ilk sezonunda Çaylaklar Şampiyonu ve Dünya 2.'si oldu.

***

F1 yeniden Türkiye'ye gelir gelmez tartışılır ama Hollanda'nın, Finlandiya'nın, Meksika'nın, Polonya'nın pilotu olan yarışlarda Türk adının duyulma zamanı da yaklaşıyor gibi...

////////////
Bugün bu yazıyı yazabiliyor ve başarı kazanan isimlerden bahsediyorsam bu 96 yıl önce bugün yaşananlar sayesindedir. Geçmişi geleceğe bir tuğla daha fazla koyarak taşımak da her Türk evladının Atatürk ve silah arkadaşlarına karşı borcudur.

Onlar Cumhuriyeti kurdu. İlelebet yaşatacak olan bizleriz!