Size bu hakkı kim verdi?

Ali ŞAHİN 14 Ocak 2020 Salı, 06:04

Bursaspor, basketbol şubesini kurup Süper Lig hedeflediğinde, Bursa'nın basketbolda çok üst noktalara çıkacağı ve basketbol camiasında sözü geçen bir şehir olacağı inancı hakimdi. TOFAŞ, BSL'de yarışırken Bursaspor'un da her sezon çıtayı bir basamak yukarıya taşıması alkışlanmaya başlamıştı. TBL'den 1 sezon geç de olsa BSL'ye çıkan Yeşil Beyazlılar'ın gelmesiyle basketbolun en üst liginde 2 Bursa takımı oldu.

Bu sebeple Bursa'da her hafta 1 maç oynanacaktı.

***

Geçen sezon Atatürk Spor Salonu'nda yaşanan sorunlar nedeniyle Bursaspor antrenman yapacak yer bulamayınca TOFAŞ kendi antrenman salonunu onlara açtı. Gelecek vaat eder 2 oyuncusunu kiralık yolladı. Özellikle Emre takıma ciddi katkılar sağladı.

Sezon başında bütçe sıkıntısı çeken Bursaspor, TBF kurallarına uygun şekilde oynayacak salon ararken TOFAŞ bu kez Yeşil Beyazlılar'a salonunun kapılarını açtı. Alması gereken kira için de 'paranız olunca ödersiniz' dedi.

İki kulüp de imkânları çerçevesinde her fırsatta en üst yöneticisinden en alt çalışanına kadar Bursa'yı birlikte basketbol şehri yapmak için çalışacaklarını söyledi.

***

Bu sezon başladığında Bursaspor ligin en düşük bütçeli 2. takımıydı. Yerli rotasyonundaki isimler TBL ayarında ve BSL'den oldukça uzaktı. Ama takımın yabancılarından aldığı performans adeta bir peri masalı yaşanmasını sağladı.

Mali anlamda Frutti Extra'nın desteği ile az da olsa rahatlayan Yeşil Beyazlılar taraftarın neden olduğu olaylara ve salona verilen cezalara rağmen ayakta kalmayı başardı.

Bütçesi ve kâğıt üzerindeki kadro yapısıyla düşmesi öngörülen takım ilk yarıyı averaj farkıyla Türkiye Kupası'nı kaçırarak tamamladı. Bu her anlamda büyük bir başarıydı.

***

Bursaspor ligin 2. yarısının ilk maçını TOFAŞ deplasmanında oynadı. Karşılaşma 109-59 gibi farklı bir skorla sona erdi. Ama bu skordan çok tribünlerde yaşananlar konuşuldu.

(Yazının bundan sonraki kısmında gerçek Bursaspor Basketbol taraftarını tenzih ediyor ve takıma verdikleri destek için bir kez daha teşekkür ediyorum)

Basketbol izlediğinin farkında olmayan, maça sadece küfür etmek için gelip 'Bu şehrin sahibi biziz!' diye gezen sözde Bursasporlular yine yaptı yapacağını...

Oyunun dinamiklerini ve ihtimalleri düşünmeden kendi oyuncusuna, hocasına hakaret etti! Para bile konuşmadan Bursaspor'un başına geçen Serkan Erdoğan'ın istifasını istedi!

Bursaspor taraftarına deplasman tribünü kotası koymayan TOFAŞ'a küfür etti!

Bazıları üzerinde TOFAŞ forması olan 15 yaşındaki bir çocuğu tartakladı!

Sahadaki Bursa'nın geleceği gencecik çocuklara hakaret etti!

Salonda yaptıkları yetmediği gibi hakaretlerine ve tehditlerine sosyal medyada da devam etti!..

Peki size bu hakkı kim verdi?

***

Bursa'da kimse Bursaspor armasını yuhalayamazmış!

İyi de sen TOFAŞ'a küfür ediyorsun ya! Onun da arkasında Bursa yazıyor!..

Bursaspor BSL'de tutunmaya çalışırken 'TOFAŞ Bursa' EuroCup TOP 16'sında şehrini tanıtıyor.

Rekabetin ne olduğunu bilmeyen salt holiganizmle futbol maçından çıkıp salona gelen güruh için söylüyorum; salonda işler farklı yürüyor!

İnsanlar oraya ölmeye değil eğlenmeye gidiyor!

'Sana ne!' derler adama. Herkesin hür iradesi; ister TOFAŞ'ı, ister Bursaspor'u, isterse de ikisini destekler!..

***

6222 futbolun dışına çıkıp salona da gelmeli artık.

Bu kendini bilmez güruh uzaklaştırılmalı!

Sezer Sezgin'in yoktan var ettiği, Nedim Yücel'in dişini tırnağına takıp yarattığı bu peri masalı bu kendini bilmezler yüzünden yara aldı!

Bu rekabette kin değil dostluk kazanmalı!..