TÜRKİYE BASKETBOL LİGİ KIZIŞIYOR

Ali ŞAHİN 29 Ekim 2017 Pazar, 12:41

TBL'de, birkaç sene öncesinde Darüşşafaka Doğuş ile başlayan ve büyük paralar harcanarak oluşturulan zirve takımları sayısı her yıl artıyor. Bu durum ligin kalitesini yükseltirken, Türkiye'de basketbolun ne kadar gelişim gösterdiğini de gözler önüne seriyor.

******

2013-14 sezonunda Darüşşafaka Doğuş ile başlayan furyaya 2014-15'te Denizli Basket dahil olmaya çalışsa da normal sezonu lider tamamlayan takım play-off kurbanı olmuştu. 2015-2016'da TOFAŞ, TBL'yi başladığı gibi şampiyon bitirdi. Geçen yıl da büyük yatırımlarla kurulan Astra Group Sakarya Büyükşehir Belediye, Nesine.com Eskişehir Basket ve Acıbadem Üniversitesi muhteşem kadrolarıyla son 4 takım arasında yer aldı. Geçen sezonun en büyük sürprizi Afyon Belediye'yi eleyen ve son 4'e kalan Bursaspor Durmazlar oldu. Diğer rakiplerine göre bütçesi çok az olan Yeşil Beyazlılar, adeta insanüstü bir çaba göstermesine rağmen averajla BSL'ye çıkamadı. Geçen sezonlar bu takımların öncülüğünde tamamlandı.

*******

Peki ya gelecek sezon!..

Gelecek sezon Bursaspor Durmazlar için işler belki de geçen seneden daha zor olacak. TBL ekipleri transfer yaptıkça bazı takımlar aradan sivrilmeye başladı. Bu sezon Acıbadem Üniversitesi haklarını satın alan Bahçeşehir Koleji bunlardan biri. Kadroyu neredeyse sil baştan yenileyen takım, bu sezon zirvenin en büyük adaylarından. İddialı bir kadro kuran Bahçeşehir Koleji, Hakan Yapar, Yiğitcan Turna, Kerem Özkan (Sakarya BŞB), Cemal Nalga, Murat Göktaş, Evren Büker (Eskişehir Basket), Ceyhun Altay (Büyükçekmece), Chris Warren (Nanterre) ve Davon Jefferson'ı (Gaziantep Basketbol) kadrosuna kattı. Geçen yıl büyük çekişmeye sahne olan ve taraftar olaylarının damga vurduğu Bursaspor Durmazlar serisiyle şok yaşayan Afyon Belediye de bu sezon işi baştan sıkı tutan takımlardan olacak.

Afyon ekibi Ogün Sevinç, Serkan Menteşe, İbrahim Yıldırım, Hadi Özdemir'i takımda tutarken Altan Erol, Alper Özcan (Gaziantep Basketbol), Cevher Özer (Acıbadem Üniversitesi) ve Talat Altunbey'i (Banvit) transfer etti. Yeni sezonda tekrardan BSL'ye dönmek için büyük yatırımlar yapılacağının sinyalini veren Türk Telekom ise şimdilik Kaya Peker (TOFAŞ), Recep Doğrusöz, Polat Kaya, TJ Campbell (PETKİM) ve Nusret Yıldırım (Acıbadem Üniversitesi) transferlerini gerçekleştirdi. Ankara ekibinde, bu yıl yeniden BSL'ye dönmek adına birçok konuda çalışma yapıldığı biliniyor.

******

Bütün bunlar yaşanırken, Bursaspor cephesinde ise takviye çalışmaları sürüyor. Geçen sezon play-off için kurulan kadro ile gelen son 4, bu yıl için hedefi BSL'ye yükseltti. Bütçesi de bir tık artırıldı. Koç Şemsettin Baş'la 1 yıl daha sözleşme yapan Yeşil Beyazlılar, geçen sezonun en iyi yabancı ikilisi Dejan Borovnjak ve Karlo Vragovic'i de kadrosunda tuttu. Salih Uğraşan ve Erdem İlter de takımda kalan isimler oldu. Potanın Timsahları; Ümit Türkoğlu, Kaan Sarıaslan (Ankara DSİ), Tuğberk Gedikli (Afyon Belediye), Gökhan Yazıcıoğlu (Eskişehir Basket) ve Can Özcan'la (Samsun BŞB Anakent) yeni sezon öncesi kadrosunu güçlendirdi.

Takımlara yapılan takviye ve potansiyelleri alt alta yazınca gelecek sezonun

bu 4 takım arasında geçmesi beklenebilir. Bu yıl normal sezon liderinin play-off oynamadan BSL'ye yükselecek olması da yarışı iyice kızıştıracak. Geçen yıl play-off'ta Bursaspor'un sürpriz yaptığı gibi bu yıl da ligin yeni ekibi Karesispor veya dün BEST'e katkılarından dolayı teşekkür ederek haklarını hiçbir kulübe devretmeden yeniden TBL'de mücadele edeceğini açıklayan Balıkesir Basketbol yarışın içinde olabilir.

***********

Geçen yıl olduğu gibi bu sezon da Yeşil Beyazlılar'ın en büyük kozu salonu dolduran taraftarı olacak. Aynı durum Afyon için de geçerli. Yeni sezonda Bursa ve Afyon deplasmanları her takım için zor geçecek. (İki takımın birbiri arasında oynayacağı maçlarda ise geçen sezon yaşananlardan ötürü deplasman taraftarı alınmayacak.)

***********

BSL ve TBL arasında kalite anlamında uçurum olan günlerden adım adım uzaklaşıyoruz. Yatırım yapıldıkça taraftar salonları doldurmaya başladı. 1 takımla başlayan hareket, her sezon yanına yenilerini takarak devam ediyor. Bir üç oldu, üç dört. Gelecek sezon belki de 5 yarışmacı takım olacak! Rekabet ve çekişmeyi dikkate alacak olursak bu yıl asıl heyecan, Basketbol Süper Ligi yerine Türkiye Basketbol Ligi'nde yaşanacak...