Şampiyonlar çıkacaktı!

Ali ŞAHİN 21 Haziran 2019 Cuma, 06:00

Geçen yıl yine bu zamanlardı...

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Bursa Valiliği ile Orhangazi Belediye Başkanlığı iş birliği yaptı.

Yapımına 2016'da başlanan ve yaklaşık 2 milyon Türk Lirası yatırım bedeliyle Orhangazi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Orhangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Yaz Spor Okulu kurslarıyla hizmete açıldı.

300 seyirci kapasitesi, yarı olimpik ve çırpınma yüzme havuzlarıyla Orhangazili gençlerin ve vatandaşların hizmetine sunulan tesisin açılış töreninde 'Yeni şampiyonlar buradan yetişecek' denildi.

Alkış tufanı koptu.

***

Geçen yıl 2 ay süre ile hizmet veren, bu süreçte de sadece yaz spor okulları kapsamında yüzme kurslarının yapıldığı Orhangazi Yarı Olimpik Yüzme Havuzu'nda motor sistemi ile birlikte bazı tadilat ihtiyaçlarından dolayı işletme durduruldu.

Araya kış mevsimi girince unutulan tesisin bu yılki akıbeti merak edilmeye başlandı.

***

Neşet Çağlayan'ın ardından göreve gelen Orhangazi'nin yeni belediye Başkanı Bekir Aydın tasarruf tedbirleri kapsamında pek çok karara imza attı.

Belediye borcunu azaltma adına yapılan bu planlardan Orhangazi Yarı Olimpik Kapalı Yüzme Havuzu da nasibini aldı.

Valilik bünyesindeki İl Koordinasyon Kurulu tarafından işletmesi Orhangazi Belediyesi'ne verilen tesisin gereken tadilatı yapılmadı.

***

Belediye, sadece Yarı Olimpik Yüzme Havuzu üzerinde oluşan yaklaşık 50 bin TL'lik tadilat masraflarını karşılamamakla kalmadı, işletmesi kendisine verilen tesisin işletmeciliğinden de vazgeçti.

Akabinde belediye konuyla ilgili İl Koordinasyon Kurulu'na bilgilendirme yaptı. Tesis işletmeciliğini iade etmek istediğini belirtti. 

Ancak Kurul da sorumluluğunun artık kendilerinde olmadığını söyledi.

***

Şu anda işletmecisi olmayan ve 50 bin TL'lik masraf sebebiyle kapalı kalan tesis bir anlamda sahipsiz kaldı ve çürümeye terk edildi.

Ayrıca belediye bünyesinde düzenlenen yaz spor okulları programından da yüzme branşının çıkarılması, havuzun bu yaz işletilmeyeceği şeklinde yorumlandı...