TOFAŞ cehennemden çıkamadı!

Ali ŞAHİN 10 Ekim 2019 Perşembe, 06:03

Belgrad'da ilk hava atışı yapılmadan önce o atmosferi görenler TOFAŞ'ın kazanmasına hiç ihtimal vermiyordu. Partizan, arkasına alacağı taraftar desteğinin farkında olduğundan, Sırbistan Ligi'nde oynadığı Pionir Hall'de Avrupa maçına çıkmadı. O salon yerine geçen sezon da çokça kullandığı ve 19 bin kişi kapasiteli Stark Arena'da maç oynandı.

Daha anlaşılır olsun diye şöyle örnek vereyim, TOFAŞ Spor Salonu'nun kapasitesi 7 bin 500 kişi.

Zaten taraftar anlamında ekol ekiplerden birisi olan Partizan'ı desteklemeye gelen taraftar sayısı da 9 bin 854 olarak kayıtlara geçti.

Maçı izlerken fark ettiniz mi bilmiyorum ama yayıncı kuruluş zaman zaman sesi fazlasıyla kısmak zorunda kaldı.

***

Hava atışının ardından TOFAŞ bir rüyada gibi maça başladı. Özellikle Williams ile farkı bir anda açan temsilcimiz ilk çeyreği de 27-15 önde tamamladı.

İkinci çeyrek oynanırken en olmaması gereken şey TOFAŞ'ın başına geldi. Hücumda etkinliğini sürdüren Mavi Yeşilliler savunma gardını indirince Partizan kendini buldu ve maça ortak oldu. İlk yarı 49-45 TOFAŞ üstünlüğü ile geçildi.

Fark böylesine azalmış ve maç kafa kafaya gelmişken iyice ateşlenen yaklaşık 10 bin taraftar momentumun da Partizan'a geçmesini sağladı. Sırp ekibi 11-0'lık seri ile hayat bulurken TOFAŞ kendine gelmeye çalıştı.

Çeyrek sonundaki 4-0'lık TOFAŞ oyunu ile son 10 dakikaya 66-66 eşitlikle gidildi.

***

TOFAŞ son çeyreğe isabetlerle girse de Zagorac ikinci kez takımını sırtladı. Zagorac'ın üst üste 8 sayısı hem tribünü hem de takımı uyandırdı.

Bu sürede Orhun Ene'nin molası bile rakibin gazını kesmeye yetmedi. 5 dakikada potasında 17 sayı gören TOFAŞ kalan sürede de hücumda saçmaladı. Temsilcimiz bir ara farkı 6 sayıya kadar indirse de 'parkede ben de varım' diyen Velickovic tecrübesiyle Partizan'ı kurtardı.

Sonuç olarak da ev sahibi takım karşılaşmayı 93-80 kazandı.

***

Belgrad'daki deplasmandan zafer çıkarma hikayesi zaten daha kura çekildiği anda masal olarak defterlere yazılmıştı. Ama bir anda öne fırlayarak başlanan maçın 2. çeyreğinde de TOFAŞ bu farkı korusa Belgrat'tan büyük bir sürprizle dönebilirdi.

26 sayı atan Rade Zagorac 2. ve 4. çeyrekteki çıkışı ile aslında maçın kaderini değiştirdi.

Yoksa iki takımın istatistikleri arasında öyle büyük farklar da oluşmadı. Ama tecrübe faktörü yine fark yarattı.

TOFAŞ yenildi ama ezilmedi. Ancak gözlerim son 4 dakikada en çok Mejia'yı aradı.

***

Temsilcimiz 2. hafta sonunda 1 galibiyette kaldı. 3. maçını ise 15 Ekim'de Umana Reyer deplasmanında oynayacak. Belgrad zordu ama eminim Venedik'ten deplasman galibiyeti çıkacak.