Veal tamam ama Watkins de var!

Ali ŞAHİN 07 Aralık 2019 Cumartesi, 06:00

Türkiye Basketbol Ligi her sezon bir yabancı ismin domine ettiği ve yıldızlaştığı sezonlara sahne olur. Takımlardan ziyade o isim konuşulur. Ve o isim 2 sezondur Bursa ekibi Final Gençlik'ten çıkıyor.

Geçen yol Darius Dunn ve onun kırdığı rekorlarla çokça ismini duyduğumuz Final Gençlik bu sezon da Marlain Veal'in can yakan istatistikleri ile gündemin 1 numaralı takımı.

Kuşkusuz 9 haftada 2 kez triple double yapan Marlain Veal bu sezon TBL'de yılın transferi. Aynı zamanda lig kalitesinin de üzerinde bir oyuncu.

BSL'deki çoğu yabancıdan iyi desek yanılmayız.

Zaten maç başına 27 sayının üzerinde ortalamayla oynaması bu farkı gözler önüne seriyor. ABD'li guard'ın sadece 1,70 boyunda olduğunu da hatırlatalım!..

***

Marlain Veal ile ilgili haberleri ve bilgileri basketbol forumları ve siteleri oldukça sık kullanmaya başladı. Bir anlamda bazı Süper Lig kulüpleri bile onu izlemeye başladı. Seneye sınıf atlaması muhtemel.

Ama TBL'de bu sezon bir isim daha var. Marlain Veal'in gölgesinde kalsa da o da harika işler yapıp takımını sırtlıyor.

BUDO Gemlik Basketbol'un ABD'li guardı Diante Watkins!..

***

TBL'nin yeni takımı olan ve lige alışması 6 hafta kadar süren Gemlik Basketbol 7. maçında ilk galibiyetini aldıktan sonra BUDO'nun da desteğiyle kimya değiştirdi.

Watkins'in bireysel performansına yerliler de katılınca takım 3 maçlık seriye imza attı. Ama takım ligin dibinde olduğundan ABD'li oyuncu çok konuşulmadı.

Veal kadar kısa değil ama Watkins de 1,75 boyunda.

Sezon başladığı andan itibaren asistleri ile dikkat çeken Watkins, Final ile oynanan 3. hafta maçında 25 sayı atmıştı.

5. haftadaki Samsun deplasmanında ilk double double'ını yaptı. 25 sayı 11 asist ile oynadı. Ama takımını kurtaramadı.

Bir hafta sonra Düzce önünde 27 sayı 9 ribaund ile oynadı. Takımının ilk kazandığı Merkezefendi maçında ise izleyenleri kendine hayran bıraktı. O maçta da 35 sayı 9 asist ile double double'ın kıyısından döndü.

Takım kazandıkça Watkins iyice parlayacağının sinyallerini fazlasıyla vermeye başlamıştı.

Gemlik'in 2. zaferine imza attığı Bornova maçında takım 79 sayı atarken bunların 36'sı tek başına ondan geldi.

Ve geçen hafta içinde haberlerde ilk kez adı geçti. Gemlik'in 99-93 kazandığı Mamak maçında 30 sayı, 10 ribaund ve 12 asist ile triple double yaptı.

***

TBL'deki iki kısıtlı bütçeli Bursa takımı getirdiği yabancı oyun kurucular ile konuşulmaya başlandı. Kuşkusuz bu transferlerde emeği geçen staff'ların payı büyüktü. Takdiri de fazlasıyla hak ettiler.

Peki, onları kim takdir edecek?

Final'in 'süper bücür'ünü izlemenin maliyeti 2 TL iken salon bomboş!

Gemlik'te takımın altyapı hamleleri sayesinde bir hareketlenme olduğundan her maça hatırı sayılır taraftar geliyor. Ama küçücük salon yine tamamen dolmuyor.

Bu takımlara biraz destek olmamız gerekiyor.

Alt lig diye küçümsemek yerine yapılan doğru işleri alkışlamak gerekiyor.

***

Bugün Final deplasmanda ama Gemlik 17:00'de evinde sahaya çıkacak. Watkins her ihtimale karşı yine resital sunacak!..