Sportif değil mali sezon

Ali ŞAHİN 11 Ağustos 2018 Cumartesi, 06:14

6 Ekim'de başlayacak Basketbol Süper Lig'in fikstür çekimi yapıldı.

Fikstür çekiminde konuşan bütün kulüp yetkililerinin ortak temennisi 'Maddi açıdan geçirilen zor günlerde tüm kulüplere ve federasyona kolaylıklar diliyoruz' oldu.

Yapılan kura çekimi itibarıyla iki sezondur Darüşşafaka ile ilk maçı oynayan TOFAŞ bu yılı İzmir'de Pınar Karşıyaka karşısında açarken, 2. haftada ise İstanbul BBSK ile taraftarının önüne çıkacak.  İlk hafta aynı zamanda Fenerbahçe-Beşiktaş ve Galatasaray-Anadolu Efes maçları oynanacak. Bursa ekibi ise Fenerbahçe ile 8. haftada karşılaşacak.

Mavi Yeşilliler son iki sezondan farklı olarak üst üste zorlu maçlara çıkmayacak. Bu da belki takımın en büyük avantajı olacak.

***

Kura çekiminin bir diğer dikkat çeken açıklamasını ise TBF CEO'su Ömer Onan yaptı. Trabzonspor'un durumuna değinen Onan sıkıntıların halen sürdüğünü belirtirken "Trabzonspor çabalıyor. Dün Hidayet Başkan'la görüştük. Bir savaş veriyorlar. 'Nasıl yaparız'ı tartışıyoruz. Ben kalacaklarına inanıyorum ama süreç devam ediyor" dedi.

Kısaca Süper Lig'le ilgili en yetkili isim bile Bordo Mavili takımın BSL'ye katılacağının cevabını veremedi.

Krizin oluşturduğu bu süreçte takımların kalıcı olmak adına altyapı ve genç oyunculara yöneldiği, en fazla 5 yabancılı bir sezon izleyeceğimiz de kulüp yöneticilerinin açıklamalarından anlaşıldı.

***

Yeni sezon için altyapı ve sosyal sorumluluk projelerine devam edecek TOFAŞ, Banvit ile birlikte genç oyuncu havuzu sebebiyle diğer takımlara nazaran daha rahat olacak gibi duruyor.

Kura çekiminin ardından sezonla ilgili görüşlerini aktaran TOFAŞ Genel Menajeri Tolga Öngören de mali konulara vurgu yaparken dikkat çekici ifadeler kullandı.

"Çok farklı bir sezon olacak. Bu yıla başlamaktan ziyade bitirebilmek önemli olacak. Özellikle aralık-ocak gibi takımların durumlarına bir kez daha bakılması gerekiyor. Kendi içinden beslenebilen takımlar sezon sonunda başarıya ulaşabilecek" diyen Öngören ayrıca basketbol camiasına yeni yüzler, yerel kahramanlar kazandırarak iki kulvarda da başarı istediklerini belirtti.

***

16 kulübün 16 yetkilisi, sportif başarıdan ziyade ayakta kalma vurgusu yaparken, bu yılın takımlar için başarıdan ziyade ayakta kalma sezonu olacağı aşikâr.